system-config-firewall - en to sr translation catalogue (310 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
sr: 
    ГРЕШКА - Морате бити root да би покренули %s.

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
sr: %(option)s опција захтева %(count)s парамет(а)ра

en: %s is not a valid protocol.
sr: %s није исправан протокол.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
sr: %s није исправан опсег (почетни порт >= крајњи порт).

en: %s option does not take a value
sr: %s опција не узима вредност

en: %s option requires an argument
sr: %s опција захтева параметар

en: (modified)
sr: (измењено)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
sr: <b>Основне поставке заштитног зида</b>

en: <b>Configuration</b>
sr: <b>Подешавање</b>

en: <b>Destination</b>
sr: <b>Одредиште</b>

en: <b>Information</b>
sr: <b>Информације</b>

en: <b>Source</b>
sr: <b>Извор</b>

en: <b>User Skill Level</b>
sr: <b>Ниво стручности корисника</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
sr: <b>Тренутна подешавања су празна, сав саобраћај ће бити блокиран.</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
sr: <big><b>Чаробњак за подешавање заштитног зида</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
sr: <i>Сачувај при заустављању</i> и <i>сачувај при поновном покретању</i> накнадно чувају бројач правила и ланаца.

en: <icmp type>
sr: <icmp врста>

en: <interface>
sr: <спрега>

en: <mode>
sr: <режим>

en: <module>
sr: <модул>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
sr: <порт>[-<порт>]:<протокол>

en: <service>
sr: <сервис>

en: <type>
sr: <врста>

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
sr: <i>„Систем без приступа мрежи“</i> уопште не захтева заштитни зид. Овај избор ће искључити заштитни зид. У супротном изаберите <i>„систем са приступом мрежи“</i>.

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
sr: Заштитни зид дозвољава другим рачунарима да приступе изабраним сервисима на рачунару и помаже у спречавању неовлашћеног приступа ван тог избора. Изаберите сервисе којима заштитни зид треба да дозволи приступ.

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
sr: Заштитни зид штити од неовлашћених мрежних упада. Укључивање заштитног зида блокира све долазне везе. Искључивање заштитног зида дозвољава све везе и није препоручљиво.

en: Add
sr: Додај

en: Add Entry
sr: Додај ставку

en: Add Interface
sr: Додај спрегу

en: Add additional ports or port ranges, which need to be accessible for all hosts or networks.
sr: Додајте додатне портове или опсеге портова који треба да су доступни свим домаћинима или мрежама.

en: Add entries to forward ports either from one port to another on the local system or from the local system to another system. Forwarding to another system is only useful if the interface is masqueraded. Port forwarding is IPv4 only.
sr: Додајте ставке за прослеђене портове или са једног порта на неки други на локалном систему, или са локалног система на други систем. Прослеђивање на други систем је корисно само ако је спрега маскирана. Прослеђивање портова је само за IPv4.

en: Address '%s' is not valid.
sr: Адреса „%s“ није исправна.

en: All %s devices
sr: Сви %s уређаји

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
sr: Дозволи приступ само неопходним портовима или опсезима портова.

en: Allow access to necessary services, only.
sr: Дозволи приступ само неопходним сервисима.

en: Allow all traffic on the specified device
sr: Дозволи сав саобраћај на назначеном уређају

en: Amanda Backup Client
sr: Аманда клијент за резервне копије

en: Apply
sr: Примени

en: Apply changes
sr: Примени измене

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
sr: Неопходна је аутентификација за читање и измену подешавање заштитног зида

en: Back
sr: Назад

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
sr: Усаглашеност уназад, удвојено на --enabled

en: Be more verbose
sr: Буди опширнији

en: Beginner
sr: Почетник

en: Beginner
    Expert
sr: Почетник
    Стручњак

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
sr: Блокирај ову ICMP врсту. Подразумевано је да се прихватају све ICMP врсте.

en: Cancel
sr: Откажи

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
sr: Притисак на дугме „Да“ ће потиснути ма која постојећа подешавања заштитног зида. Сигурно желите да то учините?

