system-config-firewall - en to sv translation catalogue (313 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
sv: 
    FEL - Du måste vara root för att köra %s.

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
sv: %(option)s-alternativet kräver %(count)s argument

en: %s is not a valid protocol.
sv: %s är inte ett giltigt protokoll.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
sv: %s är inte ett giltigt intervall (start-port >= slut-port).

en: %s option does not take a value
sv: %s-alternativet förväntar sig inget värde

en: %s option requires an argument
sv: %s-alternativet kräver ett argument

en: (modified)
sv: (ändrad)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
sv: <b>Grundläggande brandväggsinställningar</b>

en: <b>Configuration</b>
sv: <b>Konfiguration</b>

en: <b>Source</b>
sv: <b>Källa</b>

en: <b>User Skill Level</b>
sv: <b>Användarens kunskapsnivå</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
sv: <b>Din nuvarande konfiguration är tom, all trafik blockeras.</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
sv: <big><b>Brandväggskonfigurationsguiden</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
sv: <i>Spara vid stopp</i> och <i>Spara vid omstart</i> förutom spara regel och kedjeräknare.

en: <icmp type>
sv: <icmp-typ>

en: <interface>
sv: <gränssnitt>

en: <mode>
sv: <läge>

en: <module>
sv: <modul>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
sv: <port>[-<port>]:<protokoll>

en: <service>
sv: <tjänst>

en: <type>
sv: <typ>

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
sv: Ett <i>"System utan nätverksåtkomst"</i> behöver ingen brandvägg. Detta val inaktiverar brandväggen. Annars välj <i>"System med nätverksåtkomst"</i>.

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
sv: Du kan använda en brandvägg för att tillåta åtkomst till specifika tjänster på din dator och förhindra otillåten åtkomst utanför valda tjänster. Välj de tjänster som brandväggen ska tillåta åtkomst till.

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
sv: En brandvägg skyddar mot otillåtna nätverksintrång. Aktivering av en brandvägg blockerar alla inkommande anslutningar. Inaktivering av en brandvägg tillåter alla anslutningar och rekommenderas inte.

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Entry
sv: Lägg till post

en: Add Interface
sv: Lägg till gränssnitt

en: Add additional ports or port ranges, which need to be accessible for all hosts or networks.
sv: Lägg till ytterligare portar eller portintervaller, som behöver vara tillgängliga föralla värdar och nätverk.

en: Add entries to forward ports either from one port to another on the local system or from the local system to another system. Forwarding to another system is only useful if the interface is masqueraded. Port forwarding is IPv4 only.
sv: Lägg till poster för att eftersända portar antingen från en port till en annan på det lokala systemet eller från det lokala systemet till ett annat system. Eftersända till ett annat system är bara användbart om gränssnittet är maskerat. Porteftersändning är endast för IPv4.

en: Address '%s' is not valid.
sv: Adress "%s" är inte giltig.

en: All %s devices
sv: Alla %s enheter

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
sv: Tillåt endast åtkomst till nödvändiga portar eller portintervall.

en: Allow access to necessary services, only.
sv: Tillåt åtkomst endast till nödvändiga tjänster.

en: Allow all traffic on the specified device
sv: Tillåt all trafik på angiven enhet

en: Amanda Backup Client
sv: Amanda säkerhetskopieringsklient

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply changes
sv: Verkställ ändrigar

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
sv: Autenticering krävs för att läsa och ändra brandväggsinställningar

en: Back
sv: Bakåt

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
sv: Baklängeskompatibilitet, alias för --enabled

en: Bacula Client
sv: Bacula-klient

en: Bacula is a network backup solution. Enable this option, if you plan to provide Bacula backup, file and storage services.
sv: Bacula är ett sätt att ta säkerhetskopior över nätverk.  Aktivera detta alternativ om du planerar att tillhandahålla Baculas säkerhetskopierings-, fil- och lagringstjänster.

en: Be more verbose
sv: Var mer utförlig

en: Beginner
sv: Nybörjare

en: Beginner
    Expert
sv: Nybörjare
    Expert

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
sv: Blockera denna ICMP-typ. Standarden är att godkänna alla ICMP-typer.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
sv: Att klicka på "Ja"-knappen kommer åsidosätta alla befintliga brandväggskonfigurationer. Är du säker på att du vill göra detta?

