system-config-firewall - en to fi translation catalogue (319 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
fi: 
    VIRHE - ohjelman %s suorittamiseen vaaditaan pääkäyttäjän oikeudet.

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
fi: valitsin %(option)s vaatii %(count)s argumenttia

en: %s is not a valid protocol.
fi: %s ei ole kelvollinen protokolla.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
fi: %s ei ole kelvollinen alue (alkuportti >= loppuportti).

en: %s option does not take a value
fi: valitsimelle %s ei voi asettaa arvoa

en: %s option requires an argument
fi: valitsin %s vaatii argumentin

en: (modified)
fi: (muutettu)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
fi: <b>Palomuurin perusasetukset</b>

en: <b>Configuration</b>
fi: <b>Asetukset</b>

en: <b>Destination</b>
fi: <b>Kohde</b>

en: <b>Information</b>
fi: <b>Tiedot</b>

en: <b>Source</b>
fi: <b>Lähde</b>

en: <b>User Skill Level</b>
fi: <b>Käyttäjän taitotaso</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
fi: <b>Asetukset ovat tyhjät, kaikki liikenne estetään.</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
fi: <big><b>Ohjattu palomuurin asettaminen</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
fi: <i>Tallenna lopetettaessa</i> ja <i>Tallenna uudelleenkäynnistettäessä</i> tallentavat lisäksi sääntö- ja ketjulaskurit.

en: <icmp type>
fi: <icmp-tyyppi>

en: <interface>
fi: <verkkoliitäntä>

en: <mode>
fi: <tila>

en: <module>
fi: <moduuli>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
fi: <portti>[-<portti>]:<protokolla>

en: <service>
fi: <palvelu>

en: <type>
fi: <tyyppi>

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
fi: Jos <i>järjestelmällä ei ole verkkoyhteyttä</i>, se ei tarvitse ollenkaan palomuuria. Tämän valitseminen poistaa palomuurin käytöstä. Muuten valitse <i>”Järjestelmällä on verkkoyhteys”</i>

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
fi: Palomuuri sallii muiden koneiden pääsyn valittuihin palveluihin tässä koneessa ja auttaa estämään luvattoman pääsyn muihin palveluihin. Valitse palvelut, joihin pääsyn palomuuri sallii.

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
fi: Palomuuri suojaa tietokonetta tuntemattomilta verkkotunkeutujilta. Palomuurin käyttäminen estää kaikki sisääntulevat yhteydet. Jos palomuuria ei käytetä, kaikki yhtedet sallitaan. Tämä ei ole suositeltavaa.

en: Add
fi: Lisää

en: Add Entry
fi: Lisää merkintä

en: Add Interface
fi: Lisää verkkoliitäntä

en: Add additional ports or port ranges, which need to be accessible for all hosts or networks.
fi: Lisää portteja tai porttialueita, joihin on oltava pääsy kaikilta koneilta tai verkoista.

en: Add entries to forward ports either from one port to another on the local system or from the local system to another system. Forwarding to another system is only useful if the interface is masqueraded. Port forwarding is IPv4 only.
fi: Lisää merkintöjä porttien edelleenohjaamiseksi joko portista toiseen paikallisessa järjestelmässä tai paikallisesta järjestelmästä toiseen järjestelmään. Edelleenohjaaminen toiseen järjestelmään on hyödyllistä vain jos liitännässä on käytössä osoitteenmuunnos. Porttien edelleenohjaaminen on mahdollista vain IPv4:ssä.

en: Address '%s' is not valid.
fi: Osoite ”%s” on virheellinen.

en: All %s devices
fi: Kaikki %s-laitteet

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
fi: Salli pääsy vain tarvittaviin portteihin tai porttialueisiin.

en: Allow access to necessary services, only.
fi: Salli pääsy vain tarvittaville palveluille.

en: Allow all traffic on the specified device
fi: Salli kaikki liikenne määritellylle laitteelle

en: Amanda Backup Client
fi: Amanda-varmuuskopiointiohjelma

en: Apply
fi: Ota käyttöön

en: Apply changes
fi: Ota muutokset käyttöön

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
fi: Palomuuriasetusten lukeminen ja muokkaaminen vaatii tunnistautumisen

en: Back
fi: Takaisin

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
fi: Taaksepäin yhteensopivuus, käytössä valitsimella --enabled

en: Bacula Client
fi: Bacula-asiakas

en: Bacula is a network backup solution. Enable this option, if you plan to provide Bacula backup, file and storage services.
fi: Bacula on verkkovarmuuskopiointiohjelmisto. Ota tämä asetus käyttöön, jos aiot tarjota verkossa varmuuskopiointi-, tiedosto- ja tallennuspalveluita Baculalla.