en: Close
sr: Затвори

en: Configuration failed
sr: Подешавање није успешно

en: Configure SELinux mode: %s
sr: Подесите SELinux режим: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
sr: Подесите SELinux врсту: Обично targeted (циљана) или strict (строга) полиса

en: Configure Service Settings
sr: Подесите поставке сервиса

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
sr: Подеси заштитни зид али не активирај нова подешавања

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
sr: Подесите помоћне модуле заштитног зида за праћење везе

en: Configure firewall rules
sr: Подешава правила заштитног зида

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
sr: Подесите поставке iptables и ip6tables сервиса.

en: Conntrack Helper
sr: Conntrack помоћник

en: Converting %s
sr: Пребацујем %s

en: Custom Rules
sr: Прилагођена правила

en: Custom Rules File
sr: Датотека прилагођених правила

en: Customize
sr: Прилагоди

en: Default:
sr: Подразумевано:

en: Description
sr: Опис

en: Desktop
sr: Стони рачунар

en: Desktop
    Server
sr: Стони рачунар
    сервер

en: Destination (at least one needed)
sr: Одредиште (потребно барем једно)

en: Destination Unreachable
sr: Одредиште недоступно

en: Disable
sr: Искључи

en: Disable Firewall
sr: Искључи заштитни зид

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
sr: Искључи протокол Интернет штампања (IPP)

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
sr: Искључи безбедност Интернет протокола (IPsec)

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
sr: Искључи вишеканални DNS (mDNS)

en: Disable an iptables module
sr: Искључи iptables модул

en: Disable firewall
sr: Искључи заштитни зид

en: Echo Reply (pong)
sr: Одговор одјека (pong)

en: Echo Request (ping)
sr: Захтев за одјек (ping)

en: Edit
sr: Уреди

en: Edit Entry
sr: Уреди ставку

en: Enable
sr: Укључи

en: Enable Firewall
sr: Укључи заштитни зид

en: Enable an iptables module
sr: Укључи iptables модул

en: Enable firewall
sr: Укључи заштитни зид

en: Enable firewall (default)
sr: Укључи заштитни зид (подразумевано)

en: Enabled
sr: Укључен

en: Error
sr: Грешка

en: Expert
sr: Стручњак

en: FTP is a protocol used for remote file transfer. If you plan to make your FTP server publicly available, enable this option. You need the vsftpd package installed for this option to be useful.
sr: FTP је протокол коришћен за удаљени пренос датотека. Ако намеравате да учините FTP сервер јавно доступним, укључите ову опцију. Требаће вам инсталиран vsftpd пакет да би ова опција била од користи.

en: Failed to remove %s.
sr: Не могу да уклоним %s.

en: Failed to start %s.
sr: Неуспешно покретање %s.

en: Failed to stop %s.
sr: Не могу да зауставим %s.

en: Failed to write %s.
sr: Не могу да запишем %s.

en: Failed to write selinux configuration.
sr: Не могу да запишем selinux подешавања.

en: File
sr: Датотека

en: File:
sr: Датотека:

en: Filename
sr: Име датотеке

en: Firewall
sr: Заштитни зид

en: Firewall Configuration
sr: Подешавање заштитног зида

en: Firewall Configuration Startup
sr: Покретање подешавања заштитног зида

en: Firewall Configuration Wizard
sr: Чаробњак за подешавање заштитног зида

en: Firewall Table
sr: Табела заштитног зида

en: Firewall Table:
sr: Табела заштитног зида:

en: Firewall authorization
sr: Овлашћење заштитног зида

en: Firewall:
sr: Заштитни зид:

en: Forward
sr: Напред

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
sr: Прослеђивање порта са протоколом за спрегу или на неки други локални порт (не задаје се адреса одредишта), или на другу адресу одредишта са изборним одредишним портом. Ово је само за IPv4.

