system-config-firewall - en to pt translation catalogue (311 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
pt: 
    ERRO - Tem de ser root para executar %s.

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
pt: %(option)s opção requer %(count)s argumentos

en: %s is not a valid protocol.
pt: %s não é um protocolo válido.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
pt: %s não é um intervalo válido (porto início >= porto fim).

en: %s option does not take a value
pt: %s opção não aceita um valor

en: %s option requires an argument
pt: %s opção requer um argumento

en: (modified)
pt: (alterado)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
pt: <b>Configurações Básicas da Firewall</b>

en: <b>Configuration</b>
pt: <b>Configuração</b>

en: <b>Destination</b>
pt: <b>Destino</b>

en: <b>Information</b>
pt: <b>Informação</b>

en: <b>Source</b>
pt: <b>Fonte</b>

en: <b>User Skill Level</b>
pt: <b>Nível de Perícia do Utilizador</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
pt: <b>Actualmente não existe configuração, todo o tráfego será bloqueado.</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
pt: <big><b>Assistente de Configuração da Firewall</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
pt: <i>Gravar ao parar</i> e <i>Gravar ao reiniciar</i> adicionalmente grava regras e contadores.

en: <icmp type>
pt: <tipo icmp>

en: <mode>
pt: <modo>

en: <module>
pt: <módulo>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
pt: <porto>[-<porto>]:<protocolo>

en: <service>
pt: <serviço>

en: <type>
pt: <tipo>

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
pt: Um <i>"Sistema sem acesso à rede"</i> não precisa de uma firewall. Esta selecção desactiva a firewall. Caso contrário, escolha <i>"Sistema com acesso à rede"</i>.

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
pt: Uma firewall permite o acesso a determinados serviços no seu computador a partir de outros e ajuda a prevenir o acesso não autorizado além destes serviços. Seleccione os serviços para os quais a 'firewall' deve permitir o acesso.

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
pt: Uma firewall protege-o contra acessos externos não autorizados. Uma segurança elevada bloqueia todo o acesso externo. A média bloqueia o acesso a serviços do sistema (tais como telnet ou de impressão), mas permite as restantes ligações. Sem firewall todas as ligações são permitidas e isto não é recomendado.

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Entry
pt: Adicionar Entrada

en: Add Interface
pt: Adicionar Interface

en: Add additional ports or port ranges, which need to be accessible for all hosts or networks.
pt: Adicione portos ou intervalos de portos adicionais, que precisem de estar acessíveis para todas as máquinas e redes.

en: Add entries to forward ports either from one port to another on the local system or from the local system to another system. Forwarding to another system is only useful if the interface is masqueraded. Port forwarding is IPv4 only.
pt: Adicione entradas ao reencaminhamento de portos de um porto para outro no sistema local ou do sistema local para outro sistema. O reencaminhamento para outro sistema só é útil se o interface estiver configurado como masqueraded. O reencaminhamento de portos só é suportado em IPv4.

en: Address '%s' is not valid.
pt: O endereço '%s' não é válido.

en: All %s devices
pt: Todos os d_ispositivos %s

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
pt: Permitir o acesso apenas aos portos, ou intervalos de portos, necessários.

en: Allow access to necessary services, only.
pt: Permitir o acesso apenas aos serviços necessários.

en: Allow all traffic on the specified device
pt: Autorizar todo o tráfego no dispositivo especificado

en: Amanda Backup Client
pt: Cliente de cópias de segurança Amanda

en: Apply
pt: Aplicar

en: Apply changes
pt: Aplicar alterações

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
pt: A autenticação é necessária para ler e modificar as configurações da firewall

en: Back
pt: Regressar

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
pt: Retro-compatibilidade, substituído por --enabled

en: Bacula Client
pt: Cliente Bacula

en: Bacula is a network backup solution. Enable this option, if you plan to provide Bacula backup, file and storage services.
pt: Bacula é uma solução de cópias de segurança em rede. Active esta opção, se planeia fornecer serviços Bacula de cópia de segurança, ficheiros e armazenamento.