en: Close
sv: Stäng

en: Configuration failed
sv: Konfigurering misslyckades

en: Configure SELinux mode: %s
sv: Konfigurera SELinux-läge: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
sv: Konfigurera SELinux-typ: Oftast riktad eller strikt policy

en: Configure Service Settings
sv: Konfigurera inställningar för tjänster

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
sv: Konfigurera brandvägg men aktivera inte den nya konfigurationen

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
sv: Konfigurera brandväggens hjälpmoduler för anslutningsspårning

en: Configure firewall rules
sv: Konfigurera brandväggsregler

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
sv: Konfigurera inställningarna för tjänsterna iptables och ip6tables.

en: Conntrack Helper
sv: Conntrack-hjälp

en: Converting %s
sv: Konverterar %s

en: Custom Rules
sv: Anpassade regler

en: Custom Rules File
sv: Anpassad regelfil

en: Customize
sv: Anpassa

en: Default:
sv: Standardvärde:

en: Description
sv: Beskrivning

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Desktop
    Server
sv: Skrivbord
    Server

en: Destination (at least one needed)
sv: Destination (minst en krävs)

en: Destination Unreachable
sv: Destination kan inte nås

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable Firewall
sv: Inaktivera brandvägg

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
sv: Inaktivera Internet Printing Protocol (IPP)

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
sv: Inaktivera Internet Protocol Security (IPsec)

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
sv: Inaktivera Multicast DNS (mDNS)

en: Disable an iptables module
sv: Inaktivera en iptables-modul

en: Disable firewall
sv: Inaktivera brandvägg

en: ERROR: FirewallD is active, please use firewall-config.
sv: FEL: FirewallID är aktivt, använd firewall-config.

en: Echo Reply (pong)
sv: Ekosvar (pong)

en: Echo Request (ping)
sv: Eko-förfrågan (ping)

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Entry
sv: Redigera post

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable Firewall
sv: Aktivera brandvägg

en: Enable an iptables module
sv: Aktivera en iptables-modul

en: Enable firewall
sv: Aktivera brandvägg

en: Enable firewall (default)
sv: Aktivera brandvägg (standard)

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with SASL authentication and encryption (digest-md5 passwords or GSSAPI/Kerberos). The libvirtd service is needed for this option to be useful.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill tillåta hantering av virtuella maskiner på avstånd med SASL-autenticering och kryptering (md5-kontrollsummelösenord eller GSSAPI/Kerberos).  Tjänsten libvirtd behövs för att detta alternativ skall vara användbart.

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with TLS encryption, x509 certificates and optional SASL authentication. The libvirtd service is needed for this option to be useful.
sv: Aktivera detta alternativ om du vill tillåta hantering av virtuella maskiner på avstånd med TLS-kryptering, x509-certifikat och eventuellt SASL-autenticering.  Tjänsten libvirtd behövs för att detta alternativ skall vara användbart.

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Error
sv: Fel

en: FTP is a protocol used for remote file transfer. If you plan to make your FTP server publicly available, enable this option. You need the vsftpd package installed for this option to be useful.
sv: FTP är ett protokoll för fjärr-filöverföring. Om du planerar att göra din FTP-server allmänt tillgänglig ska du aktivera detta alternativ. Du måste ha paketet vsftpd installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: Failed to remove %s.
sv: Kunde inte ta bort %s.

en: Failed to start %s.
sv: Kunde inte starta %s.

en: Failed to stop %s.
sv: Kunde inte stoppa %s.

en: Failed to write %s.
sv: Kunde inte skriva %s.

en: Failed to write selinux configuration.
sv: Kunde inte skriva selinux-konfiguration.