en: Forward to another port
sr: Проследи на неки други порт

en: HTTP is the protocol used to serve Web pages. If you plan to make your Web server publicly available, enable this option. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages.
sr: HTTP је протокол коришћен за сервирање веб страница. Ако намеравате да учините веб сервер јавно доступним, укључите ову опцију. Ова опција није потребна за локални преглед страница или за развој веб страница. Требаће вам инсталиран httpd пакет да би ова опција била од користи.

en: HTTPS is a modified HTTP used to serve Web pages when security is important. Examples are sites that require logins like stores or web mail. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages. You need the httpd package installed for this option to be useful.
sr: HTTPS је измењен HTTP коришћен за сервирање веб страница када је битна безбедност. Примери су странице које захтевају пријаву као продавнице или веб пошта. Ова опција није потребна за локални преглед страница или за развој веб страница. Требаће вам инсталиран httpd пакет да би ова опција била од користи.

en: Here you can define which services are trusted. Trusted services are accessible from all hosts and networks.
sr: Овде можете дефинисати којим ће се сервисима веровати. Поверљиви сервиси су доступни свим домаћинима и мрежама.

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
sr: Притисните <i>У реду</i> да примените измене. Није потребно да поново покрећете заштитни зид, измене прелазе у дејство чим се примене.

en: Hit enter to continue.
sr: Притисните enter за наставак.

en: ICMP Filter
sr: Филтер за ICMP

en: ICMP Type
sr: ICMP врста

en: IMAP over SSL
sr: IMAP преко SSL-а

en: IP address:
sr: IP адреса:

en: IPv6 has no nat support.
sr: IPv6 нема nat подршку.

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
sr: Ако очистите дугме <i>задржи подешавања</i>, стварна подешавања заштитног зида ће бити пребрисана.

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
sr: Ако укључите локално прослеђивање, морате навести порт. Тај порт се мора разликовати од изворног порта.

en: If you enable masquerading, IP forwarding will also be enabled for your IPv4 networks.
sr: Ако укључите маскирање, IP прослеђивање ће бити такође укључено за ваше IPv4 мреже.

en: If you need further firewall settings, please modify your configuration by hand, but keep in mind, that this tool is not able to load your custom configuration. If you are using this tool, all your manual changes will be lost. If you do not want to lose your manual configuration changes, leave this program without applying.
sr: Ако су вам потребна даље поставке заштитног зида, измените подешавања ручно, али имајте на уму да овај алат не може да учита прилагођена подешавања. Ако користите овај алат, све ваше ручне измене ће бити изгубљене. Ако не желите да изгубите ручне измене подешавања, напустите овај програм без примењивања.

en: Ignore
sr: Занемари

en: Ignore All
sr: Занемари све

en: Ignore actual settings
sr: Занемари стварне поставке

en: Interface
sr: Спрега

en: Interface '%s' is not valid.
sr: Спрега „%s“ није исправна.

en: Interface:
sr: Спрега:

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
sr: Безбедност Интернет протокола (IPsec - Internet Protocol Security) уграђује безбедност за мрежне преносе непосредно у Интернет протокол (IP). IPsec пружа методе и за шифровање података и за аутентификацију домаћина или мреже којима се шаљу. Ако намеравате да користите vpnc сервер или FreeS/WAN, немојте искључивати ову опцију.

en: Invalid argument %s
sr: Неисправан аргумент %s

en: Keep Configuration
sr: Задржи подешавања

en: Key:
sr: Кључ:

en: List predefined services.
sr: Попиши унапред дефинисане сервисе.

en: List the supported icmp types.
sr: Испиши подржане icmp врсте.

en: Load
sr: Учитај

en: Load _Default Configuration
sr: Учитај по_дразумевана подешавања

en: Local forwarding
sr: Локално прослеђивање

en: Mail (SMTP)
sr: Пошта (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
sr: Побрините се да је одредишни порт отворен на удаљеном систему.

en: Mark all interfaces as trusted which should have full access to the system.
sr: Означите све поверљиве спреге које треба да имају пун приступ систему.

en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
sr: Означите ICMP врсте на списку које желите одбити. Свим осталим ICMP врстама је дозвољено да прођу кроз заштитни зид. Подразумевана опција је без ограничења.

