system-config-firewall - en to ja translation catalogue (308 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
ja: 
    エラー - %s は root ユーザーで実行する必要があります。

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
ja: %(option)s オプションには %(count)s の引数が必要となります

en: %s is not a valid protocol.
ja: %s は正しいプロトコルではありません。

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
ja: %s は正しい範囲ではありません (開始ポート >=  終了ポート).

en: %s option does not take a value
ja: %s オプションは値を取りません

en: %s option requires an argument
ja: %s オプションには、引数が１つ必要です

en: (modified)
ja: (変更されました)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
ja: <b>基本的なファイアウォール設定</b>

en: <b>Configuration</b>
ja: <b>設定</b>

en: <b>Destination</b>
ja: <b>宛先</b>

en: <b>Information</b>
ja: <b>情報</b>

en: <b>Source</b>
ja: <b>送り元</b>

en: <b>User Skill Level</b>
ja: <b>ユーザーの熟練度</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
ja: <b>現在の設定はなく、すべてのトラフィックはブロックされます。</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
ja: <big><b>ファイアウォール設定の操作ガイド機能</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
ja: <i>停止時に保存</i> と <i>リスタート時に保存</i> は追加でルールとチェーンカウンターを保存します。

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
ja: <i>"ネットワークアクセスのないシステム"</i>ではファイアウォールは完全に不要です。これを選択するとファイアウォールを無効にします。そうでなければ<i>ネットワークアクセスのあるシステム</i>を選択してください。

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
ja: ファイアウォールは、ご使用のコンピューター上の指定したサービスに他のコンピューターがアクセスすることを許可し、許可されていないコンピューターからのアクセスを防ぐことができます。ファイアウォールにてアクセスを許可するサービスを選択して下さい。

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
ja: ファイアウォールは許可されていないネットワークからの侵入を防御します。 ファイアウォールを有効にするとすべての受信を遮断します。 ファイアウォールを無効にするとすべての接続が許可されるため推奨できません。

en: Add
ja: 追加

en: Add Entry
ja: エントリーの追加

en: Add Interface
ja: インターフェースの追加

en: Add additional ports or port ranges, which need to be accessible for all hosts or networks.
ja: すべてのホストやネットワークからアクセスできることが必要な追加のポートか、ポートの範囲を追加します。

en: Add entries to forward ports either from one port to another on the local system or from the local system to another system. Forwarding to another system is only useful if the interface is masqueraded. Port forwarding is IPv4 only.
ja: ローカルシステムの指定ポートから違うポートへ、もしくはローカルシステムから他のシステムへのフォワードエントリーの追加。なお、他のシステムへのフォワードはそのインターフェイスがIPマスカレードされている時のみ有効です。ポートフォワードは IPv4 のみ有効です。

en: Address '%s' is not valid.
ja: アドレス '%s' は有効ではありません。

en: All %s devices
ja: 全 %s デバイス

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
ja: 必要なポートやポート範囲へのみアクセスを許可する。

en: Allow access to necessary services, only.
ja: 必要なサービスへのアクセスのみ許可する。

en: Allow all traffic on the specified device
ja: 指定のデバイス上ですべてのトラフィックを許可

en: Amanda Backup Client
ja: Amanda バックアップクライアント

en: Apply
ja: 適用

en: Apply changes
ja: 変更を適用する

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
ja: ファイアウォールの設定の読み込みと修正には、認証が必要です。

en: Back
ja: 戻る

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
ja: 下位互換、--enabled へのエイリアス

en: Bacula Client
ja: Bacula クライアント

en: Bacula is a network backup solution. Enable this option, if you plan to provide Bacula backup, file and storage services.
ja: Bacula はネットワークバックアップ用のソリューションです。Bacula バックアップと ファイル及びストレージのサービスを提供する計画があればこのオプションを有効に してください。

en: Be more verbose
ja: 詳しく表示する

en: Beginner
ja: 初心者

en: Beginner
    Expert
ja: 初心者
    エキスパート

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
ja: この ICMP タイプをブロックします。デフォルトでは、すべての ICMP タイプを 許可します。

en: Cancel
ja: 取り消し

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
ja: [はい]のボタンをクリックすると、既存のファイアウォール設定を上書きします。本当にこの操作をしたいですか?

