system-config-firewall - en to tr translation catalogue (225 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
tr: 
    HATA - %s çalıştırmak için root olmalısınız.

en: %s is not a valid protocol.
tr: %s geçerli bir protokol değildir.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
tr: %s geçerli bir aralık değil (başlangıç port >= son port).

en: %s option does not take a value
tr: %s seçeneği değer almaz

en: %s option requires an argument
tr: %s seçeneği argümana ihtiyaç duyar

en: (modified)
tr: (değiştirilmiş)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
tr: <b>Temel Güvenlik Duvarı Ayarları</b>

en: <b>Configuration</b>
tr: <b>Yapılandırma</b>

en: <b>Destination</b>
tr: <b>Hedef</b>

en: <b>Information</b>
tr: <b>Bilgi</b>

en: <b>Source</b>
tr: <b>Kaynak</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
tr: <b> Mevcut yapılandırma boş , tüm trafik engellenecek. </b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
tr: <big><b>Güvenlik Duvarı Yapılandırma Sihirbazı</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
tr: Arayüz '%s' geçerli değil.

en: <icmp type>
tr: <icmp tipi>

en: <interface>
tr: <arayüz>

en: <mode>
tr: <kip>

en: <module>
tr: <modül>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
tr: <port>[-<port>]:<protokol>

en: <service>
tr: <servis>

en: <type>
tr: <tip>

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
tr: Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdaki seçilen servislerine erişim için diğer bilgisayarlara izin verir ve bu seçimleri dışında yetkisiz erişimi engellemeye yardımcı olur. Hangi güvenlik duvarı erişimine izin vermelidir lütfen hizmetleri seçin.

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
tr: Bir güvenlik duvarı sisteminizi ağdan gelecek yetkisiz girişlere karşı korur. Etkinleştirilmiş bir güvenlik duvarı gelen tüm bağlantıları engelleyebilir. Güvenlik duvarı devredışı bırakıldığında tüm bağlantılara izin verileceğinden bu önerilmez.

en: Add
tr: Ekle

en: Add Entry
tr: Girdi ekle

en: Add Interface
tr: Arayüz Ekle

en: Address '%s' is not valid.
tr: '%s' adresi geçersiz.

en: All %s devices
tr: Tüm %s aygıtları

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
tr: Sadece, gerekli portlara veya port aralığına erişime izin ver.

en: Allow access to necessary services, only.
tr: Sadece, gerekli servislere erişime izin ver.

en: Allow all traffic on the specified device
tr: Belirtilen aygıt üzerindeki tüm trafiğe izin verilir

en: Amanda Backup Client
tr: Amanda Yedekleme İstemcisi

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply changes
tr: Değişiklikleri uygula

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
tr: Güvenlik duvarı ayarlarını okumak ve değiştirmek için kimlik doğrulaması gereklidir

en: Back
tr: Geri

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
tr: Geriye doğru uyumluluk --enabled ile sağlandı

en: Bacula Client
tr: Bacula İstemcisi

en: Beginner
tr: Acemi

en: Beginner
    Expert
tr: Acemi
    Uzman

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
tr: Bu ICMP türünü engelle. Varsayılan olarak tüm ICMP türleri kabul edilir.

en: Cancel
tr: İptal

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
tr: 'Evet' butonuna tıkladığınızda varolan herhangi bir güvenlik duvarı yapılandırması geçersiz kılar. Bunu yapmak istediğinizden emin misiniz?

en: Close
tr: Kapat

en: Configuration failed
tr: Yapılandırma başarısız

en: Configure SELinux mode: %s
tr: SELinux modunu yapılandır: %s

en: Configure Service Settings
tr: Servis Ayarlarını yapılandır

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
tr: Güvenlik duvarını yapılandır fakat yeni yapılandırmayı aktive etme

en: Configure firewall rules
tr: Güvenlik duvarı kurallarını yapılandır

en: Conntrack Helper
tr: Conntrack Yardımcısı

en: Converting %s
tr: %s dönüştürülüyor

en: Custom Rules
tr: Özel Kurallar

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Default:
tr: Varsayılan:

en: Description
tr: Açıklama

en: Desktop
tr: Masaüstü

en: Desktop
    Server
tr: Masaüstü
    Sunucu

en: Destination (at least one needed)
tr: Hedef (en az biri gerekli)

en: Destination Unreachable
tr: Hedef Ulaşılamaz

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Disable Firewall
tr: Güvenlik duvarını devre dışı bırak