en: Be more verbose
fi: Näytä enemmän tulosteita

en: Beginner
fi: Aloittelija

en: Beginner
    Expert
fi: Aloittelija
    Asiantuntija

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
fi: Estä tämä ICMP-tyyppi. Oletus on hyväksyä kaikki ICMP-tyypit.

en: Cancel
fi: Peru

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
fi: Napsauttamalla ”Kyllä”-painiketta kaikki aikaisemmat palomuuriasetukset ylikirjoitetaan. Haluatko jatkaa?

en: Close
fi: Sulje

en: Configuration failed
fi: Asettaminen epäonnistui

en: Configure SELinux mode: %s
fi: Aseta SELinux-tila: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
fi: Aseta SELinux-tyyppi: Yleensä kohdennettu tai ehdoton käytäntö

en: Configure Service Settings
fi: Tee palveluasetukset

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
fi: Aseta palomuuri, mutta älä aktivoi uusia asetuksia.

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
fi: Aseta palomuuriavustimoduulit yhteyden seuraamiseen.

en: Configure firewall rules
fi: Aseta palomuurisäännöt

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
fi: Tee iptables- ja ip6tables-palveluasetukset.

en: Conntrack Helper
fi: Conntrack-avustin

en: Converting %s
fi: Muunnetaan kohdetta %s

en: Custom Rules
fi: Mukautetut säännöt

en: Custom Rules File
fi: Mukautettu sääntötiedosto

en: Customize
fi: Mukauta

en: Default:
fi: Oletus:

en: Description
fi: Kuvaus

en: Desktop
fi: Työasema

en: Desktop
    Server
fi: Työasema
    Palvelin

en: Destination (at least one needed)
fi: Kohde (ainakin yksi tarvitaan)

en: Destination Unreachable
fi: Kohde saavuttamattomissa

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disable Firewall
fi: Poista palomuuri käytöstä

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
fi: Poista Internet Printing Protocol (IPP) käytöstä

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
fi: Poista Internet Protocol Security (IPsec) käytöstä

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
fi: Poista ryhmälähetys-DNS (mDNS) käytöstä

en: Disable an iptables module
fi: Ota iptables-moduuli pois käytöstä

en: Disable firewall
fi: Poista palomuuri käytöstä

en: ERROR: FirewallD is active, please use firewall-config.
fi: VIRHE: FirewallD on käytössä, käytä komentoa firewall-config.

en: Echo Reply (pong)
fi: Kaiutusvastaus (pong)

en: Echo Request (ping)
fi: Kaiutuspyyntö (ping)

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Entry
fi: Muokkaa merkintää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Enable Firewall
fi: Ota palomuuri käyttöön

en: Enable an iptables module
fi: Ota käyttöön iptables-moduuli

en: Enable firewall
fi: Ota palomuuri käyttöön

en: Enable firewall (default)
fi: Käynnistä palomuuri (oletus)

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with SASL authentication and encryption (digest-md5 passwords or GSSAPI/Kerberos). The libvirtd service is needed for this option to be useful.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat sallia virtuaalikoneiden hallitsemisen etänä SASL-tunnistautumisella ja -salauksella (digest-md5-salasanat tai GSSAPI/Kerberos). Libvirtd-palvelun on oltava käytössä, jotta tämä asetus on hyödyllinen.

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with TLS encryption, x509 certificates and optional SASL authentication. The libvirtd service is needed for this option to be useful.
fi: Ota tämä asetus käyttöön, jos haluat sallia virtuaalikoneiden hallitsemisen etänä TLS-salauksella, x509-sertifikaateilla ja valinnaisella SASL-tunnistautumisella. Libvirtd-palvelun on oltava käytössä, jotta tämä asetus on hyödyllinen.

en: Enabled
fi: Päällä

en: Error
fi: Virhe

en: Expert
fi: Asiantuntija

en: FTP is a protocol used for remote file transfer. If you plan to make your FTP server publicly available, enable this option. You need the vsftpd package installed for this option to be useful.
fi: FTP on protokolla, jota käytetään tiedostojen siirtämiseen eri koneiden välillä. Jos haluat FTP-palvelimen julkisesti saataville, valitse tämä. Vsftpd-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: Failed to remove %s.
fi: Kohteen %s poistaminen epäonnistui.

en: Failed to start %s.
fi: %sin käynnistäminen epäonnistui.

en: Failed to stop %s.
fi: Kohteen %s pysäyttäminen epäonnistui.

en: Failed to write %s.
fi: Kirjoitus tiedostoon %s epäonnistui.

en: Failed to write selinux configuration.
fi: SELinux-asetusten kirjoittaminen ei onnistunut.