en: File
sv: Fil

en: File:
sv: Fil:

en: Filename
sv: Filnamn

en: Firewall
sv: Brandvägg

en: Firewall Configuration
sv: Brandväggskonfiguration

en: Firewall Configuration Startup
sv: Start av brandväggskonfiguration

en: Firewall Configuration Wizard
sv: Brandväggskonfigurationsguiden

en: Firewall Table
sv: Brandväggstabell

en: Firewall Table:
sv: Brandväggstabell:

en: Firewall authorization
sv: Brandväggsauktorisering

en: Firewall:
sv: Brandvägg:

en: Forward
sv: Framåt

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
sv: Eftersänd porten med protokoll för gränssnittet antingen till en annan lokal destinationsport (ingen destinationadress given) eller till en annan destinationsadress med en valfri destinationsport. Detta endast för IPv4.

en: Forward to another port
sv: Eftersänd till en annan port

en: HTTP is the protocol used to serve Web pages. If you plan to make your Web server publicly available, enable this option. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages.
sv: HTTP är protokollet som används för att tillhandahålla webbsidor. Om du planerar att göra din webbserver allmänt tillgänglig aktiverar du detta alternativ. Detta alternativ krävs inte för att läsa lokala sidor eller utveckla webbsidor.

en: HTTPS is a modified HTTP used to serve Web pages when security is important. Examples are sites that require logins like stores or web mail. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages. You need the httpd package installed for this option to be useful.
sv: HTTPS är en modifierad variant av HTTP som används för att tillhandahålla webbsidor där säkerhet är viktigt, som till exempel på webbplatser som kräver inloggning som butiker och webbpost. Detta alternativ krävs inte för att läsa lokala sidor eller utveckla webbsidor. Du behöver ha paketet httpd installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: Here you can define which services are trusted. Trusted services are accessible from all hosts and networks.
sv: Här kan du definiera vilka tjänster som är pålitliga. Pålitliga tjänster kan kommas åt från alla värdar och nätverk.

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
sv: Tryck <i>OK</i> för att verkställa dina ändringar. Du behöver inte starta om brandväggen. Ändringarna börja gälla så fort de är verkställda.

en: Hit enter to continue.
sv: Tryck Retur för att fortsätta.

en: ICMP Filter
sv: ICMP-filter

en: ICMP Type
sv: ICMP-typ

en: IMAP over SSL
sv: IMAP över SSL

en: IP address:
sv: IP-adress:

en: IPv6 has no nat support.
sv: IPv6 har inget nat-stöd.

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
sv: Om du avmarkerar <i>behåll konfiguration</i>-knappen så kommer den aktuella brandväggskonfigurationen skrivas över.

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
sv: Om du aktiverar lokal eftersändning så måste du ange en port. Denna port kan inte vara samma port som källporten.

en: If you enable masquerading, IP forwarding will also be enabled for your IPv4 networks.
sv: Om du aktiverar maskering så kommer även IP-eftersändning aktiveras på dina IPv4 nätverk.

en: If you need further firewall settings, please modify your configuration by hand, but keep in mind, that this tool is not able to load your custom configuration. If you are using this tool, all your manual changes will be lost. If you do not want to lose your manual configuration changes, leave this program without applying.
sv: Om du behöver ytterligare brandväggsinställningar, ändra din konfiguration manuellt hand, men kom ihåg att detta verktyg inte kan läsa in din anpassade konfiguration. Om du använder detta verktyg, kommer alla dina manuella ändringar gå förlorade. Om du inte vill förlora din manuella inställningar, lämna programmet utan att verkställa.

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Ignore All
sv: Ignorera alla

en: Ignore actual settings
sv: Ignorera aktuella inställningar

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Interface '%s' is not valid.
sv: Gränssnitt "%s" är ej giltigt.

en: Interface:
sv: Gränssnitt:

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
sv: Internet Protocol Security (IPsec) innehåller säkerhet för nätverks-kommunikation direkt in i Internet Protocol (IP). IPsec tillhandahåller metoder både för datakryptering och autentisering för värden eller nätverket den sänder till. Om du tänker använda en vpnc-server eller FreeS/WAN, avaktivera inte detta alternativ.

en: Invalid argument %s
sv: Ogiltigt argument %s

en: Keep Configuration
sv: Behåll konfiguration

en: Key:
sv: Nyckel:

en: List predefined services.
sv: Lista fördefinierade tjänster.

en: List the supported icmp types.
sv: Visa de icmp-typer som stöds.

en: Load
sv: Läs in

en: Load _Default Configuration
sv: Läs in _standardkonfiguration

en: Local forwarding
sv: Lokal eftersändning

en: Mail (SMTP)
sv: E-post (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
sv: Kontrollera så destinationsporten på fjärrsystemet är öppen.

en: Mark all interfaces as trusted which should have full access to the system.
sv: Markera alla gränssnitt som ska ha full åtkomst till systemet som pålitliga.

en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
sv: Markera i listan de ICMP-typer som skall nekas tillträde. Alla andra ICMP-typer tillåts passera brandväggen. Standardvärdet är ingen begränsning av tillträde.