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
tr: Internet Yazdırma Protokolünü devre dışı bırak (IPP)

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
tr: İnternet Protokol Güvenliğini devre dışı bırak (IPsec)

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
tr: Multicast DNS (mDSN)'i devre dışı bırak.

en: Disable an iptables module
tr: iptables modülünü devre dışı bırak

en: Disable firewall
tr: Güvenlik duvarı iptal edilir

en: ERROR: FirewallD is active, please use firewall-config.
tr: HATA: FirewallID aktif , lütfen firewall-config i kullanın.

en: Echo Reply (pong)
tr: Echo Cevabı(pong)

en: Echo Request (ping)
tr: Echo İsteği(ping)

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Entry
tr: Girdiyi düzenle

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Enable Firewall
tr: Güvenlik duvarını etkinleştir

en: Enable an iptables module
tr: iptables modülünü etkinleştir

en: Enable firewall (default)
tr: Güvenlik duvarını etkinleştirir (öntanımlı)

en: Enabled
tr: Etkin

en: Error
tr: Hata

en: Expert
tr: Uzman

en: Failed to remove %s.
tr: %s i silmek başarısız.

en: Failed to start %s.
tr: %s i başlatmak başarısız.

en: Failed to stop %s.
tr: %s i durdurmak başarısız.

en: Failed to write %s.
tr: %s yazma başarısız.

en: Failed to write selinux configuration.
tr: selinux yapılandırmasını yazdırmak başarısız.

en: File
tr: Dosya

en: File:
tr: Dosya:

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Firewall
tr: Güvenlik Duvarı

en: Firewall Configuration
tr: Güvenlik Duvarı Yapılandırması

en: Firewall Configuration Startup
tr: Güvenlik Duvarı Yapılandırma Başlangıçı

en: Firewall Configuration Wizard
tr: Güvenlik Duvarı Yapılandırma Sihirbazı

en: Firewall Table
tr: Güvenlik Duvarı Tablosu

en: Firewall Table:
tr: Güvenlik Duvarı Tablosu:

en: Firewall authorization
tr: Güvenlik Duvarı yetkisi

en: Firewall:
tr: Güvenlik Duvarı:

en: Forward
tr: İleri

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
tr: Farklı yerel bir hedef bağlantı noktası (hedef adresi verilmemiş) veya opsiyonel hedef bağlantı noktası olan bir diğer hedef adresininin herhangi birini, arayüz protokolü ile bağlantı noktası iletme. Sadece IPv4 te.

en: Forward to another port
tr: Başka porta yönlendir

en: Hit enter to continue.
tr: Devam etmek için enter'a basın.

en: ICMP Filter
tr: ICMP Filtresi

en: ICMP Type
tr: ICMP Türü

en: IP address:
tr: IP Adresi:

en: IPv6 has no nat support.
tr: IPv6 'nın NAT desteği yok

en: Ignore
tr: ignore et

en: Ignore All
tr: hepsini ignore et

en: Ignore actual settings
tr: Mevcut ayarları yoksay

en: Interface
tr: Arayüz

en: Interface '%s' is not valid.
tr: '%s' arayüzü geçersiz.

en: Interface:
tr: Arayüz:

en: Invalid argument %s
tr: Geçersiz argüman %s

en: Key:
tr: Anahtar:

en: Mail (SMTP)
tr: Posta (SMTP)

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
tr: Belirtilen aygıt üzerindeki tüm trafiğe izin verilir. (Sadece IPv4)

en: Masquerading
tr: Maskeleme

en: Network Printing Client (IPP)
tr: Ağ Yazdırma İstemcisi (IPP)

en: Network Printing Server (IPP)
tr: Ağ Yazdırma Sunucusu (IPP)

en: No
tr: Hayır

en: Not configured
tr: Yapılandırılmamış

en: Numeric status output
tr: Adres '%s' geçerli değil.

en: OK
tr: Tamam

en: Old firewall configuration.
tr: Eski güvenlik duvarı yapılandırması.