en: Be more verbose
pt: ser mais verboso

en: Beginner
pt: Iniciado

en: Beginner
    Expert
pt: Iniciado
    Especialista

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
pt: Bloquear este tipo de  pacotes ICMP. Por omissão, são aceites todos os tipos de pacotes ICMP.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
pt: Ao carregar no botão 'Sim' irá sobrepor qualquer configuração prévia de firewall. Tem a certeza que quer fazer isto?

en: Close
pt: Fechar

en: Configuration failed
pt: Configuração falhou

en: Configure SELinux mode: %s
pt: Configurar o modo SELinux: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
pt: Configurar politica SELinux: Usualmente "targeted" ou "strict"

en: Configure Service Settings
pt: Configurar as Opções do Serviço

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
pt: Configurar a firewall mas não activar a nova configuração

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
pt: Configurar módulos para monitorização de ligações

en: Configure firewall rules
pt: Configure regras da firewall

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
pt: Configurar os serviços iptables e ip6tables.

en: Conntrack Helper
pt: Ajuda Conntrack

en: Converting %s
pt: A converter %s...

en: Custom Rules
pt: Regras personalizadas

en: Custom Rules File
pt: Ficheiro de regras personalizadas

en: Customize
pt: Personalizar

en: Default:
pt: Predefinição:

en: Description
pt: Descrição

en: Desktop
pt: Área de Trabalho

en: Desktop
    Server
pt: Desktop
    Servidor

en: Destination (at least one needed)
pt: Destino (pelo menos um é necessário)

en: Destination Unreachable
pt: Não é possível chegar ao destino

en: Disable
pt: Desactivar

en: Disable Firewall
pt: Desactivar a Firewall

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
pt: Desactivar IPP (Protocolo de Impressão pela Internet)

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
pt: Desactivar IPsec (Internet Protocol Security)

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
pt: Desactiva "Multicast" de DNS (mDNS)

en: Disable an iptables module
pt: Desactivar um módulo do 'iptables'

en: Disable firewall
pt: Desactivar a firewall

en: ERROR: FirewallD is active, please use firewall-config.
pt: ERRO: FirewallD está activa, por favor utilize firewall-config.

en: Echo Reply (pong)
pt: Resposta Echo (pong)

en: Echo Request (ping)
pt: Pedido Echo (ping)

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Entry
pt: Editar Entrada

en: Enable
pt: Activar

en: Enable Firewall
pt: Activar a Firewall

en: Enable an iptables module
pt: Activar um módulo do 'iptables'

en: Enable firewall
pt: Activar a Firewall

en: Enable firewall (default)
pt: Activar a firewall (por omissão)

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with SASL authentication and encryption (digest-md5 passwords or GSSAPI/Kerberos). The libvirtd service is needed for this option to be useful.
pt: Active esta opção se quiser permitir a gestão remota de máquinas virtuais com autenticação SASL e criptografia (senhas digest-md5 ou GSSAPI/Kerberos). O serviço libvirtd é necessário para que esta opção seja útil.

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with TLS encryption, x509 certificates and optional SASL authentication. The libvirtd service is needed for this option to be useful.
pt: Active esta opção se quiser permitir a gestão remota de máquinas virtuais com ligações seguras TLS, certificados x509 e autenticação SASL opcional. O serviço libvirtd é necessário para que esta opção seja útil.

en: Enabled
pt: Activado

en: Error
pt: Erro

en: Expert
pt: Especialista

en: FTP is a protocol used for remote file transfer. If you plan to make your FTP server publicly available, enable this option. You need the vsftpd package installed for this option to be useful.
pt: FTP é um protocolo utilizado para transferência remota de ficheiros. Se planeia disponibilizar publicamente o seu servidor FTP, active esta opção. Necessita de instalar o pacote vsftpd para que esta opção seja útil.

en: Failed to remove %s.
pt: Não foi possível remover %s.

en: Failed to start %s.
pt: Não foi possível iniciar %s.

en: Failed to stop %s.
pt: Não foi possível parar %s.

en: Failed to write %s.
pt: Não foi possível escrever %s.

en: Failed to write selinux configuration.
pt: Erro ao escrever a configuração selinux.