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
sv: Markera gränssnittet som ska maskeras.

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
sv: Maskerar trafik från angiven enhet. Endast för IPv4.

en: Masquerading
sv: Maskering

en: Masquerading allows you to set up a host or router that connects your local network to the internet. Your local network will not be visible and the hosts appear as a single address on the internet. Masquerading is IPv4 only.
sv: Maskering gör att du sätta upp en värd eller router som ansluter till ditt lokala nätverket till internet. Ditt lokala nätverk syns inte och värdarna ser ut som de har en enda adress på internet. Maskering är endast för IPv4.

en: Move Entry Down
sv: Flytta upp post

en: Move Entry Up
sv: Flytta ner post

en: Network Printing Client (IPP)
sv: Nätverksskrivarklient (IPP)

en: Network Printing Server (IPP)
sv: Nätverksskrivarserver (IPP)

en: No
sv: Nej

en: No configuration
sv: Ingen konfiguration

en: Not configured
sv: Ej konfigurerad

en: Numeric status output
sv: Numerisk statusutskrift

en: Old firewall configuration.
sv: Gammal brandväggskonfiguration.

en: Only mark interfaces if you can trust all participants on that network interface.
sv: Markera endast gränssnitt om du kan lita på alla deltagare på det nätverksgränssnittet.

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
sv: Öppna specifika portar i brandväggen (t.ex: ssh:tcp)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
sv: Öppna brandväggen för en tjänst (t.ex: ssh)

en: OpenVPN is a virtual private network (VPN) solution. It is used to create encrypted point-to-point tunnels between computers. If you plan to provide a VPN service, enable this option.
sv: OpenVPN är en lösning på virtuellt privat nätverk (VPN). Det används till att skapa krypterade punkt-till-punkt tunnlar mellan datorer. Om du planerar att tillhandahålla en VPN-tjänst, aktivera detta alternativ.

en: Other Ports
sv: Andra portar

en: POP-3 over SSL
sv: POP-3 över SSL

en: Parameter Problem
sv: Parameterproblem

en: Parse error in config file
sv: Inläsningsfel i konfigurationsfil

en: Please answer the questions in the following configuration steps. The wizard leads you back to the main application and hides all unnecessary configuration options.
sv: Svara på frågorna i följande konfigurationssteg. Guiden vägleder dig tillbaka till huvudprogrammet och döljer alla onödiga konfigurationsalternativ.

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
sv: Kontrollera dina brandväggsinställningar efter du verkställt anpassade regler.

en: Please enter a port or port range and protocol.
sv: Ange en port eller portintervall och protokoll.

en: Please enter a valid port number, service name or range.
sv: Ange ett portnummer, tjänstenamn eller intervall.

en: Please load a default configuration from the <i>Options</i> menu or use the wizard.
sv: Läs in en standardkonfiguration från <i>Alternativ</i>-menyn eller använd guiden.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
sv: Kom ihåg att kontrollera om tjänsterna iptables och ip6tables är aktiverade.

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
sv: Kom ihåg att kontrollera din brandväggskonfiguration innan du använder den.

en: Please select an entry from the list or enter a interface further down.
sv: Välj en post från listan eller skriv in ett gränssnitt längre ner.

en: Please select an entry from the list or enter a port and protocol further down.
sv: Välj en post från listan eller ange en port och protokoll längre ner.

en: Please select keep configuration or choose to load a default configuration.
sv: Välj mellan behålla konfigurationen eller läsa in en standardkonfiguration.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
sv: Välj protokolltyp, brandväggstabell och filen som innehåller reglerna.