en: Close
ja: 閉じる

en: Configuration failed
ja: 設定は失敗しました

en: Configure SELinux mode: %s
ja: SELinux モードの設定: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
ja: SELinux のタイプを設定します: 通常は 'targeted' か 'strict' ポリシー

en: Configure Service Settings
ja: サービス設定

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
ja: ファイアウォールを設定するが、新しい設定を作動させない

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
ja: 接続の追跡のため、ファイアウォールヘルパーモジュールを設定する。

en: Configure firewall rules
ja: ファイアウォールのルールの設定

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
ja: iptables と ip6tables サービスを設定する。

en: Conntrack Helper
ja: conntrack ヘルパー

en: Converting %s
ja: %s を変換中

en: Custom Rules
ja: カスタムルール

en: Custom Rules File
ja: カスタムルールファイル

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Default:
ja: デフォルト:

en: Description
ja: 説明

en: Desktop
ja: デスクトップ

en: Desktop
    Server
ja: デスクトップ
    サーバー

en: Destination (at least one needed)
ja: 宛先 (少なくとも 1 つ必要)

en: Destination Unreachable
ja: 宛先に到達できません

en: Disable
ja: 無効

en: Disable Firewall
ja: ファイアウォールを無効にする

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
ja: インターネット印刷プロトコル (IPP) を無効にする

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
ja: インターネットプロトコルセキュリティー (IPsec) を無効にする

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
ja: マルチキャスト DNS (mDNS) を無効にする

en: Disable an iptables module
ja: iptables モジュールを無効にする

en: Disable firewall
ja: ファイアウォールを無効にする

en: ERROR: FirewallD is active, please use firewall-config.
ja: エラー: FirewallD がアクティブです。firewall-config を利用してください。

en: Echo Reply (pong)
ja: エコー応答 (pong)

en: Echo Request (ping)
ja: エコー要求 (ping)

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Entry
ja: 編集エントリー

en: Enable
ja: 有効

en: Enable Firewall
ja: ファイアウォールを有効にする

en: Enable an iptables module
ja: iptables モジュールを有効にする

en: Enable firewall
ja: ファイアウォールを有効にする

en: Enable firewall (default)
ja: ファイアウォールを有効にする (デフォルト)

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with SASL authentication and encryption (digest-md5 passwords or GSSAPI/Kerberos). The libvirtd service is needed for this option to be useful.
ja: SASL の認証と暗号化 (digest-md5 パスワードまたは GSSAPI/Kerberos) を使用したリモートによる仮想マシンの管理を行えるようにしたい場合にこのオプションを有効にします。 このオプションを使用するには libvirtd サービスが必要になります。

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with TLS encryption, x509 certificates and optional SASL authentication. The libvirtd service is needed for this option to be useful.
ja: TLS 暗号化、 x509 証明書、 オプションで SASL 認証を使用したリモートによる仮想マシンの管理を行えるようにしたい場合にこのオプションを有効にします。 このオプションを使用するには libvirtd サービスが必要になります。

en: Enabled
ja: 有効

en: Error
ja: エラー

en: Expert
ja: エキスパート

en: FTP is a protocol used for remote file transfer. If you plan to make your FTP server publicly available, enable this option. You need the vsftpd package installed for this option to be useful.
ja: FTP はリモートファイル転送に使用されるプロトコルです。FTP サーバーを公開する予定の場合はこのオプションを有効にします。このオプションが役に立つようにするには vsftpd パッケージをインストールする必要があります。

en: Failed to remove %s.
ja: %s の削除に失敗しました。

en: Failed to start %s.
ja: %s の起動に失敗しました。

en: Failed to stop %s.
ja: %s の停止に失敗しました。

en: Failed to write %s.
ja: %s への書き込みに失敗しました。

en: Failed to write selinux configuration.
ja: selinux 設定への書き込みに失敗しました。

en: File
ja: ファイル

en: File:
ja: ファイル:

en: Filename
ja: ファイル名

en: Firewall
ja: ファイアウォール

en: Firewall Configuration
ja: ファイアウォールの設定

en: Firewall Configuration Startup
ja: ファイアウォール設定の開始

en: Firewall Configuration Wizard
ja: ファイアウォール設定の操作ガイド機能

en: Firewall Table
ja: ファイアウォールテーブル

en: Firewall Table:
ja: ファイアウォールテーブル:

en: Firewall authorization
ja: ファイアウォールの権限授与

en: Firewall:
ja: ファイアウォール:

en: Forward
ja: 転送

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
ja: そのインターフェイスのためのポートとプロトコルを他のローカルポート(宛先アドレス指定なし)か、他の宛先アドレスにオプションの宛先ポート付きへフォワードする。これは IPv4 のみ有効です。

en: Forward to another port
ja: 他のポートへのフォワード

en: HTTP is the protocol used to serve Web pages. If you plan to make your Web server publicly available, enable this option. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages.
ja: HTTP は Web ページを提供するためのプロトコルです。Web ページを公開する予定がある場合はこのオプションを有効にします。ページをローカルで表示したり、Web ページの開発にはこのオプションは必要ありません。

en: HTTPS is a modified HTTP used to serve Web pages when security is important. Examples are sites that require logins like stores or web mail. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages. You need the httpd package installed for this option to be useful.
ja: HTTPS はセキュリティーが重要な場合に Web ページを供給するために用いられる修正された HTTP です。例は店舗やウェブメールのようなログインを必要とするサイトです。このオプションはローカルのページを見たり Web ページの開発には必要ありません。このオプションが役に立つようにするには、httpd パッケージをインストールしておく必要があります。

en: Here you can define which services are trusted. Trusted services are accessible from all hosts and networks.
ja: ここでどのサービスが信頼できるかを定義できます。信頼したサービスはすべてのホストやネットワークからアクセスできます。

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
ja: 変更を適用するには <i>OK</i> を押します。ファイアウォールを再起動する必要はなく、変更を適用したら直ちに有効になります。

en: Hit enter to continue.
ja: 続行するにはEnterキーを押してください。

en: ICMP Filter
ja: ICMP フィルター

en: ICMP Type
ja: ICMP タイプ

en: IMAP over SSL
ja: SSL 上の IMAP

en: IP address:
ja: IP アドレス:

en: IPv6 has no nat support.
ja: IPv6 には NAT サポートがありません。

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
ja: <i>設定の保持</i> ボタンをクリアーしたら、実際のファイアウォール設定は上書きされます。

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
ja: ローカルフォワーディングを有効にするなら、ポートを指定しなければなりません。これはソースポートとは異ならなければなりません。

en: If you enable masquerading, IP forwarding will also be enabled for your IPv4 networks.
ja: マスカレーディングを有効にすると、IPv4 ネットワークでは IP フォワーディングも有効になります。

en: If you need further firewall settings, please modify your configuration by hand, but keep in mind, that this tool is not able to load your custom configuration. If you are using this tool, all your manual changes will be lost. If you do not want to lose your manual configuration changes, leave this program without applying.
ja: ファイアウォールの設定をもっと詳細に行いたいのであれば、ファイルを手動で変更してください。しかしこのツールであなたのカスタム設定を読み込むことができなくなってしまうかもしれません。また、このファイアウォール設定ツールを使った場合、手動で設定した内容はすべて失われます。手動で設定したカスタム設定を失いたくないのならば、このプログラムを使用しないでください。

en: Ignore
ja: 無視

en: Ignore All
ja: すべてを無視

en: Ignore actual settings
ja: 実際の設定を無視する

en: Interface
ja: インターフェイス

en: Interface '%s' is not valid.
ja: インターフェイス '%s' は有効ではありません。

en: Interface:
ja: インターフェイス:

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
ja: インターネットプロトコルセキュリティー (IPsec) はネットワーク転送のセキュリティーを直接インターネットプロトコル(IP)に組み込みます。IPsec はデータの暗号化方法とホストやホストが送信するネットワークの認証方法を提供します。vpnc サーバーか FreeS/WAN を使用する予定があるのならば、このオプションを無効にしてはいけません。

en: Invalid argument %s
ja: 不当な実引数 %s

en: Keep Configuration
ja: 設定の保持

en: Key:
ja: キー:

en: List predefined services.
ja: 定義済のサービスを表示する

en: List the supported icmp types.
ja: 対応している icmp タイプを一覧表示

en: Load
ja: ロード

en: Load _Default Configuration
ja: デフォルト設定のロード(_D)

en: Local forwarding
ja: ローカルフォワーディング

en: Mail (SMTP)
ja: メール (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
ja: リモートシステムの宛先ポートを開けることを確認する。

en: Mark all interfaces as trusted which should have full access to the system.
ja:  すべてのインターフェイスに信頼できるという、システムにフルアクセスできる印をつける。

en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
ja: 一覧内の拒否されるべき ICMP タイプをマークします。他のすべての ICMP タイプは、ファイアウォールの通過が許可されます。デフォルトでは制限されていません。

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
ja: マスカレードするようにインターフェイスに印をつける。

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
ja: 指定のデバイスからのトラフィックをマスカレードする。これは IPv4 のみ有効です。

en: Masquerading
ja: マスカレーディング

en: Masquerading allows you to set up a host or router that connects your local network to the internet. Your local network will not be visible and the hosts appear as a single address on the internet. Masquerading is IPv4 only.
ja: マスカレーディングによりローカルネットワークをインターネットと接続しているホストやルーターをセットアップすることができます。あなたのローカルネットワークはインターネットからは見えず、インターネット上の一つのアドレスに見えます。マスカレーディングは IPv4 のみ有効です。

en: Move Entry Down
ja: エントリーを下へ動かす

en: Move Entry Up
ja: エントリーを上に動かす

en: Multicast DNS (mDNS)
ja: マルチキャスト DNS (mDNS)

en: Network Printing Client (IPP)
ja: ネットワーク印刷クライアント (IPP)

en: Network Printing Server (IPP)
ja: ネットワーク印刷サーバー (IPP)

en: No
ja: いいえ

en: No configuration
ja: 設定なし

en: Not configured
ja: 未設定

en: Numeric status output
ja: 数字での状態出力

en: Old firewall configuration.
ja: 古いファイアウォールの設定。

en: Only mark interfaces if you can trust all participants on that network interface.
ja: ネットワークインターフェイス上の全参加者が信頼できる場合にのみ、 インターフェースに印をつけてください。

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
ja: ファイアウォールで特定のポートを開く(例 ssh:tcp)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
ja: ファイアウォールで特定のサービスを開く(例 ssh)

en: OpenVPN is a virtual private network (VPN) solution. It is used to create encrypted point-to-point tunnels between computers. If you plan to provide a VPN service, enable this option.
ja: OpenVPN は仮想プライベートネットワーク (VPN) のソリューションです。コンピューター間に暗号化された 2 地点間のトンネルを作るのに使用されます。VPN サービスを提供しようと考えているのならば、このオプションを有効にしてください。

en: Other Ports
ja: その他のポート

en: POP-3 over SSL
ja: SSL 上の POP-3

en: Parameter Problem
ja: パラメーター問題

en: Parse error in config file
ja: 設定ファイルの構文解析エラー

en: Please answer the questions in the following configuration steps. The wizard leads you back to the main application and hides all unnecessary configuration options.
ja: 次の設定ステップで質問に答えてください。操作ガイド機能があなたをメインアプリケーションに戻るように導き、セットアップに不要な設定オプションを隠します。

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
ja: カスタムルール適用の後、ファイアウォール設定を確認してください。

en: Please enter a port or port range and protocol.
ja: 有効なポート番号またはポート範囲とプロトコルを入力してください。

en: Please enter a valid port number, service name or range.
ja: 有効なポート番号か、サービス名、範囲を指定してください。

en: Please load a default configuration from the <i>Options</i> menu or use the wizard.
ja: 省略値の設定を <i>オプション</i> メニューからロードするか、操作ガイド機能を使用してください。

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
ja: サービスの iptables および ip6tables が有効になっているか確認するのを忘れないようにしてください。

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
ja: ファイアウォール設定を使用する前にチェックを忘れないでください。

en: Please select an entry from the list or enter a interface further down.
ja: 一覧からエントリーを選択するか、ずっと下方でインターフェイスを入力してください。

en: Please select an entry from the list or enter a port and protocol further down.
ja: 一覧からエントリーを選択するか、ずっと下方でポートとプロトコルを入力してください。

en: Please select keep configuration or choose to load a default configuration.
ja: 設定の保持を選択するか、デフォルトの設定をロードするを選択して下さい。