en: File
pt: Ficheiro

en: File:
pt: Ficheiro:

en: Filename
pt: Nome de ficheiro

en: Firewall Configuration
pt: Configuração da Firewall

en: Firewall Configuration Startup
pt: Arranque da Configuração da Firewall

en: Firewall Configuration Wizard
pt: Assistente de Configuração da Firewall

en: Firewall Table
pt: Tabela da Firewall

en: Firewall Table:
pt: Tabela da Firewall

en: Firewall authorization
pt: Autorização da Firewall

en: Forward
pt: Avançar

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
pt: Reencaminhar o porto mantendo o protocolo para outro porto local (sem inserir endereço de destino) ou para outro endereço remoto com um porto de destino opcional. Apenas IPv4.

en: Forward to another port
pt: Reencaminhar para outro porto

en: HTTP is the protocol used to serve Web pages. If you plan to make your Web server publicly available, enable this option. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages.
pt: HTTP é o protocolo utilizado para servir páginas web. Se pretende disponibilizar publicamente o  servidor Web, active esta opção. Esta opção não é necessária para visualizar páginas localmente ou para desenvolver páginas web.

en: HTTPS is a modified HTTP used to serve Web pages when security is important. Examples are sites that require logins like stores or web mail. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages. You need the httpd package installed for this option to be useful.
pt: HTTPS é um HTTP modificado. Utilizado para servir páginas Web onde a segurança é importante. Por exemplo, em sítios Web que necessitam de autenticação, como lojas ou webmail. Esta opção não é necessária para visualizar páginas localmente ou para o desenvolvimento de páginas Web. Necessita de instalar o pacote httpd para que esta opção seja útil.

en: Here you can define which services are trusted. Trusted services are accessible from all hosts and networks.
pt: Aqui pode definir que serviços são de confiança. Serviços de confiança são acessíveis a partir de qualquer máquina e rede.

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
pt: Carregue em <i>OK</i> para aplicar as suas alterações. Não precisa de reiniciar a firewall, as alterações são efectivas mal as aplique.

en: Hit enter to continue.
pt: Pressione enter para continuar.

en: ICMP Filter
pt: Filtro ICMP

en: ICMP Type
pt: Tipo ICMP

en: IMAP over SSL
pt: IMAP sobre SSL

en: IP address:
pt: Endereço IP:

en: IPv6 has no nat support.
pt: ipv6 não tem suporte para NAT.

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
pt: Se desmarcar o botão <i>Manter configuração</i>, a configuração actual da firewall será reescrita.

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
pt: Se activar reencaminhamento local, tem de especificar um porto. Este porto tem de ser diferente do porto de origem.

en: If you enable masquerading, IP forwarding will also be enabled for your IPv4 networks.
pt: Se activar masquerading, o reencaminhamento de IPs também será activado para todas as redes IPv4.

en: If you need further firewall settings, please modify your configuration by hand, but keep in mind, that this tool is not able to load your custom configuration. If you are using this tool, all your manual changes will be lost. If you do not want to lose your manual configuration changes, leave this program without applying.
pt: Se precisa de mais opções de configuração, por favor, modifique a configuração manualmente, mas tenha em atenção, que esta ferramenta não é capaz de carregar configurações personalizadas. Se está a utilizar esta ferramenta, todas as alterações manuais serão perdidas. Se não pretende perder as suas alterações manuais, feche este programa sem aplicar as alterações.

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Ignore All
pt: Ignorar Tudo

en: Ignore actual settings
pt: Ignorar configurações actuais

en: Interface '%s' is not valid.
pt: O interface '%s' não é válido.

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
pt: O protocolo IPsec (Internet Protocol Security) incorpora segurança para transmissão em rede directamente no protocolo IP (Internet Protocol). O protocolo IPsec disponibiliza métodos, tanto para cifrar os dados como para autenticar as máquinas e redes para onde os envia. Se planeia utilizar um servidor vpnc ou FreeS/WAN, não desactive esta opção.

en: Invalid argument %s
pt: Argumento inválido %s

en: Keep Configuration
pt: Manter Configuração

en: Key:
pt: Chave:

en: List predefined services.
pt: Lista de serviços predefinidos.

en: List the supported icmp types.
pt: Lista os tipos icmp suportados.

en: Load
pt: Carregar

en: Load _Default Configuration
pt: Carregar _Configuração Padrão

en: Local forwarding
pt: Reencaminhamento local

en: Mail (SMTP)
pt: E-mail (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
pt: Não se esqueça de abrir o porto de destino no sistema remoto.

en: Mark all interfaces as trusted which should have full access to the system.
pt: Marque como confiáveis todos os interfaces que devem ter acesso total ao sistema.

en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
pt: Marque os tipos ICMP, na lista, que devem ser rejeitados. Todos os outros tipos ICMP serão permitidos na firewall. Por omissão não existem limitações.