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
sr: Означите спреге које треба маскирати.

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
sr: Маскира саобраћај са назначеног уређаја. Ово је само за IPv4.

en: Masquerading
sr: Маскирање

en: Masquerading allows you to set up a host or router that connects your local network to the internet. Your local network will not be visible and the hosts appear as a single address on the internet. Masquerading is IPv4 only.
sr: Маскирање дозвољава да поставите домаћина или рутер који повезује вашу локалну мрежу на интернет. Локална мрежа неће бити видљива и домаћини ће се појавити као једна адреса на интернету. Маскирање је само за IPv4.

en: Move Entry Down
sr: Помери ставку доле

en: Move Entry Up
sr: Помери ставку горе

en: Multicast DNS (mDNS)
sr: Вишеканални DNS (mDNS)

en: Network Printing Client (IPP)
sr: Клијент мрежног штампања (IPP)

en: Network Printing Server (IPP)
sr: Сервер мрежног штампања (IPP)

en: No
sr: Не

en: No configuration
sr: Нема подешавања

en: Not configured
sr: Није подешено

en: Numeric status output
sr: Нумерички излаз статуса

en: OK
sr: У реду

en: Old firewall configuration.
sr: Стара подешавања заштитног зида.

en: Only mark interfaces if you can trust all participants on that network interface.
sr: Означите спреге само ако можете веровати свим учесницима на тој мрежној спрези.

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
sr: Отвори одређене портове у заштитном зиду (нпр. ssh:tcp)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
sr: Отвори заштитни зид за неки сервис (нпр. ssh:tcp)

en: OpenVPN is a virtual private network (VPN) solution. It is used to create encrypted point-to-point tunnels between computers. If you plan to provide a VPN service, enable this option.
sr: OpenVPN је решење за виртуелну приватну мрежу (VPN - Virtual Private Network). Користи се за прављење шифрованих тунела од таче до тачке између рачунара. Ако намеравате да пружате VPN сервис, укључите ову опцију.

en: Other Ports
sr: Други портови

en: POP-3 over SSL
sr: POP-3 преко SSL-а

en: Parameter Problem
sr: Проблем са параметром

en: Parse error in config file
sr: Протумачи грешку у датотеци подешавања

en: Please answer the questions in the following configuration steps. The wizard leads you back to the main application and hides all unnecessary configuration options.
sr: Одговорите на питања у следећим корацима подешавања. Чаробњак ће вас одвести назад до главног програма и сакриће све излишне опције подешавања.

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
sr: Проверите поставке заштитног зида након примене прилагођених правила.

en: Please enter a port or port range and protocol.
sr: Унесите порт или опсег портова и протокол.

en: Please enter a valid port number, service name or range.
sr: Унесите исправан број порта, име сервиса или опсег.

en: Please load a default configuration from the <i>Options</i> menu or use the wizard.
sr: Учитајте подразумевана подешавања из менија <i>Опције</i> или употребите чаробњака.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
sr: Сетите се да проверите да ли су укључени сервиси iptables и ip6tables.

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
sr: Сетите се да треба проверити подешавања заштитног зида пре него што их употребите.

en: Please select an entry from the list or enter a interface further down.
sr: Изаберите ставку са списка или унесите спрегу ниже.

en: Please select an entry from the list or enter a port and protocol further down.
sr: Изаберите ставку са списка или унесите порт и протокол ниже.

en: Please select keep configuration or choose to load a default configuration.
sr: Означите задржавање подешавања или изаберите учитавање подразумеваних подешавања.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
sr: Изаберите врсту протокола, табелу заштитног зида и датотеку која садржи правила.

en: Please select the source and destination options according to your needs.
sr: Изаберите опције за извор и одредиште у зависности од потреба.