en: File
fi: Tiedosto

en: File:
fi: Tiedosto:

en: Filename
fi: Tiedoston nimi

en: Firewall
fi: Palomuuri

en: Firewall Configuration
fi: Palomuuriasetukset

en: Firewall Configuration Startup
fi: Palomuuriasetusten aloitus

en: Firewall Configuration Wizard
fi: Ohjattu palomuurin asettaminen

en: Firewall Table
fi: Palomuuritaulu

en: Firewall Table:
fi: Palomuuritaulu

en: Firewall authorization
fi: Tunnistautuminen palomuuriasetuksien muokkaamista varten

en: Firewall:
fi: Palomuuri:

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
fi: Edelleenohjaa liitännän portti protokollan kanssa joko toiseen paikalliseen porttiin (kohdeosoitetta ei anneta) tai toiseen kohdeosoitteeseen (valinnainen kohdeportti). Vain IPv4.

en: Forward to another port
fi: Edelleenohjaa toiseen porttiin

en: HTTP is the protocol used to serve Web pages. If you plan to make your Web server publicly available, enable this option. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages.
fi: HTTP on protokolla, jota käytetään Web-sivuissa. Jos haluat Web-palvelimesi julkisesti saataville, valitse tämä. Tämä valinta ei ole tarpeellinen sivujen kehittämiseen tai katsomiseen paikallisesti.

en: HTTPS is a modified HTTP used to serve Web pages when security is important. Examples are sites that require logins like stores or web mail. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages. You need the httpd package installed for this option to be useful.
fi: HTTPS on muokattu HTTP-protokolla, jota käytetään Web-sivujen tarjoamiseen, kun turvallisuus on tärkeää. Esimerkkejä ovat sivut, jotka vaativat kirjautumista, kuten kaupat tai Web-sähköposti. Tämä valinta ei ole tarpeellinen sivujen kehittämiseen tai katsomiseen paikallisesti. Httpd-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: Here you can define which services are trusted. Trusted services are accessible from all hosts and networks.
fi: Tässä voi määrittää luotetut palvelut. Nämä palvelut ovat käytettävissä kaikista koneista tai verkoista.

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
fi: <i>OK</i>:n napsauttaminen ottaa asetukset käyttöön. Palomuuria ei tarvitse käynnistää uudelleen, muutokset ovat voimassa heti kun ne on otettu käyttöön.

en: Hit enter to continue.
fi: Paina enter jatkaaksesi.

en: ICMP Filter
fi: ICMP-suodin

en: ICMP Type
fi: ICMP-tyyppi

en: IMAP over SSL
fi: IMAP SSL:n yli

en: IP address:
fi: IP-osoite:

en: IPv6 has no nat support.
fi: IPv6:ssa ei ole nat-tukea.

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
fi: Jos et valitse <i>asetusten säilyttämistä</i>, nykyiset palomuuriasetukset korvataan.

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
fi: Jos paikallinen edelleenohjaus otetaan käyttöön, on määritettävä portti. Tämä portti on oltava eri kuin lähdeportti.

en: If you enable masquerading, IP forwarding will also be enabled for your IPv4 networks.
fi: Jos otat käyttöön osoitteenmuunnoksen, IP-edelleenohjaus otetaan myös käyttöön IPv4-verkoissasi.

en: If you need further firewall settings, please modify your configuration by hand, but keep in mind, that this tool is not able to load your custom configuration. If you are using this tool, all your manual changes will be lost. If you do not want to lose your manual configuration changes, leave this program without applying.
fi: Jos tarvitset lisää palomuuriasetuksia, muokkaa asetuksia manuaalisesti. Muista että tämä työkalu ei pysty lataamaan mukautettuja asetuksia. Jos käytät tätä työkalua, kaikki manuaaliset muutokset menetetään.Jos et halua menettää manuaalisia muutoksia, poistu ohjelmasta ottamatta muutoksia käyttöön.

en: Ignore
fi: Ohita

en: Ignore All
fi: Ohita kaikki

en: Ignore actual settings
fi: Jätä ottamatta huomioon todelliset asetukset

en: Interface
fi: Verkkoliitäntä

en: Interface '%s' is not valid.
fi: Liitäntä ”%s” on virheellinen.

en: Interface:
fi: Verkkoliitäntä

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
fi: Internet Protocol Security (IPsec) sisällyttää verkkotiedonsiirron turvallisuuden suoraan Internet-protokollaan (IP). IPSec tarjoaa tapoja sekä datan salaamiseen että autentikointiin vastaanottavassa koneessa ja käytettävässä verkossa. Jos aiot käyttää vpnc-palvelinta tai FreeS/WANia, älä poista tätä valintaa.