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
pt: Marque os interfaces que serão mascarados.

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
pt: Mascara o tráfego do dispositivo especificado. Isto é apenas IPv4.

en: Masquerading
pt: Mascarar

en: Masquerading allows you to set up a host or router that connects your local network to the internet. Your local network will not be visible and the hosts appear as a single address on the internet. Masquerading is IPv4 only.
pt: Masquerading permite configurar uma máquina ou router que liga a sua rede local à Internet. A sua rede local não será visível e as máquinas aparecem na Internet com um único endereço. Masquerading é válido apenas em IPv4.

en: Move Entry Down
pt: Mover Entrada para Baixo

en: Move Entry Up
pt: Mover Entrada para Cima

en: Network Printing Client (IPP)
pt: Cliente de impressão em rede (IPP)

en: Network Printing Server (IPP)
pt: Servidor de Impressão (IPP)

en: No
pt: Não

en: No configuration
pt: Sem Configuração

en: Not configured
pt: Não configurado

en: Numeric status output
pt: Saída númerica do estado

en: Old firewall configuration.
pt: Configuração antiga da firewall.

en: Only mark interfaces if you can trust all participants on that network interface.
pt: Apenas marque interfaces se confiar em todos os participantes desse interface de rede.

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
pt: Permitir portos específicos através da firewall (exemplo: ssh:tcp)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
pt: Permitir um serviço através da firewall (exemplo: ssh)

en: OpenVPN is a virtual private network (VPN) solution. It is used to create encrypted point-to-point tunnels between computers. If you plan to provide a VPN service, enable this option.
pt: OpenVPN é uma solução VPN (virtual private network). É utilizada para criar túneis cifrados ponto-a-ponto entre computadores. Se planeia disponibilizar o serviço VPN, active esta opção.

en: Other Ports
pt: Outros Portos

en: POP-3 over SSL
pt: POP-3 sobre SSL

en: Parameter Problem
pt: Problema no parâmetro

en: Parse error in config file
pt: Erro de análise no ficheiro de configuração

en: Please answer the questions in the following configuration steps. The wizard leads you back to the main application and hides all unnecessary configuration options.
pt: Por favor responda às questões de configuração nos próximos passos. O assistente conduz de volta à aplicação principal e esconde todas as opções de configuração desnecessárias.

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
pt: Confira as configurações da firewall depois de aplicar as regras personalizadas.

en: Please enter a port or port range and protocol.
pt: Indique um porto, ou intervalo de portos, e protocolo.

en: Please enter a valid port number, service name or range.
pt: Por favor Indique um número de porto, serviço ou intervalo válido.

en: Please load a default configuration from the <i>Options</i> menu or use the wizard.
pt: Por favor, carregue uma configuração por omissão a partir do menu <i>Opções</i> ou utilize o assistente.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
pt: Por favor, lembre-se de verificar se os serviços iptables e ip6tables estão activos.

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
pt: Por favor, verifique a configuração da sua firewall antes de a utilizar.

en: Please select an entry from the list or enter a interface further down.
pt: Por favor, seleccione uma opção da lista ou insira um interface mais abaixo.

en: Please select an entry from the list or enter a port and protocol further down.
pt: Por favor, seleccione uma opção da lista ou digite um porto e protocolo mais abaixo.

en: Please select keep configuration or choose to load a default configuration.
pt: Por favor, seleccione manter a configuração ou escolha carregar uma configuração por omissão.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
pt: Por favor, seleccione o tipo de protocolo, a tabela da firewall e o ficheiro com as regras.

en: Please select the source and destination options according to your needs.
pt: Por favor, seleccione as opções de origem e destino de acordo com as suas necessidades.

en: Please specify your firewall skills.
pt: Por favor, indique o nível dos seus conhecimentos em firewall.

en: Port
pt: Porto

en: Port / Port Range:
pt: Porto / Intervalo de portos:

en: Port Forwarding
pt: Reencaminhamento de Porto

en: Port and Protocol
pt: Porto e Protocolo

en: Port or port range '%s' is not valid.
pt: O porto ou intervalo de portos '%s' não é válido.

en: Port/Protocol
pt: Porto/Protocolo

en: Port:
pt: Porto:

en: Predefined Services with Default Environment:
pt: Serviços Pré-definidos com Ambiente por Omissão:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
pt: Mostrar um contador/número para cada regra na lista de estado.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
pt: Mostrar mensagens de estado de endereços e portos no formato numérico.