en: Please specify your firewall skills.
sr: Назначите ниво ваше стручности у вези заштитног зида

en: Port
sr: Порт

en: Port / Port Range:
sr: Порт / опсег портова:

en: Port Forwarding
sr: Прослеђивање портова

en: Port and Protocol
sr: Порт и протокол

en: Port or port range '%s' is not valid.
sr: Порт или опсег „%s“ није исправан.

en: Port/Protocol
sr: Порт/протокол

en: Port:
sr: Порт:

en: Predefined Services with Default Environment:
sr: Унапред дефинисани сервиси са подразумеваним окружењем:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
sr: Штампај бројач/број за свако правило у испису статуса.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
sr: Штампај адресе и портове у нумеричком облику за испис статуса.

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
sr: Испиши информације о броју пакета и бајтова као и <i>улазно</i> и <i>излазни уређај</i> у статусном излазу.

en: Protocol
sr: Протокол

en: Protocol '%s' is not valid.
sr: Протокол „%s“ није исправан.

en: Protocol Type
sr: Врста протокола

en: Protocol Type:
sr: Врста протокола:

en: Protocol:
sr: Протокол:

en: Quit
sr: Изађи

en: Red Hat Cluster Suite
sr: Пакет Red Hat чворишта

en: Redirect
sr: Преусмери

en: Reload
sr: Учитај поново

en: Reload current configuration
sr: Поново учитај текућа подешавања

en: Remove
sr: Уклони

en: Remove Entry
sr: Уклони ставку

en: Router Advertisement
sr: Оглашавање рутера

en: Router Solicitation
sr: Тражење рутера

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
sr: Покрени неинтерактивно; обради само аргументе командне линије

en: SELinux Options (deprecated)
sr: SELinux опције (застареле)

en: Samba
sr: Самба

en: Samba Client
sr: Самба клијент

en: Save and restore counter
sr: Сачувај и поврати бројач

en: Save on restart
sr: Сачувај при поновном покретању

en: Save on stop
sr: Сачувај при заустављању

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
sr: Сачувајте активна подешавања заштитног зида са свим изменама од последњег покретања пре поновног покретања заштитног зида. Обавите ово само ако је потребно да очувате активно стање за следеће покретање.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
sr: Сачувајте активна подешавања заштитног зида са свим изменама од последњег покретања пре заустављања заштитног зида. Обавите ово само ако је потребно да очувате активно стање за следеће покретање.

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
sr: Безбедна љуска (SSH - Secure Shell) је протокол за пријаву и извршавање наредби на удаљеним машинама. Он пружа безбедну шифровану комуникацију. Ако намеравате да приступате машини удаљено кроз SSH преко заштићене спреге, укључите ову опцију. Требаће вам инсталиран openssh-server пакет да би ова опција била од користи.

en: Secure WWW (HTTPS)
sr: Безбедни WWW (HTTPS)

en: Select
sr: Изабери

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
sr: Изаберите <i>„стручњак“</i> ако сте упознати са подешавањима заштитног зида или ако је потребно да додате кориснички прилагођена правила. У противном изаберите <i>„почетник“</i>.

en: Select a File
sr: Изаберите датотеку

en: Server
sr: Сервер

en: Service
sr: Сервис

en: Service Settings
sr: Поставке сервиса

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
sr: Постави подразумевану врсту заштитног зида: %s. Ово ће пребрисати било која постојећа подешавања.

en: Show this help message
sr: Прикажи ову помоћну поруку

en: Show version
sr: Прикажи верзију

en: Source (all needed)
sr: Извор (потребни сви)

en: Source Quench
sr: Гушење извора

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
sr: Наведите датотеку прилагођених правила за придруживање заштитном зиду, након подразумеваних правила. Подразумевана врста протокола: ipv4, подразумевана табела: filter. (Пример: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)

en: Start Wizard
sr: Покрени чаробњака

en: Start configuration wizard
sr: Покрени чаробњака за подешавање

en: Status line numbers
sr: Бројеви статусне линије

en: Supported icmp types:
sr: Подржане icmp врсте:

en: System without network access
    System with network access
sr: Систем без приступа мрежи
    Систем са приступом мрежи

en: TFTP Client
sr: TFTP клијент

en: TODO
sr: УРАДИТИ

en: Table
sr: Табела

en: The Amanda backup client option allows you to connect to a Amanda backup and archiving server. You need the amanda-client package installed for this option to be useful.
sr: Опција Аманда клијента за резервне копије дозвољава да се повежете са Аманда сервером за резервне копије и архивирање. Треба вам инсталиран пакет amanda-client да би ова опција била од користи.