en: Invalid argument %s
fi: Virheellinen argumentti %s

en: Keep Configuration
fi: Säilytä  asetukset

en: Key:
fi: Avain:

en: List predefined services.
fi: Luettele ennaltamäärätyt palvelut.

en: List the supported icmp types.
fi: Luettele tuetut icmp-tyypit.

en: Load
fi: Lataa

en: Load _Default Configuration
fi: _Lataa oletusasetukset

en: Local forwarding
fi: Paikallinen edelleenohjaus

en: Mail (SMTP)
fi: Sähköposti (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
fi: Avaa kohdeportti etäjärjestelmästä.

en: Mark all interfaces as trusted which should have full access to the system.
fi: Merkitse luotettavaksi kaikki verkkoliitännät, joista on oltava täysi pääsy järjestelmään.

en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
fi: Merkitse hylättävät ICMP-tyypit luettelosta. Kaikki muut ICMP-tyypit päästetään läpi palomuurista. Oletuksena ei ole rajoituksia.

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
fi: Merkitse verkkolaitteet osoitemuunnettaviksi.

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
fi: Tekee määritetyn laitteen liikenteelle osoitteenmuunnoksen. Vain IPv4.

en: Masquerading
fi: Osoitteenmuunnos

en: Masquerading allows you to set up a host or router that connects your local network to the internet. Your local network will not be visible and the hosts appear as a single address on the internet. Masquerading is IPv4 only.
fi: Osoitteenmuunnos mahdollistaa paikallisen verkon Internetiin yhdistävän koneen tai reitittimen pystyttämisen. Paikallinen verkko näkyy yhtenä osoitteena Internetiin päin. Osoitteenmuunnos toimii vain IPv4:ssä.

en: Move Entry Down
fi: Siirrä merkintää alas

en: Move Entry Up
fi: Siirrä merkintää ylös

en: Multicast DNS (mDNS)
fi: Ryhmälähetys-DNS (mDNS)

en: Network Printing Client (IPP)
fi: Verkkotulostusasiakas (IPP)

en: Network Printing Server (IPP)
fi: Verkkotulostuspalvelin (IPP)

en: No
fi: Ei

en: No configuration
fi: Ei asetuksia

en: Not configured
fi: Ei asetettu

en: Numeric status output
fi: Numeerinen tilatuloste

en: Old firewall configuration.
fi: Vanhat palomuuriasetukset.

en: Only mark interfaces if you can trust all participants on that network interface.
fi: Merkitse verkkoliitännät vain, jos voit luottaa kaikkiin verkon osanottajiin.

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
fi: Avaa tietyt portit palomuurista (esim. ssh:tcp)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
fi: Avaa palomuuri palvelulle (esim. ssh)

en: OpenVPN is a virtual private network (VPN) solution. It is used to create encrypted point-to-point tunnels between computers. If you plan to provide a VPN service, enable this option.
fi: OpenVPN on virtuaalinen yksityisverkko (VPN) -ratkaisu. Sitä käytetään salattujen pisteestä pisteeseen -tunnelien luomiseen tietokoneiden välille. Jos aiot tarjota VPN-palvelua, ota tämä valinta käyttöön.

en: Other Ports
fi: Muut portit

en: POP-3 over SSL
fi: POP-3 SSL:n yli

en: Parameter Problem
fi: Parametriongelma

en: Parse error in config file
fi: Asetustiedoston jäsennysvirhe

en: Please answer the questions in the following configuration steps. The wizard leads you back to the main application and hides all unnecessary configuration options.
fi: Vastaa seuraavien asetusvaiheiden kysymyksiin. Ohjattu toiminto menee sitten takaisin pääohjelmaan ja piilottaa kaikki tarpeettomat asetusvaihtoehdot.

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
fi: Tarkasta palomuuriasetukset mukautettujen sääntöjen käyttöönoton jälkeen.

en: Please enter a port or port range and protocol.
fi: Anna portti tai porttialue ja protokolla.

en: Please enter a valid port number, service name or range.
fi: Anna kelvollinen porttinumero, palvelun nimi tai alue.

en: Please load a default configuration from the <i>Options</i> menu or use the wizard.
fi: Lataa oletusasetukset <i>Valinnat</i>-valikosta tai käytä ohjattua toimintoa.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
fi: Tarkista että iptables- ja iptables6-palvelut ovat käytössä.