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
tr: Güvenlik duvarından belirli portları aç (ssh:tcp gibi)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
tr: Bir servis için güvenlik duvarını aç (ssh gibi)

en: Other Ports
tr: Diğer Portlar

en: Parameter Problem
tr: Parametre Problemi

en: Parse error in config file
tr: Yapılandırma dosyasında çözümleme hatası

en: Please enter a port or port range and protocol.
tr: Lütfen bir port veya port aralığı ve protokol giriniz.

en: Please enter a valid port number, service name or range.
tr: Lütfen geçerli bir port numarası, servis adı veya aralığı girin.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
tr: Lütfen IPTables ve IP6Tables hizmetlerinin etkin olup olmadığını kontrol edin.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
tr: Lütfen protokolü tipini , güvenlik duvarı tablosunu ve kuralları içeren dosyayı seçin.

en: Port / Port Range:
tr: Port / Port Aralığı:

en: Port Forwarding
tr: Port Yönlendirme

en: Port and Protocol
tr: Port ve Protokol

en: Port or port range '%s' is not valid.
tr: Port veya port aralığı '%s' geçerli değil.

en: Port/Protocol
tr: Port/Protokol

en: Predefined Services with Default Environment:
tr: Varsayılan ortam ile birlikte tanımlı servisler:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
tr: Durum çıktısındaki her bir kural için bir sayaç/sayı yazdır.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
tr: Durum çıktısı için adresleri ve sayısal formattaki portları yazdırın.

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
tr: Paket ve bayt sayısı hakkındaki bilgileri <i>input-</i> ve <i>outputdevice</i> olarak durum çıktısını yazdırın.

en: Protocol
tr: Protokol

en: Protocol '%s' is not valid.
tr: '%s' protokolü geçersiz.

en: Protocol Type
tr: Protokol Türü

en: Protocol Type:
tr: Protokol Tipi:

en: Protocol:
tr: Protokol:

en: Quit
tr: Çıkış

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Reload
tr: Yeniden yükle

en: Remove
tr: Kaldır

en: Router Advertisement
tr: Yönlendirici Duyurusu

en: Router Solicitation
tr: Yönlendirici Teklifleri

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
tr: Etkileşimsiz çalıştırılır; sadece komut satırından çalıştırılabilir

en: SELinux Options (deprecated)
tr: SELinux Seçenekleri (onaylanmamış)

en: Samba Client
tr: Samba İstemcisi

en: Save and restore counter
tr: Kaydet ve sayacı eski değerine getir.

en: Save on restart
tr: Yeniden başlatırken kaydet

en: Save on stop
tr: Lütfen bir port veya port aralığı ve protokol giriniz.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
tr: Güvenlik duvarını yeniden başlatmadan önceki son başlangıcından itibaren yaptığınız değişiklikleri ve yapılandırma ayarlarını kaydedin. Eğer bir sonraki açılışta aktif durumunuzu korumak isterseniz bunu yapın.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
tr: Port / Port Aralığı:

en: Secure WWW (HTTPS)
tr: Güvenli WWW (HTTPS)

en: Select
tr: Seç

en: Select a File
tr: Bir Dosya Seç

en: Server
tr: Sunucu

en: Service
tr: Servis

en: Service Settings
tr: Servis Ayarları

en: Show this help message
tr: Yardım mesajını göster

en: Show version
tr: Versiyonu göster

en: Source (all needed)
tr: Kaynak (hepsi gerekli)

en: Status line numbers
tr: Durum satır numaraları

en: Supported icmp types:
tr: Desteklenen icmp tipleri:

en: System without network access
    System with network access
tr: Ağ erişimi olmayan sistem \n
    Ağ erişimi olan sistem

en: TFTP Client
tr: TFTP İstemcisi

en: TODO
tr: Yapılacaklar

en: Table
tr: Tablo

en: The file '%s' does not exist.
tr: '%s' dosyası mevcut değil.

en: The firewall configuration is not consistent.
tr: Güvenlik duvarı yapılandırması tutarlı değil.

en: The firewall is disabled.
tr: Güvenlik duvarı devre dışıdır.

en: The firewall is enabled.
tr: Güvenlik duvarı etkindir.

en: The firewall table '%s' is not valid.
tr: '%s' güvenlik duvarı tablosu geçersiz.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
tr: Aşağıdaki dosyalar eksik yada kullanılamaz: \n
    %s \n
    Problemi düzeltmek için güvenlik duvarı yapılandırmanızı uygulayın.

en: The protocol type '%s' is not valid.
tr: '%s' protokol tipi geçersiz.