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
pt: Mostrar informação de estado sobre o número de pacotes e bytes, assim como os dispositivos de <i>input-</i> e <i>output</i>.

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Protocol '%s' is not valid.
pt: O protocolo '%s' não é válido.

en: Protocol Type
pt: Tipo de Protocolo

en: Protocol Type:
pt: Tipo de Protocolo:

en: Protocol:
pt: Protocolo:

en: Quit
pt: Fechar

en: Redirect
pt: Redireccionar

en: Reload
pt: Actualizar

en: Reload current configuration
pt: Reler a configuração actual

en: Remove
pt: Remover

en: Remove Entry
pt: Remover entrada

en: Router Advertisement
pt: Anunciação do Router

en: Router Solicitation
pt: Solicitação do Router

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
pt: Executar não interactivamente; processar apenas argumentos de linha de comando

en: SELinux Options (deprecated)
pt: Opções SELinux (obsoleto)

en: Samba Client
pt: Cliente Samba

en: Save and restore counter
pt: Gravar e restaurar contador

en: Save on restart
pt: Gravar ao reiniciar

en: Save on stop
pt: Gravar ao parar

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
pt: Antes de reiniciar, gravar a configuração activa da firewall com todas as alterações desde o último arranque. Faça isto apenas se precisar de preservar o estado activo para o próximo arranque.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
pt: Antes de desligar, gravar a configuração activa da firewall com todas as alterações desde o último arranque. Faça isto apenas se precisar de preservar o estado activo para o próximo arranque.

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
pt: Secure Shell (SSH) é um protocolo para efectuar login, e executar comandos, em máquinas remotas. Ele fornece comunicações seguras criptografadas. Se planeia aceder à sua máquina remotamente via SSH, sobre um interface com firewall, active esta opção. Precisa de instalar o pacote openssh-server para que esta opção seja útil.

en: Secure WWW (HTTPS)
pt: WWW Seguro (HTTPS)

en: Select
pt: Selecionar

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
pt: Seleccione <i>"Especialista"</i> se está familiarizado/a a configurar uma firewall ou se precisa de adicionar regras personalizadas. Caso contrário, escolha <i>"Iniciado"</i>.

en: Select a File
pt: Seleccione Um Ficheiro

en: Server
pt: Servidor

en: Service
pt: Serviço

en: Service Settings
pt: Definições do Serviço

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
pt: Configurar tipo por omissão da firewall: %s. Isto sobrepõe-se a qualquer configuração existente.

en: Show this help message
pt: Mostrar esta mensagem de ajuda

en: Show version
pt: Mostrar versão

en: Source (all needed)
pt: Origem (todos necessários)

en: Source Quench
pt: Pedido de transmissão mais lenta na fonte

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
pt: Especifique um ficheiro com regras personalizadas para incluir na firewall a seguir às regras por omissão. Tipo de protocolo por omissão: ipv4, tabela por omissão: filter. (Exemplo: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_as_minhas_regras)

en: Start Wizard
pt: Iniciar Assistente

en: Start configuration wizard
pt: Iniciar assistente de configuração

en: Status line numbers
pt: Estado com números de linha

en: Supported icmp types:
pt: Tipos de icmp suportados:

en: System without network access
    System with network access
pt: Sistema sem rede
    Sistema com rede

en: TFTP Client
pt: Cliente TFTP

en: Table
pt: Tabela

en: The Amanda backup client option allows you to connect to a Amanda backup and archiving server. You need the amanda-client package installed for this option to be useful.
pt: A opção de cliente de cópias de se segurança Amanda permite que se conecte a um servidor de cópias de segurança e armazenamento Amanda. Precisa do pacote amanda-client instalado para que esta opção possa ser útil.