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
fi: Tarkasta palomuuriasetukset ennen niiden käyttöä.

en: Please select an entry from the list or enter a interface further down.
fi: Valitse arvo luettelosta tai syötä verkkoliitäntä alle.

en: Please select an entry from the list or enter a port and protocol further down.
fi: Valitse arvo luettelosta tai syötä portti ja protokolla alle.

en: Please select keep configuration or choose to load a default configuration.
fi: Valitse säilytetäänkö asetukset vai ladataanko oletusasetukset.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
fi: Valitse protokollan tyyppi, palomuuritaulu ja sääntötiedosto.

en: Please select the source and destination options according to your needs.
fi: Valitse lähde- ja kohdeasetukset tarpeen mukaan.

en: Please specify your firewall skills.
fi: Määritä palomuuritaitosi.

en: Port
fi: Portti

en: Port / Port Range:
fi: Portti/porttialue:

en: Port Forwarding
fi: Porttien edelleenohjaus (forwarding)

en: Port and Protocol
fi: Portti ja protokolla

en: Port or port range '%s' is not valid.
fi: Portti tai porttialue ”%s” on virheellinen.

en: Port/Protocol
fi: Portti/protokolla

en: Port:
fi: Portti:

en: Predefined Services with Default Environment:
fi: Oletusympäristön ennaltamäärätyt asetukset:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
fi: Näytä laskuri/numero jokaiselle säännölle tilatulosteessa.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
fi: Näytä osoitteet ja portit numeerisessa muodossa tilatulosteessa.

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
fi: Tulosta tietoa pakettien ja tavujen määrästä sekä <i>syöte-</i> ja <i>tulostelaitteesta</i> tilatulosteeseen.

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Protocol '%s' is not valid.
fi: Protokolla ”%s” on virheellinen.

en: Protocol Type
fi: Protokollan tyyppi

en: Protocol Type:
fi: Protokollan tyyppi:

en: Protocol:
fi: Protokolla:

en: Quit
fi: Lopeta

en: Redirect
fi: Uudelleenohjaus

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload current configuration
fi: _Lataa nykyiset asetukset uudelleen

en: Remove
fi: Poista

en: Remove Entry
fi: Poista merkintä

en: Router Advertisement
fi: Reitittimen ilmoitus

en: Router Solicitation
fi: Reitittimen pyyntö

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
fi: Suorita ei-interaktiivisesti. Käytä vain komentoriviargumentteja.

en: SELinux Options (deprecated)
fi: SELinux-asetukset (vanhentuneet)

en: Samba Client
fi: Samba-asiakas

en: Save and restore counter
fi: Tallenna ja palauta laskuri

en: Save on restart
fi: Tallenna uudelleenkäynnistettäessä

en: Save on stop
fi: Tallenna pysäytettäessä

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
fi: Tallenna todelliset palomuuriasetukset, myös kaikki edellisen käynnistyksen jälkeen tehdyt muutokset ennen palomuurin uudelleenkäynnistämistä. Tee näin vain, jos haluat säilyttää nykyiset asetukset seuraavaa käynnistystä varten.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
fi: Tallenna aktiiviset palomuuriasetukset, myös kaikki edellisen käynnistyksen jälkeen tehdyt muutokset ennen palomuurin sammuttamista. Tee näin vain, jos haluat säilyttää nykyiset asetukset seuraavaa käynnistystä varten.

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
fi: Secure Shell (SSH) on protokolla kirjautumiseen ja komentojen suorittamiseen etäkoneella. Se mahdollistaa turvalliset salatut yhteydet. Jos haluat päästä koneeseesi käsiksi etänä SSH:n avulla palomuuratun verkkoliitännän kautta, hyväksy tämä valinta. Openssh-server-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: Secure WWW (HTTPS)
fi: Turvattu WWW (HTTPS)

en: Select
fi: Valitse

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
fi: Valitse <i>”Asiantuntija”</i> jos osaat tehdä palomuuriasetuksia tai jos tarvitset lisätä muokattuja sääntöjä. Muuten valitse <i>”Aloittelija”</i>.

en: Select a File
fi: Valitse tiedosto

en: Server
fi: Palvelin

en: Service
fi: Palvelu

en: Service Settings
fi: Palveluasetukset

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
fi: Aseta palomuurin oletustyyppi: %s. Tämä korvaa kaikki nykyiset asetukset.

en: Show this help message
fi: Näytä tämä ohjeviesti

en: Show version
fi: Näytä versio

en: Source (all needed)
fi: Lähde (kaikki tarvitaan)

en: Source Quench
fi: Lähteen hillitseminen

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
fi: Määritä mukautettu sääntötiedosto, joka lisätään palomuuriin. Lisäys tehdään oletussääntöjen jälkeen. Oletusprotokollatyyppi: ipv4, oletustaulu: filter. (Esimerkki: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)

en: Start Wizard
fi: Käynnistä ohjattu toiminto

en: Start configuration wizard
fi: Käynnistä ohjattu palomuurin asettaminen

en: Status line numbers
fi: Tilarivinumerot

en: Supported icmp types:
fi: Tuetut icmp-tyypit:

en: System without network access
    System with network access
fi: Järjestelmällä ei ole verkkoyhteyttä
    Järjestelmällä on verkkoyhteys

en: TFTP Client
fi: TFTP-asiakas

en: TODO
fi: TEHTÄVÄNÄ

en: Table
fi: Taulu

en: The Amanda backup client option allows you to connect to a Amanda backup and archiving server. You need the amanda-client package installed for this option to be useful.
fi: Tämä mahdollistaa Amanda-varmuuskopiointi- ja arkistointipalvelimiin yhdistämisen. Amanda-client-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: The Domain Name System (DNS) is used to provide and request host and domain names. Enable this option, if you plan to provide a domain name service (e.g. with bind).
fi: Domain Name Systemiä (DNS) käytetään konenimien ja verkkotunnusten tarjoamiseen ja kyselemiseen. Ota tämä valinta käyttöön, jos aiot tarjota nimipalveluita (esim. bindillä)

en: The Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) allows a local client to access email on a remote server in a secure way. If you plan to provide a IMAP over SSL service (e.g. with dovecot), enable this option.
fi: Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) mahdollistaa paikallisen asiakasohjelman pääsyn etäpalvelimella olevaan sähköpostiin turvallisesti. Jos aiot tarjota IMAP SSL:n yli -palvelua (esim. dovecotilla), ota tämä valinta käyttöön.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
fi: Internet Printing -protokollaa (IPP) käytetään hajautettuun tulostamiseen. Sen avulla (TCP-protokollan välityksellä) voidaan jakaa tulostimia verkossa. Ota tämä valinta käyttöön, jos aiot jakaa tulostimia verkossa cupsin avulla.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
fi: Internet Printing -protokollaa (IPP) käytetään hajautettuun tulostamiseen. Sen avulla (UDP-protokollan välityksellä) voidaan saada tietoja tulostimesta (esim. ominaisuudet ja tila) ja hallita tulostustöitä. Jos aiot käyttää verkkotulostinta cupsin avulla, älä poista tätä valintaa.

en: The NFS4 protocol is used to share files via TCP networking. You will need to have the NFS tools installed and properly configure your NFS server for this option to be useful.
fi: NFS4-protokollaa käytetään tiedostojen jakamiseen TCP-yhteyden kautta. NFS-työkalut on oltava asennettuna ja NFS-palvelin oikein asetettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: The Post Office Protocol version 3 (POP3) is a protocol to retrieve email from a remote server over a TCP/IP connection. Enable this option, if you plan to provide a POP3 service (e.g. with dovecot).
fi: Post Office Protocol versio 3 (POP3) on protokolla sähköpostin noutamiseen etäpalvelimelta TCP/IP-yhteyden yli. Ota tämä valinta käyttöön, jos aiot tarjota  POP3-palvelua (esim. dovecotilla).

en: The Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) is a protocol for user authentication over networks. It is mostly used for modem, DSL or wireless user authentication. If you plan to provide a RADIUS service (e.g. with freeradius), enable this option.
fi: Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) on protokolla käyttäjien todentamiseen verkoissa. Sitä käytetään yleensä modeemi-, DSL- tai langattomien yhteyksien käyttäjien todentamiseen. Jos aiot tarjota RADIUS-palvelua (esim. freeradiuksella), ota tämä valinta käyttöön.

en: The Trivial File Transfer Protocol (TFTP) is a protocol used to transfer files to and from a remote machine in s simple way. It is normally used only for booting diskless workstations and also to transfer data in the Preboot eXecution Environment (PXE).
fi: Trivial File Transfer Protocol (TFTP) -protokollaa käytetään yksinkertaiseen tiedostojensiirtoon koneelta toiselle. Yleensä TFTP:tä käytetään vain levyttömien työasemien käynnistämiseen sekä tiedonsiirtoon Preboot eXecution Environment (PXE) -ympäristössä.

en: The file '%s' does not exist.
fi: Tiedostoa ”%s” ei ole olemassa.

en: The firewall configuration is not consistent.
fi: Palomuuriasetukset eivät ole yhdenmukaiset.

en: The firewall is disabled.
fi: Palomuuri on poissa käytöstä

en: The firewall is enabled.
fi: Palomuuri on käytössä

en: The firewall table '%s' is not valid.
fi: Palomuuritaulu ”%s” on virheellinen.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
fi: Seuraavat tiedostot puuttuvat tai ovat käyttökelvottomia:
    	%s
    
    Ota palomuuriasetukset käyttöön nyt korjataksesi tämän ongelman.

en: The protocol type '%s' is not valid.
fi: Protokollan tyyppi ”%s” on virheellinen.