en: Please select the source and destination options according to your needs.
sv: Välj de käll- och destinationsalternativ som du behöver.

en: Please specify your firewall skills.
sv: Ange nivån på dina brandväggskunskaper.

en: Port / Port Range:
sv: Port / Port-intervall:

en: Port Forwarding
sv: Port-eftersändning

en: Port and Protocol
sv: Port och protokoll:

en: Port or port range '%s' is not valid.
sv: Port eller port-intervall '%s' är ej giltigt.

en: Port/Protocol
sv: Port/Protokoll:

en: Predefined Services with Default Environment:
sv: Fördefinierad tjänst med standardmiljö:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
sv: Skriv en räknare/nummer för varje regel i statusutskriften.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
sv: Skriv adresser och portar i numeriskt format för statusutskriften.

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
sv: Skriv information om antal paket och bytes plus <i>input-</i> och <i>outputdevice</i> i statusutskriften.

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Protocol '%s' is not valid.
sv: Protokoll '%s' är inte giltigt.

en: Protocol Type
sv: Protokolltyp:

en: Protocol Type:
sv: Protokolltyp:

en: Protocol:
sv: Protokoll:

en: Quit
sv: Avsluta

en: Red Hat Cluster Suite
sv: Red Hats klustersvit

en: Redirect
sv: Omdirigera

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload current configuration
sv: Läs om aktuell konfiguration

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Entry
sv: Ta bort post

en: Router Advertisement
sv: Router-annonsering

en: Router Solicitation
sv: Router-sökning

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
sv: Kör ickeinteraktivt; behandla endast kommandoradsargument

en: SELinux Options (deprecated)
sv: SELinux-alternativ (undanbedes)

en: Samba Client
sv: Samba-klient

en: Save and restore counter
sv: Spara och återställ räknare

en: Save on restart
sv: Spara vid omstart

en: Save on stop
sv: Spara vid stopp

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
sv: Spara den aktuella brandväggskonfigurationen med alla ändringar sedan senaste start innan omstart av brandväggen Gör endast detta om du behöver bevara det aktuella läget för nästa start.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
sv: Spara den aktuella brandväggskonfigurationen med alla ändringar sedan senaste start innan brandväggen stoppas. Gör endast detta om du behöver bevara det aktiva läget för nästa start.

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
sv: Secure Shell (SSH) är ett protokoll för att logga in på och exekvera kommandon på fjärrmaskiner. Det tillhandahåller säker, krypterad kommunikation. Om du planerar fjärransluta till din maskin via SSH med ett gränssnitt med brandväggsskydd, ska du aktivera detta alternativ. Du behöver ha paketet openssh-server installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: Secure WWW (HTTPS)
sv: Säker WWW (HTTPS)

en: Select
sv: Välj

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
sv: Välj <i>"Expert"</i> om du van vid brandväggskonfiguration eller om du behöver lägga till anpassade regler. Annars välj <i>"Nybörjare"</i>.

en: Select a File
sv: Välj en fil

en: Service
sv: Tjänst

en: Service Settings
sv: Inställning av tjänst

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
sv: Ställ in brandväggens standardtyp: %s. Detta skriver över den aktuella konfigurationen.

en: Show this help message
sv: Visa detta hjälp-meddelande

en: Show version
sv: Visa version

en: Source (all needed)
sv: Källor (alla som behövs)

en: Source Quench
sv: Käll-släckning

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
sv: Ange en anpassad regelfil som skall läggas till i brandväggen efter standardreglerna. Standardprotokolltyp: ipv4, standardtabell: filter. (Exempel: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)

en: Start Wizard
sv: Starta guiden

en: Start configuration wizard
sv: Starta konfigurationsguiden

en: Status line numbers
sv: Status-radnummer

en: Supported icmp types:
sv: Icmp-typer som stöds:

en: System without network access
    System with network access
sv: System utan nätverksåtkomst
    System med nätverksåtkomst

en: TFTP Client
sv: TFTP-klient

en: TODO
sv: ATT GÖRA

en: Table
sv: Tabell

en: The Amanda backup client option allows you to connect to a Amanda backup and archiving server. You need the amanda-client package installed for this option to be useful.
sv: Alternativet Amanda säkerhetskopieringsklient låter dig ansluta till en Amanda säkerhetskopierings- och arkiveringsserver.  Du måste ha paketet amanda-client installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: The Domain Name System (DNS) is used to provide and request host and domain names. Enable this option, if you plan to provide a domain name service (e.g. with bind).
sv: Domain Name System (DNS) används till att tillhandahålla och fråga efter värd och domännamn. Aktivera detta alternativ om du tänker tillhandahålla en domännamnstjänst (t.ex med bind).