en: The Domain Name System (DNS) is used to provide and request host and domain names. Enable this option, if you plan to provide a domain name service (e.g. with bind).
sr: Систем имена домена (DNS - Domain Name System) се користи за пружање и захтевање имена домаћина и домена. Укључите ову опцију ако намеравате да пружате сервис имена домена (нпр. користећи bind).

en: The Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) allows a local client to access email on a remote server in a secure way. If you plan to provide a IMAP over SSL service (e.g. with dovecot), enable this option.
sr: Протокол за приступ Интернет порукама кроз SSL (IMAPs - Internet Message Access Protocol over SSL) допушта локалном клијенту да приступи е-пошти на удаљеном серверу на безбедан начин. Ако намеравате да пружате IMAP сервис кроз SSL (нпр. користећи dovecot), укључите ову опцију.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
sr: Протокол Интернет штампања (IPP - Internet Printing Protocol) се користи за расподељено штампање. IPP (кроз tcp) пружа могућност дељења штампача преко мреже. Укључите ову опцију ако намеравате да делите штампаче кроз cups преко мреже.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
sr: Протокол Интернет штампања (IPP - Internet Printing Protocol) се користи за расподељено штампање. IPP (кроз udp) пружа могућност добављања података о штампачу (нпр. способност и статус) и контроле послова штампе. Ако намеравате да користите удаљени мрежни штампач кроз cups, немојте искључивати ову опцију.

en: The NFS4 protocol is used to share files via TCP networking. You will need to have the NFS tools installed and properly configure your NFS server for this option to be useful.
sr: NFS4 протокол се користи за дељење датотека кроз TCP мрежу. Треба да имате инсталиране NFS алате и исправно подесите NFS сервер како би ова опција била од користи.

en: The Post Office Protocol version 3 (POP3) is a protocol to retrieve email from a remote server over a TCP/IP connection. Enable this option, if you plan to provide a POP3 service (e.g. with dovecot).
sr: Поштански протокол верзије 3 (POP3 - Post Office Protocol version 3) је протокол за преузимање е-поште од удаљеног сервера кроз TCP/IP везу. Укључите ову опцију ако намеравате да пружате POP3 сервис (нпр. користећи dovecot).

en: The Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) is a protocol for user authentication over networks. It is mostly used for modem, DSL or wireless user authentication. If you plan to provide a RADIUS service (e.g. with freeradius), enable this option.
sr: Сервис удаљене аутентификације позивних корисника (RADIUS - Remote Authentication Dial In User Service) је протокол за аутентификацију корисника преко мреже. Углавном се користи за аутентификацију модемских, DSL или бежичних корисника. Ако намеравате да пружате RADIUS сервис (нпр. користећи freeradius), укључите ову опцију.

en: The Trivial File Transfer Protocol (TFTP) is a protocol used to transfer files to and from a remote machine in s simple way. It is normally used only for booting diskless workstations and also to transfer data in the Preboot eXecution Environment (PXE).
sr: Тривијалан протокол преноса датотека (TFTP - Trivial File Transfer Protocol) је протокол који се користи за пренос датотека са и на удаљену машину на једноставан начин. Обично се користи само за подизање радних станица без диска као и за пренос датотека у извршном окружењу пре покретања (PXE - Preboot eXecution Environment).

en: The file '%s' does not exist.
sr: Датотека „%s“ не постоји.

en: The firewall configuration is not consistent.
sr: Подешавање заштитног зида није доследно.

en: The firewall is disabled.
sr: Заштитни зид је искључен.

en: The firewall is enabled.
sr: Заштитни зид је укључен.

en: The firewall table '%s' is not valid.
sr: Табела заштитног зида „%s“ није исправна.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
sr: Следеће датотеке недостају или нису употребљиве:
    	%s
    
    Примените подешавања заштитног зида сада да би исправили овај проблем.

en: The protocol type '%s' is not valid.
sr: Врста протокола „%s“ није исправна.