en: The Domain Name System (DNS) is used to provide and request host and domain names. Enable this option, if you plan to provide a domain name service (e.g. with bind).
pt: O serviço DNS (Domain Name System) é utilizado para disponibilizar nomes de máquinas e domínios. Active esta opção se planeia disponibilizar o serviço DNS (por ex. com o bind).

en: The Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) allows a local client to access email on a remote server in a secure way. If you plan to provide a IMAP over SSL service (e.g. with dovecot), enable this option.
pt: O protocolo IMAPs (Internet Message Access Protocol) sobre SSL permite que um cliente local aceda ao e-mail num servidor remoto de forma segura. Se planeia disponibilizar o serviço IMAP sobre SSL (por ex. com o dovecot), active esta opção.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
pt: O protocolo de impressão pela Internet (IPP) é utilizado para impressão distribuída. IPP (sobre tcp) disponibiliza a capacidade de partilhar impressoras pela rede. Active esta opção se planeia partilhar impressoras via cups pela rede.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
pt: O protocolo de impressão pela Internet (IPP) é utilizado para impressão distribuída. IPP (sobre udp) disponibiliza a capacidade de obter informação sobre uma impressora (i.e. capacidades e estado), assim como de controlar as tarefas de impressão. Se planeia utilizar uma impressora de rede via cups, não desactive esta opção.

en: The NFS4 protocol is used to share files via TCP networking. You will need to have the NFS tools installed and properly configure your NFS server for this option to be useful.
pt: O protocolo NFS4 permite-lhe utilizar o protocolo NFS versão 4, através de TCP, para partilhar os ficheiros. Deverá ter as ferramentas de NFS instaladas e configurar correctamente o seu servidor de NFS, para esta opção ser útil.

en: The Post Office Protocol version 3 (POP3) is a protocol to retrieve email from a remote server over a TCP/IP connection. Enable this option, if you plan to provide a POP3 service (e.g. with dovecot).
pt: O protocolo POP3 (Post Office Protocol versão 3) é um protocolo para obter e-mail de um servidor remoto sobre uma ligação TCP/IP. Active esta opção se planeia disponibilizar o serviço POP3 (por ex. com o dovecot).

en: The Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) is a protocol for user authentication over networks. It is mostly used for modem, DSL or wireless user authentication. If you plan to provide a RADIUS service (e.g. with freeradius), enable this option.
pt: O serviço RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service) é um protocolo de autenticação de utilizadores sobre redes. É normalmente utilizado para autenticar utilizadores em modems, DSL e redes sem fios. Se planeia disponibilizar o serviço RADIUS (por ex. com freeradius), active esta opção.

en: The Trivial File Transfer Protocol (TFTP) is a protocol used to transfer files to and from a remote machine in s simple way. It is normally used only for booting diskless workstations and also to transfer data in the Preboot eXecution Environment (PXE).
pt: O protocolo TFTP (Trivial File Transfer Protocol) é utilizado para transferir ficheiros entre máquinas remotas de uma forma simples. É utilizado normalmente apenas para arrancar máquinas sem disco e para transferir dados num ambiente PXE (Preboot eXecution Environment).

en: The file '%s' does not exist.
pt: O ficheiro '%s' não existe.

en: The firewall configuration is not consistent.
pt: A configuração da firewall não é consistente.

en: The firewall is disabled.
pt: A firewall está desactivada.

en: The firewall is enabled.
pt: A firewall está activa.

en: The firewall table '%s' is not valid.
pt: A tabela de regras da firewall '%s' não é válida.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
pt: Os ficheiros a seguir desapareceram ou não estão utilizáveis:
    	%s
    
    Aplique agora a sua configuração da firewall para corrigir este problema.

en: The protocol type '%s' is not valid.
pt: O tipo de protocolo '%s' não é válido.

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
pt: Existem alterações por aplicar, tem a certeza que deseja sair?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
pt: Esta mensagem de erro informa uma máquina que deve enviar os pacotes para outro router.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
pt: Esta mensagem de erro é gerada por uma máquina ou gateway se o destinatário não é acessível.

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
pt: Esta mensagem de erro é gerada se o cabeçalho IP está danificado, devido a faltar uma opção ou por ter um tamanho incorrecto.