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
fi: Muutoksia ei ole otettu käyttöön, haluatko silti poistua?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
fi: Tämä virheviesti pyytää konetta lähettämään paketit toiselle reitille.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
fi: Kone tai yhdyskäytävä luo tämän viestin jos kohde ei ole saavutettavissa.

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
fi: Tämä virheviesti luodaan jos IP-otsake on viallinen, eli siitä puuttuu valitsin tai sen pituus on väärä.

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
fi: Tämä virheviesti luodaan jos paketin tai ositetun paketin uudelleen ikokoamisen elinaika ylittyy.

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
fi: Tämä virheviesti luodaan, kun halutaan kertoa toiselle koneelle, että sen on hidastettava pakettien lähettämistä.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
fi: Tämä viesti on vastaus <i>kaiutuspyyntöön</i>.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
fi: Ryhmälähetyslinkkiin yhdistetty kone käyttää tätä viestiä <i>reitittimen ilmoitus</i> -viestin pyytämiseen.

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
fi: Reitittimet käyttävät tätä viestiä ajoittain ilmoittaakseen ryhmälähetysliitännän IP-osoitteen.

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
fi: Tätä viestiä käytetään kokeilemaan onko kone saavutettavissa, yleensä <i>ping</i>-komennolla.

en: This option allows a Bacula server to connect to the local machine to schedule backups. You need the bacula-client package installed for this option to be useful.
fi: Tämä mahdollistaa Bacula-palvelimen yhdistää paikalliseen koneeseen varmuuskopioinnin ajastamiseksi. Bacula-client-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: This option allows incoming SMTP mail delivery. If you need to allow remote hosts to connect directly to your machine to deliver mail, enable this option. You do not need to enable this if you collect your mail from your ISP's server by POP3 or IMAP, or if you use a tool such as fetchmail. Note that an improperly configured SMTP server can allow remote machines to use your server to send spam.
fi: Tämä sallii sisääntulevan SMTP-postiliikenteen. Jos haluat sallia etäkoneiden ottaa suoran yhteyden tähän koneeseen ja toimittaa sähköpostia, valitse tämä. Et tarvitse tätä valintaa, jos haet sähköpostisi palveluntarjoajan palvelimelta POP3- tai IMAP-protokollalla tai jos käytät fetchmailin tyyppistä työkalua. Huomaa että väärin asetettu SMTP-palvelin mahdollistaa etäkoneiden lähettää roskapostia palvelimesi kautta.

en: This option allows you to access Trivial File Transfer Protocol (TFTP) servers. You need the tftp package installed for this option to be useful.
fi: Tämä mahdollistaa Trivial File Transfer Protocol (TFTP) -palvelimien käytön. Tftp-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta olisi hyödyllinen.

en: This option allows you to access Windows file and printer sharing networks. You need the samba-client package installed for this option to be useful.
fi: Tämä mahdollistaa tiedostojen ja kirjoittimien Windows-verkkojakoihin pääsyn. Samba-client-paketti on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: This option allows you to access and participate in Windows file and printer sharing networks. You need the samba package installed for this option to be useful.
fi: Tämä mahdollistaa tiedostojen ja kirjoittimien Windows-verkkojakoihin pääsyn ja osallistumisen. Samba-paketti on oltavaasennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: This option allows you to use the Red Hat Cluster Suite. Ports are opened for openais, ricci and dlm. You need the Red Hat Cluster Suite installed for this option to be useful.
fi: Tämä mahdollistaa Red Hat Cluster Suiten käytön. Ohjelmille openais, ricci, ja dlm avataan portteja. Red Hat Cluster Suite on oltava asennettuna, jotta tämä valinta on hyödyllinen.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Tämä on vapaa ohjelma: tätä ohjelmaa saa levittää edelleen ja muuttaa Free Software Foundationin julkaiseman GNU General Public Licensen (GPL-lisenssi) version 3 tai (valinnan mukaan) myöhemmän version ehtojen mukaisesti
    
    Tätä ohjelmaa levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen mutta ilman mitään takuuta; edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL- lisenssistä lisää yksityiskohtia.
    
    Tämän ohjelman mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä. Jos näin ei ole, katso <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
fi: Tämä ohjelma auttaa tekemään palomuurin perusasetukset järjestelmään.

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
fi: Tämä ohjattu toiminto auttaa tekemään järjestelmälle siistit palomuuriasetukset.

en: Time Exceeded
fi: Aika ylitetty

en: To Address
fi: Osoitteeseen

en: To Port
fi: Porttiin

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
fi: Ytimen palomuurimoduulit on poistettava uudelleenkäynnistyksen ja pysäytyksen yhteydessä, jotta päästään järkevään tilaan.

en: Trusted Interfaces
fi: Luotetut verkkoliitännät

en: Trusted Services
fi: Luotetut palvelut

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unload modules on restart and stop
fi: Poista moduulit uudelleenkäynnistyksen ja pysäytyksen yhteydessä.