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
ja: プロトコルタイプ、 ファイアウォールテーブルおよびルールを含むファイルを選択してください。

en: Please select the source and destination options according to your needs.
ja: 必要に応じた送り元と宛先のオプションを選択してください。

en: Please specify your firewall skills.
ja: あなたのファイアウォールに関する腕前を指定してください。

en: Port
ja: ポート

en: Port / Port Range:
ja: ポート / ポート範囲:

en: Port Forwarding
ja: ポートフォワーディング

en: Port and Protocol
ja: ポートとプロトコル

en: Port or port range '%s' is not valid.
ja: ポートまたはポート範囲 '%s' は有効ではありません。

en: Port/Protocol
ja: ポート/プロトコル

en: Port:
ja: ポート:

en: Predefined Services with Default Environment:
ja: デフォルト環境での定義済サービス:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
ja: 状態表示ですべてのルールについてカウンター/数字を表示する。

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
ja: 状態表示のためにアドレスとポートを数字形式で印刷する。

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
ja: パケット数とバイト数についての情報と、状態出力中の <i>入力デバイス</i> と <i>出力デバイス</i> の表示。

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Protocol '%s' is not valid.
ja: プロトコル '%s' は有効ではありません。

en: Protocol Type
ja: プロトコルタイプ

en: Protocol Type:
ja: プロトコルタイプ:

en: Protocol:
ja: プロトコル:

en: Quit
ja: 終了

en: Redirect
ja: 経路変更

en: Reload
ja: 再読み込み

en: Reload current configuration
ja: 現在の設定を再読み込み

en: Remove
ja: 削除

en: Remove Entry
ja: エントリーの削除

en: Router Advertisement
ja: ルーターアドバタイズメント

en: Router Solicitation
ja: ルーター要請

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
ja: 非対話的に実行; コマンドラインの引数のみを処理する

en: SELinux Options (deprecated)
ja: SELinux オプション(破棄済み)

en: Samba Client
ja: Samba クライアント

en: Save and restore counter
ja: カウンターを保存し、復元する

en: Save on restart
ja: リスタート時に保存

en: Save on stop
ja: 停止時に保存

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
ja: ファイアウォールをリスタートする前に、最後の開始以降のすべての変更といっしょに現在のファイアウォール設定を保存します。次の開始時に現在の状態を失いたくない場合のみこれを行います。

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
ja: ファイアウォールを停止する前に、最後の開始以降のすべての変更といっしょに現在のファイアウォール設定を保存します。次の起動時に現在の状態を失いたくない場合のみこれを行います。

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
ja: セキュアシェル (SSH) はリモートマシンにログインしたり、コマンドを実行したりするためのプロトコルです。暗号化した安全な通信を提供します。ファイアウォール設定のあるインターフェイスで SSH を通してマシンにリモートアクセスする予定がある場合は、このオプションを有効にします。このオプションが役に立つようにするには openssh-server パッケージをインストールする必要があります。

en: Secure WWW (HTTPS)
ja: 安全な WWW (HTTPS)

en: Select
ja: 選択

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
ja: ファイアウォール設定を理解しているか、カスタムルールを追加したいのならば<i>"エキスパート"</i>を選んでください。そうでなければ<i>"初心者"</i>を選んでください。

en: Select a File
ja: ファイルを選択

en: Server
ja: サーバー

en: Service
ja: サービス

en: Service Settings
ja: サービス設定:

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
ja: ファイアウォールのデフォルトのタイプを %s とします。既存の設定を上書きします。

en: Show this help message
ja: このヘルプメッセージを表示します

en: Show version
ja: バージョンを表示する

en: Source (all needed)
ja: 送り元 (すべて必要)

en: Source Quench
ja: ソースクエンチ (Source Quench)