en: The Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) allows a local client to access email on a remote server in a secure way. If you plan to provide a IMAP over SSL service (e.g. with dovecot), enable this option.
sv: Internet Message Access Protocol över SSL (IMAPs) gör så att en lokal klient att komma åt e-post på en fjärrserver på ett säkert sätt. Om du tänker tillhandahålla en IMAPs-tjänst (t.ex med dovecot), aktivera detta alternativ.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
sv: Printing Protocol (IPP) används för distribuerade utskrifter. IPP (över tcp) gör det möjligt att få dela skrivare över nätverket. Aktivera detta alternativ om du tänker dela skrivare via cups över nätverket.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
sv: Internet Printing Protocol (IPP) används för distribuerade utskrifter. IPP (över udp) gör det möjligt att få information om en skrivare (t.ex funktioner och status) och för att administrera skrivarjobb.Om du tänker använda en fjärrnätskrivare via cups, inaktivera inte detta alternativ.

en: The NFS4 protocol is used to share files via TCP networking. You will need to have the NFS tools installed and properly configure your NFS server for this option to be useful.
sv: Protokollet NFS4 används för att dela filer via TCP-nätverk. Du kommer behöva ha NFS-verktygen installerade och din NFS-server korrekt konfigurerade för att detta alternativ ska vara användbart.

en: The Post Office Protocol version 3 (POP3) is a protocol to retrieve email from a remote server over a TCP/IP connection. Enable this option, if you plan to provide a POP3 service (e.g. with dovecot).
sv: Post Office Protocol version 3 (POP3) är ett protokoll för att hämta e-post från en fjärrserver över en TCP/IP-anslutning. Aktivera detta alternativ om du tänker tillhandahålla en POP3-tjänst (t.ex. med dovecot).

en: The Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) is a protocol for user authentication over networks. It is mostly used for modem, DSL or wireless user authentication. If you plan to provide a RADIUS service (e.g. with freeradius), enable this option.
sv: Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) är ett protokoll för autentisering av användare över nätverk. Det används oftast för modem, DSL eller trådlös användarautentisering. Om du tänker tillhandahålla en RADIUS-tjänst (t.ex. med freeradius), ska du aktivera detta alternativ.

en: The Trivial File Transfer Protocol (TFTP) is a protocol used to transfer files to and from a remote machine in s simple way. It is normally used only for booting diskless workstations and also to transfer data in the Preboot eXecution Environment (PXE).
sv: Trivial File Transfer Protocol (TFTP) är ett protokoll för att överföra filer till och från fjärrmaskiner på ett enkelt sätt.  Det används normalt endast för att starta upp disklösa arbetsstationer och även för att överföra data i miljön före uppstart, Preboot eXecution Environment (PXE).

en: The file '%s' does not exist.
sv: Filen "%s" finns inte.

en: The firewall configuration is not consistent.
sv: Brandväggskonfigurationen är ej konsistent.

en: The firewall is disabled.
sv: Brandväggen är inte aktiverad.

en: The firewall is enabled.
sv: Brandväggen är aktiverad.

en: The firewall table '%s' is not valid.
sv: Brandväggstabellen '%s' är inte giltig.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
sv: Följande filer saknas eller är oanvändbara:
    	%s
    
    Verkställ din brandväggskonfiguration nu för att rätta till detta problem.

en: The protocol type '%s' is not valid.
sv: Protokolltypen "%s" är inte giltig.

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
sv: Det finns ändringar som ej utförts. Vill du verkligen avsluta?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
sv: Detta felmeddelande informerar en värd att skicka paket på en annan rutt.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
sv: Detta felmeddelande genereras av en värd eller gateway om destinationen inte går att nå.