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
sr: Постоје непримењене измене, стварно желите да изађете?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
sr: Ова порука обавештава домаћина да пошаље пакете другом путањом.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
sr: Ову поруку направи домаћин или мрежни пролаз у случају да одредиште није доступно.

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
sr: Ова порука о грешци се јавља ако је IP заглавље неправилно, или због недостајуће опције или због погрешне дужине.

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
sr: Ова порука о грешци се јавља ако је „време живота“ пакета или састављања изломљеног пакета прекорачено.

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
sr: Ова порука о грешци се прави да би се домаћину рекло да смањи брзину којом шаље пакете.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
sr: Ова порука је одговор на <i>захтев за одјек</i>.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
sr: Ову поруку користи домаћин прикључен на вишеканалну везу да захтева <i>оглашавање рутера</i>

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
sr: Ову поруку користе рутери да повремено огласе ИП адресу вишеканалне спреге.

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
sr: Ова се порука користи за проверу доступности домаћина углавном са  <i>ping</i> алатком.

en: This option allows incoming SMTP mail delivery. If you need to allow remote hosts to connect directly to your machine to deliver mail, enable this option. You do not need to enable this if you collect your mail from your ISP's server by POP3 or IMAP, or if you use a tool such as fetchmail. Note that an improperly configured SMTP server can allow remote machines to use your server to send spam.
sr: Ова опција дозвољава испоруку пријемне SMTP поште. Ако треба да дозволите удаљеним домаћинима директно повезивање на машину ради испоруке поште, укључите ову опцију. Не морате да укључите ово ако прикупљате пошту са сервера вашег ISP-а кроз POP3 или IMAP, или ако користите алат као што је fetchmail. Приметићете да неисправно подешен SMTP сервер може дозволити удаљеним машинама да употребе ваш сервер за слање нежељене поште.

en: This option allows you to access Trivial File Transfer Protocol (TFTP) servers. You need the tftp package installed for this option to be useful.
sr: Ова опција дозвољава да приступите TFTP серверима. Треба вам инсталиран tftp пакет да би ова опција била од користи.

en: This option allows you to access Windows file and printer sharing networks. You need the samba-client package installed for this option to be useful.
sr: Ова опција дозвољава да приступите Windows мрежама за дељење датотека и штампача. Треба вам инсталиран пакет samba-client да би ова опција била од користи.

en: This option allows you to access and participate in Windows file and printer sharing networks. You need the samba package installed for this option to be useful.
sr: Ова опција дозвољава да приступите и учествујете у Windows мрежама за дељење датотека и штампача. Треба вам инсталиран samba пакет да би ова опција била од користи.

en: This option allows you to use the Red Hat Cluster Suite. Ports are opened for openais, ricci and dlm. You need the Red Hat Cluster Suite installed for this option to be useful.
sr: Ова опција дозвољава да користите пакет Red Hat чворишта. Отварају се портови за openais, ricci и dlm. Треба вам инсталиран пакет Red Hat чворишта да би ова опција била од користи.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sr: Овај програм је слободан софтвер; можете га прослеђивати и/или мењати под условима ГНУ Опште јавне лиценце као што је објавила Фондација слободног софтвера; или лиценцом верзије 2, или (по вашем избору) било којом каснијом верзијом.
    
    Овај програм се раздељује у нади да ће бити од користи, али БЕЗ ИКАКВЕ ГАРАНЦИЈЕ; чак и без подразумеване гаранције ПРИКЛАДНОСТИ ЗА ПРОДАЈУ или ПОДОБНОСТИ ЗА ПОСЕБНУ НАМЕНУ.  Погледајте ГНУ Општу јавну лиценцу за више детаља.
    