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
fi: Älä päivitä palomuuria vuorovaikutteisesti, jos palomuuri on käytössä. Tämä myös käynnistää palomuurin uudelleen. Valitsimet -n ja -f jätetään ottamatta huomioon.

en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
fi: Käytä mukautettuja sääntötiedostoja lisätäksesi sääntöjä palomuuriin. Säännöt lisätään oletussääntöjen jälkeen. Tiedostojen on oltava iptables-save-muodossa.

en: User Defined
fi: Käyttäjän määrittelemä

en: User Skill Level
fi: Käyttäjän taitotaso

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
fi: Jos näitä asetuksia käytetään ilman palomuurin lisävalitsimia, palomuurin asetukset eivät muutu, pelkästään SELinux-asetukset muuttuvat.

en: Valid values: %s
fi: Sopivat arvot: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
fi: Sopivat arvot: <portti>[-<portti>], missä portti on joko numero [0..65535] tai palvelun nimi.

en: Valid values: tcp, udp
fi: Sopivat arvot: tcp, udp

en: Verbose status
fi: Yksityiskohtainen tuloste

en: Virtual Machine Management
fi: Virtuaalikoneen hallinta

en: Virtual Machine Management (TLS)
fi: Virtuaalikoneen hallinta (TLS)

en: Warning
fi: Varoitus

en: What kind of system do you have?
fi: Millaista järjestelmää käytät?

en: Wizard
fi: Ohjattu toiminto

en: Yes
fi: Kyllä

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
fi: Asetuksia voi vaihtaa <i>Valinnat</i>-valikossa myöhemmin.

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
fi: Palomuuriasetukset muunnettiin vanhasta versiosta. Varmista asetukset ja ota ne käyttöön.

en: [<type>:][<table>:]<filename>
fi: [<tyyppi>:][<taulu>:]<tiedostonimi>

en: _About
fi: _Tietoja

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Help
fi: O_hje

en: _Options
fi: _Valinnat

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Start Configuration Wizard
fi: _Käynnistä ohjattu palomuurin asettaminen

en: configuration
fi: asetukset

en: if=<interface>:port=<port>:proto=<protocol>[:toport=<destination port>][:toaddr=<destination address>]
fi: if=<liitäntä>:port=<portti>:proto=<protokolla>[:toport=<kohdeportti>][:toaddr=<kohdeosoite>]

en: invalid interface '%s'.
fi: virheellinen verkkolaite ”%s”.

en: invalid port definition %s.
fi: virheellinen porttimäärittely %s.

en: invalid service '%s'.
fi: virheellinen palvelu ”%s”.

en: ipv6 has no nat support.
fi: ipv6:ssa ei ole nat-tukea.

en: local
fi: paikallinen

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
fi: mDNS mahdollistaa DNS-ohjelmointirajapintojen, pakettiformaattien ja toimintatapojen käytön pienissä verkoissa, joissa ei ole tavanomaista DNS-palvelinta. Jos aiot käyttää Avahia, älä poista tätä valintaa

en: modified label
fi: muokattu nimiö

en: no such option: %s
fi: tuntematon valinta: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
fi: valitsin %(option)s: virheellinen forward_port ”%(value)s”.

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
fi: valitsin %(option)s: virheellinen forward_port ”%(value)s”: %(error)s.

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
fi: valitsin %(option)s: virheellinen icmp-tyyppi ”%(value)s”.

en: port range %s is not unique.
fi: porttialue %s ei ole uniikki..

[ctx: yes]
en: Firewall Configuration
fi: Palomuuriasetukset

[ctx: yes]
en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
fi: Merkitse hylättävät ICMP-tyypit luettelosta. Kaikki muut ICMP-tyypit päästetään läpi palomuurista. Oletuksena ei ole rajoituksia.

[ctx: yes]
en: The Internet Control Message Protocol (ICMP) is mainly used to send error messages between networked computers, but additionally for informational messages like ping requests and replies.
fi: Internet Control Message -protokollaa (ICMP) käytetään yleensä virheviestien lähettämiseksi verkotettujen tietokoneiden välillä, mutta sitä voidaan käyttää myös tietoviesteihin, kuten ping-pyyntöihin ja -vastauksiin.

[ctx: yes]
en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
fi: Käytä mukautettuja sääntötiedostoja lisätäksesi sääntöjä palomuuriin. Säännöt lisätään oletussääntöjen jälkeen. Tiedostojen on oltava iptables-save-muodossa.