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
tr: Uygulanmamış değişiklikler var, gerçekten çıkmak istiyormusunuz?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
tr: Bu hata mesajı başka yola paketler göndermek için hostu bilgilendirir.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
tr: Güvenilir Arayüzler

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
tr: Bu mesaj, IP başlığı ya eksik bir seçenek yada yanlış uzunluk sebebiyle bozuk olduğunda üretilir.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
tr: Bu mesaj <i>Echo Request</i> e bir cevaptır.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
tr: Port Yönlendirme

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
tr: Bu mesaj çoklu arayüzü olan yönlendiriciler tarafından kullanılır.

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
tr: Bu mesaj bir anamakinanın erişilebilir olup olmadığını <i>ping</i> ile test etmek için kullanılır.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
tr: Bu ücretsiz bir yazılımdır. Özgür Yazılım Vakfı'nın yayımladığı, GNU Genel Kamu Lisansı'nın 2. sürümü ya da daha yukarı bir sürümünün kurallarına bağlı kalmak koşulu ile bu yazılımı yeniden dağıtabilir ya da üstünde oynamalar yapabilirsiniz.
    
    Bu yazılım faydalı olacağı umuduyla dağıtılmaktadır ama BELİRLİ BİR AMACA UYGUNLUĞU ya da dolaylı HİÇ BİR GARANTİSİ yoktur.  Daha fazla bilgi edinmek için GNU Genel Kamu Lisansı'nın detaylarına bakınız.
    
    Bu yazılımla birlikte GNU Genel Kamu Lisansı'nın bir koypasını almış olmalısınız.  Eğer göremiyorsanız, <http://www.gnu.org/licenses/>

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
tr: Bu program sisteminiz için basitçe güvenlik duvarı ayarları yapmanıza yardımcı olacak.

en: Time Exceeded
tr: Zaman Aşıldı.

en: To Address
tr: Adresine

en: To Port
tr: Portun

en: Trusted Interfaces
tr: Güvenilir Arayüzler

en: Trusted Services
tr: Güvenli Servisler

en: Type
tr: Tür

en: Unload modules on restart and stop
tr: Yüklenmeyen modülleri yeniden başlatın ve durdurun

en: User Defined
tr: Kullanıcı Tanımlı

en: Valid values: %s
tr: Geçerli değerler: %s

en: Valid values: tcp, udp
tr: Geçerli değerler: tcp, udp

en: Verbose status
tr: Ayrıntılı Durum

en: Virtual Machine Management
tr: Sanal Makina Yönetimi

en: Virtual Machine Management (TLS)
tr: Sanal Makina Yönetimi (TLS)

en: Warning
tr: Uyarı

en: What kind of system do you have?
tr: Ne tip bir sisteme sahipsiniz?

en: Wizard
tr: Sihirbaz

en: Yes
tr: Evet

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
tr: Güvenlik duvarı yapılandırmasını eski bir sürümünden çevrilmiştir. Lütfen yapılandırmayı kontrol edin ve uygulayın

en: [<type>:][<table>:]<filename>
tr: [<tip>:][<tablo>:]<dosya adı>

en: _About
tr: _Hakkında

en: _File
tr: _Dosya

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Options
tr: _Seçenekler

en: _Quit
tr: _Çık

en: configuration
tr: yapılandırma

en: if=<interface>:port=<port>:proto=<protocol>[:toport=<destination port>][:toaddr=<destination address>]
tr: if=<ara yüz>:port=<bağlantı noktası>:proto=<protokol>[:toport=<hedef bağlantı adresi>][:toaddr=<hedef adresi>]

en: invalid interface '%s'.
tr: '%s' geçersiz arayüz .

en: invalid port definition %s.
tr: %s geçersiz port tanımlaması.

en: invalid service '%s'.
tr: '%s' geçersiz servis.

en: ipv6 has no nat support.
tr: ipv6 nat desteğine sahip değildir.

en: local
tr: yerel

en: modified label
tr: değiştirilmiş etiket

en: no such option: %s
tr: Böyle bir seçenek yok: %s

en: port range %s is not unique.
tr: port aralığı %s özgün değildir.

en: system-config-firewall
tr: Güvenlik Duvarı

[ctx: yes]
en: Firewall Configuration
tr: Güvenlik Duvarı Yapılandırması