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
sv: Detta felmeddelande genereras om IP-huvudet är felaktigt, antingen på grund av ett alternativ saknas eller har fel längd.

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
sv: Detta felmeddelande genereras om time-to-live-tiden överskreds, antingen för ett paket eller för ihopsättningen av ett fragmenterat paket.

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
sv: Detta felmeddelande genereras för att säga till en värd att reducera hastigheten som den skickar paket med.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
sv: Detta meddelande är svaret på en <i>Eko-förfrågan</i>.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
sv: Detta meddelande används av en värd ansluten till en multicast-länk för att begära en <i>Router-annonsering</i>

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
sv: Detta meddelande används av routrar för att periodiskt annonsera IP-adressen för ett multicast-gränssnitt.

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
sv: Detta meddelande används för att testa om en värd kan nås oftast med <i>ping</i>-verktyget.

en: This option allows a Bacula server to connect to the local machine to schedule backups. You need the bacula-client package installed for this option to be useful.
sv: Detta alternativ låter en Bacula-server ansluta till den lokala maskinen för att schemalägga säkerhetskopior.  Du måste ha paketet bacula-client installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: This option allows incoming SMTP mail delivery. If you need to allow remote hosts to connect directly to your machine to deliver mail, enable this option. You do not need to enable this if you collect your mail from your ISP's server by POP3 or IMAP, or if you use a tool such as fetchmail. Note that an improperly configured SMTP server can allow remote machines to use your server to send spam.
sv: Detta alternativ tillåter leverans av inkommande e-post. Om du måste tillåta fjärr-värdar att ansluta direkt till din maskin för att leverera e-post, aktiverar du detta alternativ. Du behöver inte aktivera detta om du hämtar din e-post från din Internetleverantörs server med hjälp av POP3 eller IMAP, eller om du använder ett verktyg som fetchmail. Observera att en felaktigt konfigurerad SMTP-server kan tillåta fjärrmaskiner att använda din server för att skicka skräppost (spam).

en: This option allows you to access Trivial File Transfer Protocol (TFTP) servers. You need the tftp package installed for this option to be useful.
sv: Detta alternativ låter dig komma åt servrar med Trivial File Transfer Protocol (TFTP).  Du måste ha paketet tftp installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: This option allows you to access Windows file and printer sharing networks. You need the samba-client package installed for this option to be useful.
sv: Detta alternativ låter dig komma åt och deltaga i fil- och skrivardelande Windows-nätverk. Du måste ha paketet samba-client installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: This option allows you to access and participate in Windows file and printer sharing networks. You need the samba package installed for this option to be useful.
sv: Detta låter dig komma åt och deltaga i fil- och skrivardelande Windows-nätverk. Du måste ha paketet samba installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: This option allows you to use the Red Hat Cluster Suite. Ports are opened for openais, ricci and dlm. You need the Red Hat Cluster Suite installed for this option to be useful.
sv: Detta alternativ låter dig använda Red Hats klustersvit.  Portar öppnas för opanais, ricci och dlm.  Du måste ha Red Hats klustersvit installerat för att detta alternativ ska vara användbart.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Detta program är fri programvara; du kan distribuera den igen eller/och ändra den under de regler för GNU General Public License som de publicerats av Free Software Foundation; antingen version 2 av licensen eller (om du vill) valfri senare version.
    
    Detta program distribueras i förhoppning att det kan vara användbart, men UTAN NÅGON GARANTI, utan ens antyda garanti av att vara FÖRSÄLJNINGSBAR eller LÄMPAD FÖR ETT VISST SYFTE. Se GNU General Public License för mer detaljer.
    
    Du ska ha fått en kopia av GNU General Public License med detta program. Om inte, se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
sv: Detta programm hjälper dig sätta upp en grundläggande brandvägg för ditt system.