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
ja: ファイアウォールでデフォルトのルールの後に取り込むカスタムルールファイルを指定します。 デフォルトタイプ: ipv4、 デフォルトテーブル: フィルター。 (例: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)

en: Start Wizard
ja: 操作ガイド機能開始

en: Start configuration wizard
ja: 設定の操作ガイド機能を開始する

en: Status line numbers
ja: 状態行番号

en: Supported icmp types:
ja: 対応している icmp タイプ:

en: System without network access
    System with network access
ja: ネットワークアクセスのないシステム
    ネットワークアクセスのあるシステム

en: TFTP Client
ja: TFTP クライアント

en: Table
ja: 表

en: The Amanda backup client option allows you to connect to a Amanda backup and archiving server. You need the amanda-client package installed for this option to be useful.
ja: Amanda バックアップクライアントオプションは、Amanda バックアップとアーカイブ化 サーバーにアクセスできるようにします。このオプションを役立つようにするには、amanda-client パッケージのインストールが必要です。

en: The Domain Name System (DNS) is used to provide and request host and domain names. Enable this option, if you plan to provide a domain name service (e.g. with bind).
ja: ドメイン名システム (DNS) はホスト名とドメイン名を供給したり、要求したりするために使用されます。(bind のような)ドメイン名サービスを提供することを予定しているのならばこのオプションを有効にしてください。

en: The Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) allows a local client to access email on a remote server in a secure way. If you plan to provide a IMAP over SSL service (e.g. with dovecot), enable this option.
ja: SSL 上のインターネットメッセージアクセスプロトコル (IMAPs) によりローカルクライアントがリモートサーバーの e メールに安全な方法でアクセスできます。(dovecot のような) SSL 上の IMAP サービスの提供を予定しているのならばこのオプションを有効にしてください。

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
ja: インターネット印刷プロトコル (IPP) は分散印刷に使用されます。 IPP (tcp 経由) はネットワーク経由で複数のプリンターを共有する機能を提供します。 ネットワーク経由で cups を使用しプリンターを共有する予定がある場合はこのオプションを有効にします。

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
ja: インターネット印刷プロトコル (IPP) は分散印刷に使用されます。 IPP (udp 経由) はプリンターに関する情報 (例えば能力や状態) を取得する機能、 および印刷ジョブを制御する機能を提供します。 cups 経由でリモートネットワークプリンターを使用する予定がある場合はこのオプションを無効にしないでください。

en: The NFS4 protocol is used to share files via TCP networking. You will need to have the NFS tools installed and properly configure your NFS server for this option to be useful.
ja: NFS4 プロトコルは TCP ネットワーク経由でファイルを共用するのに使用されます。このオプションが役に立つようにするには、NFS ツールをインストールして、NFS サーバーを正しく設定する必要があります。

en: The Post Office Protocol version 3 (POP3) is a protocol to retrieve email from a remote server over a TCP/IP connection. Enable this option, if you plan to provide a POP3 service (e.g. with dovecot).
ja: ポストオフィスプロトコルバージョン 3 (POP3) は TCP/IP 接続でリモートサーバーから e メールを読み出すプロトコルです。(dovecot のような) POP3 サービスの提供を予定しているのならばこのオプションを有効にしてください。

en: The Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) is a protocol for user authentication over networks. It is mostly used for modem, DSL or wireless user authentication. If you plan to provide a RADIUS service (e.g. with freeradius), enable this option.
ja: ユーザーサービスでのリモート認証ダイヤル (RADIUS) はネットワーク越えでのユーザー認証のためのプロトコルです。おもにモデムや DSL、ワイヤレスでのユーザー認証に使われています。(freeradius のような) RADIUS サービスの提供を予定しているのならばこのオプションを有効にしてください。

en: The Trivial File Transfer Protocol (TFTP) is a protocol used to transfer files to and from a remote machine in s simple way. It is normally used only for booting diskless workstations and also to transfer data in the Preboot eXecution Environment (PXE).
ja: Trivial File Transfer Protocol (TFTP) は簡素な方法でリモートマシンとファイルを転送するのに使われるプロトコルです。通常はディスクレスのワークステーションを起動するために使われます。ほかには Preboot eXecution Environment (PXE) でデータを転送するのに使われます。

en: The file '%s' does not exist.
ja: ファイル '%s' は存在しません。

en: The firewall configuration is not consistent.
ja: ファイアウォールの設定に一貫性がありません。

en: The firewall is disabled.
ja: ファイアウォールは無効です。

en: The firewall is enabled.
ja: ファイアウォールは有効です。

en: The firewall table '%s' is not valid.
ja: ファイアウォールテーブル '%s' は有効ではありません。

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
ja: 以下のファイルがないか、使用できません:
    	%s
    