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
pt: Esta mensagem é gerada se o campo Tempo-de-vida (TTL) foi ultrapassado por um pacote ou pela junção de fragmentos de um pacote.

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
pt: Esta mensagem de erro é gerada para dizer a uma máquina para reduzir a cadência com que está a enviar pacotes.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
pt: Esta mensagem é a resposta a um <i>Echo Request</i>.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
pt: Esta mensagem é utilizada por uma máquina conectada a um link multicast para pedir uma <i>Anunciação do Router</i>

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
pt: Esta mensagem é utilizada por routers para periodicamente anunciarem o endereço IP de um interface "multicast".

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
pt: Esta mensagem é utilizada para testar se a máquina é acessível com o utilitário <i>ping</i>.

en: This option allows a Bacula server to connect to the local machine to schedule backups. You need the bacula-client package installed for this option to be useful.
pt: Esta opção permite que um servidor Bacula possa ligar-se à máquina local para agendar cópias de segurança. O pacote bacula-client precisa de estar instalado para que esta opção seja útil.

en: This option allows incoming SMTP mail delivery. If you need to allow remote hosts to connect directly to your machine to deliver mail, enable this option. You do not need to enable this if you collect your mail from your ISP's server by POP3 or IMAP, or if you use a tool such as fetchmail. Note that an improperly configured SMTP server can allow remote machines to use your server to send spam.
pt: Esta opção autoriza a entrega de correio electrónico por SMTP. Se necessita de permitir que servidores remotos se liguem directamente à sua máquina para entregar correio electrónico, active esta opção. Não precisa de activar esta opção se recebe o seu correio electrónico, do seu ISP, através de POP3 ou IMAP, ou se utiliza uma ferramenta do tipo do fetchmail. Note que um servidor SMTP configurado incorrectamente poderá permitir que máquinas remotas o utilizem para enviarem publicidade não solicitada (SPAM).

en: This option allows you to access Trivial File Transfer Protocol (TFTP) servers. You need the tftp package installed for this option to be useful.
pt: Esta opção permite-lhe aceder a servidores TFTP (Trivial File Transfer Protocol). Precisa de ter o pacote tftp instalado para que esta opção seja útil.

en: This option allows you to access Windows file and printer sharing networks. You need the samba-client package installed for this option to be useful.
pt: Esta opção permite-lhe aceder e participar em redes Windows de partilha de ficheiros e impressoras. Necessita do pacote samba-client instalado para que esta opção seja útil.

en: This option allows you to access and participate in Windows file and printer sharing networks. You need the samba package installed for this option to be useful.
pt: Esta opção permite-lhe aceder e participar em redes Windows de partilha de ficheiros e impressoras. Necessita do pacote samba instalado para que esta opção seja útil.

en: This option allows you to use the Red Hat Cluster Suite. Ports are opened for openais, ricci and dlm. You need the Red Hat Cluster Suite installed for this option to be useful.
pt: Esta opção permite-lhe utilizar a Suite Cluster Red Hat. Portos são abertos para openais, ricci e dlm. Precisa de ter a Suite Cluster Red Hat para que esta opção seja útil.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
pt: Este programa é software livre; pode redistribuí-lo e/ou modifica-lo sob os termos da licença GNU General Public License como publicado pela Free Software Foundation; quer na versão 2 da licença, ou (como opção sua) qualquer versão mais recente.
    
    Este programa é distribuído com a esperança de ser útil, mas SEM QUALQUER GARANTIA; sem mesmo a garantia implícita de  COMERCIABILIDADE ou ADEQUAÇÃO A UM DETERMINADO FIM.  Veja a licença GNU General Public License para mais detalhes.
    
    Deve ter recebido uma cópia da licença GNU General Public License juntamente com este programa.  Se não, veja <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
pt: Este programa ajuda a definir uma firewall básica para o seu sistema.