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
sv: Guiden hjälper dig att sätta upp en ren brandväggskonfiguration för ditt system.

en: Time Exceeded
sv: Tid överskriden

en: To Address
sv: Till adress

en: To Port
sv: Till port

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
sv: För att garantera ett stabilt läge måste kärnans brandväggsmoduler glömmas när brandväggen startas om eller stoppas.

en: Trusted Interfaces
sv: Pålitliga gränssnitt

en: Trusted Services
sv: Pålitliga tjänster

en: Type
sv: Typ

en: Unload modules on restart and stop
sv: Glöm moduler vid omstart och stopp

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
sv: Uppdatera brandväggen automatiskt om brandväggen är aktiverad. Detta kommer också starta om brandväggen. Flaggorna -n och -f kommer ignoreras.

en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
sv: Använd anpassade regelfiler för att lägga till ytterligare regler till brandväggen. De anpassade reglerna läggs till efter standardreglerna. Filerna måste ha iptables-save-formatet.

en: User Defined
sv: Användardefinierade

en: User Skill Level
sv: Användarens kunskapsnivå

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
sv: Att använda dessa alternativ utan några ytterligare brandväggsalternativ kommer inte skapa eller förändra brandväggskonfigurationen, endast SELinux kommer konfigureras.

en: Valid values: %s
sv: Giltiga värden: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
sv: Giltiga värden: <port>[-<port>], där port är antingen ett nummer [0..65535] eller ett namn på en tjänst.

en: Valid values: tcp, udp
sv: Giltiga värden: tcp, udp

en: Verbose status
sv: Utförlig status

en: Virtual Machine Management
sv: Hantering av virtuell maskin

en: Virtual Machine Management (TLS)
sv: Hantering av virtuell maskin (TLS)

en: Warning
sv: Varning

en: What kind of system do you have?
sv: Vilket typ av system har du?

en: Wizard
sv: Guide

en: Yes
sv: Ja

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
sv: Du kan ändra inställningarna i <i>Alternativ</i> efteråt.

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
sv: Din brandväggskonfiguration konverterades från en gammal version. Kontrollera konfigurationen och verkställ.

en: [<type>:][<table>:]<filename>
sv: [<typ>:][<tabell>:]<filnamn>

en: _About
sv: _Om

en: _File
sv: _Fil

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Start Configuration Wizard
sv: _Starta konfigurationsguiden

en: configuration
sv: konfiguration

en: if=<interface>:port=<port>:proto=<protocol>[:toport=<destination port>][:toaddr=<destination address>]
sv: if=<gränssnitt>:port=<port>:proto=<protokoll>[:toport=<destinationsport>][:toaddr=<destinationsadress>]

en: invalid interface '%s'.
sv: ogiltigt gränssnitt "%s".

en: invalid port definition %s.
sv: ogiltig port-definition %s.

en: invalid service '%s'.
sv: ogiltigt tjänst "%s".

en: ipv6 has no nat support.
sv: ipv6 har inget nat-stöd.

en: local
sv: lokal

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
sv: mDNS gör det möjligt att använda DNS-programmeringsgränssnitt, paketformat och operativ semantik i ett litet nätverk utan en vanlig DNS-server. Om du tänker använda Avahi, avaktivera inte detta alternativ.

en: modified label
sv: ändrad etikett

en: no such option: %s
sv: inget sådant alternativ: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
sv: alternativ %(option)s: ogiltig eftersändnings_port '%(value)s'.

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
sv: alternativ %(option)s: ogiltig eftersändnings_port '%(value)s': %(error)s.

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
sv: alternativ %(option)s: ogiltig icmp-typ '%(value)s'.

en: port range %s is not unique.
sv: port-intervallet %s är inte unikt.

[ctx: yes]
en: Firewall Configuration
sv: Brandväggskonfiguration

[ctx: yes]
en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
sv: Markera de ICMP-typer i listan som skall avvisas.  Alla andra ICMP-typer tillåts att passera brandväggen.  Standard är ingen begränsning.

[ctx: yes]
en: The Internet Control Message Protocol (ICMP) is mainly used to send error messages between networked computers, but additionally for informational messages like ping requests and replies.
sv: ICMP (Internet Control Message Protocol) används huvudsakligen för att skicka felmeddelanden mellan nätverksanslutna datorer, men dessutom för informationsmeddelanden som ping-begäran och -svar.

[ctx: yes]
en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
sv: Använd anpassade regelfiler för att lägga till ytterligare regler till brandväggen.  De anpassade reglerna läggs till efter standardreglerna.  Filerna måste ha formatet hos iptables-save.