    Требало би да сте примили узорак ГНУ Опште јавне лиценце уз овај програм. Ако нисте, погледајте <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
sr: Овај програм ће вам помоћи у постављању основног заштитног зида за систем.

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
sr: Овај чаробњак помаже у постављању чистих подешавања заштитног зида за систем.

en: Time Exceeded
sr: Прекорачено време

en: To Address
sr: На адресу

en: To Port
sr: На порт

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
sr: Да би обезбедили разумно стање, модули заштитног зида за језгро морају да се испразне при поновном покретању и заустављању заштитног зида.

en: Trusted Interfaces
sr: Поверљиве спреге

en: Trusted Services
sr: Поверљиви сервиси

en: Type
sr: Врста

en: Unload modules on restart and stop
sr: Испразни модуле при поновном покретању и заустављању

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
sr: Освежи заштитни зид без интеракције ако је заштитни зид укључен. Ово ће такође поново покренути заштитни зид. Опције -n и -f ће бити занемарене.

en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
sr: Користите датотеке прилагођених правила за додавање додатних правила заштитном зиду. Ова прилагођена правила ће бити додана након подразумеваних правила. Датотеке морају бити у iptables-save облику.

en: User Defined
sr: Кориснички дефинисано

en: User Skill Level
sr: Ниво стручности корисника

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
sr: Употреба ових опције без додатних опција заштитног зида неће направити или изменити подешавања заштитног зида, само ће SELinux бити подешен.

en: Valid values: %s
sr: Важеће вредности: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
sr: Важеће вредности: <порт>[-<порт>], где је порт или број [0..65535] или име сервиса.

en: Valid values: tcp, udp
sr: Важеће вредности: tcp, udp

en: Verbose status
sr: Опширан статус

en: Warning
sr: Упозорење

en: What kind of system do you have?
sr: Какву врсту система имате?

en: Wizard
sr: Чаробњак

en: Yes
sr: Да

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
sr: Можете променити поставке у менију <i>Опције</i> касније.

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
sr: Ваша подешавања заштитног зида су пребачена из старије верзије. Проверите подешавања и примените.

en: [<type>:][<table>:]<filename>
sr: [<врста>:][<табела>:]<име датотеке>

en: _About
sr: _О програму

en: _File
sr: Да_тотека

en: _Help
sr: _Помоћ

en: _Options
sr: Опциј_е

en: _Quit
sr: _Изађи

en: _Start Configuration Wizard
sr: По_крени чаробњака за подешавање

en: configuration
sr: подешавање

en: if=<interface>:port=<port>:proto=<protocol>[:toport=<destination port>][:toaddr=<destination address>]
sr: if=<спрега>:port=<порт>:proto=<протокол>[:toport=<одредишни порт>][:toaddr=<адреса одредишта>]

en: invalid interface '%s'.
sr: неисправна спрега „%s“.

en: invalid port definition %s.
sr: %s неисправна дефиниција порта.

en: invalid service '%s'.
sr: неисправан сервис %s.

en: ipv6 has no nat support.
sr: ipv6 нема nat подршку.

en: local
sr: локално

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
sr: Вишеканални DNS (mDNS - multicast DNS) пружа могућност коришћења DNS програмерских спрега, формата пакета и радне семантике у малој мрежи без уобичајеног DNS сервера. Ако намеравате да користите Avahi, немојте искључивати ову опцију.

en: modified label
sr: измењена ознака

en: no such option: %s
sr: нема такве опције: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
sr: опција %(option)s: неисправан forward_port „%(value)s“.

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
sr: опција %(option)s: неисправан forward_port „%(value)s“: %(error)s.

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
sr: опција %(option)s: неисправна icmp врста „%(value)s“.

en: port range %s is not unique.
sr: Опсег портова %s није јединствен.