    この問題を訂正するために、すぐにファイアウォールの設定を適用してください。

en: The protocol type '%s' is not valid.
ja: プロトコルタイプ '%s' は有効ではありません。

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
ja: 適用されていない変更がありますが、本当に終了しますか?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
ja: このエラーメッセージは他のルートでパケットを送信するようにホストに 伝えます。

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
ja: このエラーメッセージは、宛先が到達不可の場合にホスト、またはゲートウェイによって生成されます。

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
ja: このエラーメッセージは、オプションが欠如したり、不当な長さであるなどで、 IP ヘッダーが不正な場合に生成されます。

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
ja: このエラーメッセージは、パケット１つについて、または分散したパケットの再構成に ついて残存時間が超過した場合に生成されます。

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
ja: このエラーメッセージは、パケット送信のペースを低減するようにホストに 通達するために生成されます。

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
ja: このメッセージは <i>エコー要求</i> への応答です。

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
ja: このメッセージは、<i>ルーターアドバタイズメント</i> を要求する為にマルチキャストリンクに添付されているホストによって使用されます。

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
ja: このメッセージは、マルチキャストインターフェイスの IP アドレスを 公表するために定期的にルーターによって使用されます。

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
ja: このメッセージは、ほとんどの場合、ホストが　<i>ping</i> ユーティリティでネットワーク間の疎通ができるかどうかをテストするのに使われます。

en: This option allows a Bacula server to connect to the local machine to schedule backups. You need the bacula-client package installed for this option to be useful.
ja: このオプションは Bacula サーバーがバックアップをスケジュールするためにローカルマシンに 接続できるようにします。このオプションを利用するには bacula クライアントパッケージをインストールする必要があります。

en: This option allows incoming SMTP mail delivery. If you need to allow remote hosts to connect directly to your machine to deliver mail, enable this option. You do not need to enable this if you collect your mail from your ISP's server by POP3 or IMAP, or if you use a tool such as fetchmail. Note that an improperly configured SMTP server can allow remote machines to use your server to send spam.
ja: これは来信の SMTP メール配送を許可します。リモートホストをマシンに直接接続してメール配送の許可をする必要がある場合、このオプションを有効にします。POP3 や IMAP を使用して ISP のサーバーからメールを取得する場合や、fetchmail のようなツールを使用する場合はこれを有効にする必要はありません。不適切な設定の SMTP サーバーは、リモートマシンにあなたのサーバーを使用した spam 送信を許可してしまうことに注意してください。

en: This option allows you to access Trivial File Transfer Protocol (TFTP) servers. You need the tftp package installed for this option to be useful.
ja: このオプションは Trivial File Transfer Protocol (TFTP) サービスへのアクセスを許可します。 このオプションを利用するには tftp パッケージをインストールする必要があります。

en: This option allows you to access Windows file and printer sharing networks. You need the samba-client package installed for this option to be useful.
ja: このオプションは Windows のファイルとネットワークを共有するプリンターへのアクセスを許可します。 このオプションを利用するには Samba クライアントパッケージをインストールする必要があります。

en: This option allows you to access and participate in Windows file and printer sharing networks. You need the samba package installed for this option to be useful.
ja: これのオプションは Windows のファイルとプリンターの共有ネットワーク内へのアクセスや参加を許可します。このオプションが役に立つようにするには Samba パッケージをインストールする必要があります。

en: This option allows you to use the Red Hat Cluster Suite. Ports are opened for openais, ricci and dlm. You need the Red Hat Cluster Suite installed for this option to be useful.
ja: このオプションは Red Hat Cluster Suite の利用を許可します。openais、ricci、dlm など用のポートを開きます。このオプションを使用できるようにするには Red Hat Cluster Suite をインストールする必要があります。

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
ja: このプログラムはあなたのシステムの基本的なファイアウォール設定を手助けします。