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
pt: Este assistente ajuda-o a configurar uma nova configuração da firewall para o seu sistema.

en: Time Exceeded
pt: tempo excedido

en: To Address
pt: Para Endereço:

en: To Port
pt: Para Porto

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
pt: Para garantir um bom funcionamento, os módulos da firewall do kernel precisam de ser descarregados quando a firewall é reiniciada ou parada.

en: Trusted Interfaces
pt: Interfaces Confiáveis

en: Trusted Services
pt: Serviços Confiados

en: Type
pt: Tipo

en: Unload modules on restart and stop
pt: Descarregar módulos ao reiniciar e parar

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
pt: Actualizar a firewall de forma não-interactiva se a firewall estiver activa. Isto vai reiniciar a firewall. Os parâmetros -n e -f serão ignorados.

en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
pt: Utilize ficheiros com regras personalizadas para adicionar regras à firewall. As regras personalizadas são adicionadas depois das regras por omissão. Os ficheiros têm de ter o formato iptables-save.

en: User Defined
pt: Definido pelo Utilizador

en: User Skill Level
pt: Nível de Perícia do Utilizador.

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
pt: Utilizando estas opções sem opções adicionais da firewall não irá criar ou alterar a configuração da firewall, apenas o SELinux será configurado.

en: Valid values: %s
pt: Valores válidos: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
pt: Valores válidos: <port>[-<porto>], onde porto é um número [0..65535] ou o nome de um serviço.

en: Valid values: tcp, udp
pt: Valores válidos: tcp, udp

en: Verbose status
pt: Estado detalhado

en: Virtual Machine Management
pt: Gestão de máquinas virtuais

en: Virtual Machine Management (TLS)
pt: Gestão de máquinas virtuais (TLS)

en: Warning
pt: Aviso

en: What kind of system do you have?
pt: Que tipo de sistema é que possui?

en: Wizard
pt: Assistente

en: Yes
pt: Sim

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
pt: Você pode alterar as configurações depois no menu <i>Opções</i>.

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
pt: A configuração da sua firewall foi convertida a partir de uma versão mais antiga. Por favor, verifique e aplique a configuração.

en: _About
pt: _Sobre

en: _File
pt: _Ficheiro

en: _Help
pt: _Ajuda

en: _Options
pt: _Opções

en: _Quit
pt: _Sair

en: _Start Configuration Wizard
pt: _Iniciar assistente de configuração

en: configuration
pt: Configuração

en: if=<interface>:port=<port>:proto=<protocol>[:toport=<destination port>][:toaddr=<destination address>]
pt: if=<interface>:port=<porto>:proto=<protocolo>[:toport=<porto de destino>][:toaddr=<endereço de destino>]

en: invalid interface '%s'.
pt: Interface inválido '%s'.

en: invalid port definition %s.
pt: Definição de porto inválido %s.

en: invalid service '%s'.
pt: Serviço inválido '%s'.

en: ipv6 has no nat support.
pt: ipv6 não tem suporte para NAT.

en: local
pt: Local

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
pt: mDNS disponibiliza a capacidade de utilizar DNS com interfaces programados, formatos de pacotes e semântica operacional numa pequena rede sem um servidor DNS convencional. Se planeia utilizar Avahi, não desactive esta opção.

en: modified label
pt: Etiqueta modificada

en: no such option: %s
pt: opção inválida: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
pt: opção %(option)s: reencaminhamento de porto ("forward_port") inválido '%(value)s'.

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
pt: opção %(option)s: porto de reencaminhamento inválido '%(value)s': %(error)s.

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
pt: opção %(option)s: tipo icmp inválido '%(value)s'.

en: port range %s is not unique.
pt: intervalo portos %s não é único.

[ctx: yes]
en: Firewall Configuration
pt: Configuração da Firewall

[ctx: yes]
en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
pt: Marque os tipos ICMP na lista, que devem ser rejeitados. Todos os outros tipos ICMP são autorizados a passar pela firewall. Por omissão não existem limitações.

[ctx: yes]
en: The Internet Control Message Protocol (ICMP) is mainly used to send error messages between networked computers, but additionally for informational messages like ping requests and replies.
pt: O Internet Control Message Protocol (ICMP) é utilizado principalmente para enviar mensagens de erro entre computadores em rede, mas adicionalmente para mensagens informativas, como pedidos de ping e respectivas respostas.

[ctx: yes]
en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
pt: Utilize os ficheiros de regras personalizadas para adicionar regras extra à firewall. As regras personalizadas são adicionadas após as regras por omissão. Os ficheiros devem ter o formato iptables-save.