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
ja: この操作ガイド機能は、あなたのシステムの要求のために正しいファイアウォール設定を行うことを助けます。

en: Time Exceeded
ja: 時間超過

en: To Address
ja: 宛先アドレス

en: To Port
ja: 宛先ポート

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
ja: 健全な状態を保つためにはファイアウォールの再起動や停止時にはカーネルのファイアウォールモジュールはアンロードされなければなりません。

en: Trusted Interfaces
ja: 信頼したインターフェイス:

en: Trusted Services
ja: 信頼したサービス

en: Type
ja: タイプ

en: Unload modules on restart and stop
ja: ファイアウォールの再起動や停止時にモジュールをアンロードする

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
ja: ファイアウォールが有効ならば非対話的にファイアウォールを更新します。また、ファイアウォールを再起動します。-n と -f オプションは無視されます。

en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
ja: ファイアウォールに追加ルールを追加するため、カスタムルールファイルを使用する。カスタムルールはデフォルトのルールの後に追加される。ファイルは iptables で保存した形式でなければならない。

en: User Defined
ja: ユーザー定義

en: User Skill Level
ja: ユーザーの熟練度

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
ja: 追加のファイアウォールオプション無しでこれらのオプションを使用しても ファイアウォールの設定を作成したり変更したりしません。単に SELinux が 設定されます。

en: Valid values: %s
ja: 有効な値: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
ja: 有効な値: <port>[-<port>]、 ポートは数字 [0..65535] またはサービス名になります。

en: Valid values: tcp, udp
ja: 有効な値: tcp、 udp

en: Verbose status
ja: 冗長状態

en: Virtual Machine Management
ja: 仮想マシン管理

en: Virtual Machine Management (TLS)
ja: 仮想マシン管理 (TLS)

en: Warning
ja: 警告

en: What kind of system do you have?
ja: どのようなシステムを持っていますか?

en: Wizard
ja: 操作ガイド機能

en: Yes
ja: はい

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
ja: <i>オプション</i> メニューの設定を後で変更することができます。

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
ja: ファイアウォールの設定が古いバージョンから変換されました。設定を確認し、適用してください。

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Options
ja: オプション(_O)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Start Configuration Wizard
ja: 設定の操作ガイド機能を開始する(_S)

en: configuration
ja: 設定

en: invalid interface '%s'.
ja: 無効なインターフェイス '%s'

en: invalid port definition %s.
ja: 不当なポート定義 %s

en: invalid service '%s'.
ja: 不当なサービス '%s'

en: ipv6 has no nat support.
ja: IPv6 は NAT をサポートしていません。

en: local
ja: ローカル

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
ja: mDNS により、標準の DNS サーバーのない小さなネットワークで、DNS のプログラミングインターフェイスや、パケットフォーマット、操作セマンティクスを使用できるようになります。Avahi を使用する予定があるのならば、このオプションを無効にしてはいけません。

en: modified label
ja: 変更されたラベル

en: no such option: %s
ja: そのようなオプションはありません: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
ja: オプション %(option)s: 不当なフォワードポート '%(value)s'。

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
ja: オプション %(option)s: 不当なフォワードポート '%(value)s': %(error)s。

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
ja: オプション %(option)s: 不当な icmp タイプ '%(value)s'

en: port range %s is not unique.
ja: ポート範囲 '%s' は特有ではありません。

[ctx: yes]
en: Firewall Configuration
ja: ファイアウォールの設定

[ctx: yes]
en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
ja: 一覧内の拒否されるべき ICMP タイプをマークします。他のすべての ICMP タイプは、ファイアウォールの通過が許可されます。デフォルトでは制限されていません。

[ctx: yes]
en: The Internet Control Message Protocol (ICMP) is mainly used to send error messages between networked computers, but additionally for informational messages like ping requests and replies.
ja: The Internet Control Message Protocol (ICMP) は、主にネットワーク上のコンピュータ間でエラーメッセージを送信するために使われます。たとえば、ping の要求と返答のようなメッセージ情報です。

[ctx: yes]
en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
ja: ファイアウォールのルールを追加したカスタムルールファイルを使用します。追加のカスタムルールは、デフォルトのルールの後に追記されます。このファイルは、iptables-save 形式である必要があります。
