system-config-firewall - en to el translation catalogue (264 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
el: 
    ΣΦΑΛΜΑ - θα πρέπει να είστε root για να εκτελέσετε το %s.

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
el: Η επιλογή %(option)s απαιτεί %(count)s παραμέτρους

en: %s is not a valid protocol.
el: Το %s δεν είναι ένα έγκυρο πρωτόκολλο.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
el: Το %s δεν είναι έγκυρο εύρος (αρχική θύρα >= τελική θύρα).

en: %s option does not take a value
el: Η επιλογή %s  δεν παίρνει μια τιμή

en: %s option requires an argument
el: Η επιλογή %s απαιτεί μια παράμετρο

en: (modified)
el: (τροποποιήθηκε)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
el: <b>Βασικές ρυθμίσεις Firewall</b>

en: <b>Configuration</b>
el: <b>Ρύθμιση</b>

en: <b>Destination</b>
el: <b>Προορισμός</b>

en: <b>Information</b>
el: <b>Πληροφορία</b>

en: <b>Source</b>
el: <b>Πηγή</b>

en: <b>User Skill Level</b>
el: <b>Επίπεδο εμπειρίας χρήστη</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
el: <b>Η τρέχουσα ρύθμιση είναι κενή, όλη η κίνηση έχει μπλοκαριστεί.</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
el: <big><b>Βοηθός ρύθμισης Firewall</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
el: Η <i>Αποθήκευση κατά τη διακοπή</i> και η <i>Αποθήκευση κατά τη επανεκκίνηση</i> αποθηκεύουν επιπρόσθετα κανόνα και chain counter.

en: <icmp type>
el: <τύπος icmp>

en: <interface>
el: <διεπαφή>

en: <mode>
el: <λειτουργία>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
el: <θύρα>[-<θύρα>]:<πρωτόκολλο>

en: <service>
el: <υπηρεσία>

en: <type>
el: <Τύπος>

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
el: Ένα <i>"Σύστημα χωρίς δικτύωση"</i> δεν χρειάζεται firewall. Αυτή η επιλογή απενεργοποιεί τον firewall. Σε αντίθετη περίπτωση επιλέξτε, <i>"Σύστημα με δικτύωση"</i>.

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ένα firewall για να επιτρέψετε πρόσβαση σε συγκεκριμένες υπηρεσίες του υπολογιστή σας από άλλους υπολογιστές και να εμποδίσετε πρόσβαση χωρίς τη δική σας εξουσιοδότηση από τον έξω κόσμο.  Σε ποιες υπηρεσίες, αν όχι σε καμία, επιθυμείτε να επιτρέψετε πρόσβαση;

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Entry
el: Προσθήκη καταχώρισης

en: Add Interface
el: Προσθήκη διεπαφής

en: Address '%s' is not valid.
el: Δεν είναι έγκυρη η διεύθυνση '%s'.

en: All %s devices
el: Όλες οι συσκευές %s

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
el: Ναι επιτρέπεται μόνο η πρόσβαση στις αναγκαίες θύρες ή στο εύρος θυρών.

en: Allow access to necessary services, only.
el: Ναι επιτρέπεται μόνο η πρόσβαση στις αναγκαίες θύρες.

en: Allow all traffic on the specified device
el: Να επιτρέπεται όλη η κυκλοφορία στην συγκεκριμένη συσκευή

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Apply changes
el: Εφαρμογή αλλαγών

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την ανάγνωση και τροποποίηση των ρυθμίσεων του firewall

en: Back
el: Πίσω

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
el: Συμβατότητα προς τα πίσω, aliased to --enabled

en: Bacula Client
el: Πελάτης Bacula

en: Be more verbose
el: Να είστε πιο πολυλεκτικοί

en: Beginner
el: Αρχάριος

en: Beginner
    Expert
el: Αρχάριος
    Προχωρημένος

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
el: Μπλοκάρετε αυτόν τον τύπο ICMP. Το ζητούμενο είναι να γίνουν δεκτοί όλοι οι τύποι ΙCMP.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
el: Αν πατήσετε το κουμπί 'Ναι' θα αντικατασταθούν όλες οι τρέχουσες ρυθμίσεις του firewall. Είστε σίγουροι ότι θέλετε να το κάνετε;

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Configuration failed
el: Αποτυχία ρύθμισης

en: Configure SELinux mode: %s
el: Ρύθμιση κατάστασης SELinux: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
el: Ρύθμιση τύπου SELinux: Συνήθως targeted ή strict Policy

en: Configure Service Settings
el: Ρύθμιση υπηρεσίας

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
el: Ρύθμιση του firewall αλλά μα μην γίνει ενεργοποίηση της νέας ρύθμισης

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
el: Ρύθμιση βοηθητικών αρθρωμάτων firewall για παρακολούθηση σύνδεσης

en: Configure firewall rules
el: Ρύθμιση κανόνων firewall

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
el: Ρύθμιση της υπηρεσίας iptables και ip6tables .

en: Conntrack Helper
el: Βοηθητική εφαρμογή Conntrack

en: Converting %s
el: Μετατροπή %s

en: Custom Rules
el: Προσαρμοσμένοι κανόνες

en: Custom Rules File
el: Αρχείο προσαρμοσμένων κανόνων

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Default:
el: Προεπιλογή:

en: Description
el: Περιγραφή

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Desktop
    Server
el: Προσωπικός υπολογιστής
    Server

en: Destination (at least one needed)
el: Προορισμός (χρειάζεται τουλάχιστον ένας)

en: Destination Unreachable
el: Δεν υπάρχει επικοινωνία με τον προορισμό.

en: Disable
el: Απενεργοποίηση

en: Disable Firewall
el: Απενεργοποίηση Firewall

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
el: Απενεργοποίηση Internet Printing Protocol (IPP)

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
el: Απενεργοποίηση Internet Protocol Security (IPsec)

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
el: Απενεργοποίηση Multicast DNS (mDNS)

en: Disable an iptables module
el: Απενεργοποίηση ενός αρθρώματος iptables

en: Disable firewall
el: Απενεργοποίηση firewall

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit Entry
el: Επεξεργασία καταχώρισης

en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Enable Firewall
el: Ενεργοποίηση Firewall

en: Enable an iptables module
el: Ενεργοποίηση του αρθρώματος iptables

en: Enable firewall
el: Ενεργοποίηση firewall

en: Enable firewall (default)
el: Ενεργοποίηση firewall (προεπιλογή)

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Error
el: Σφάλμα

en: Expert
el: Προχωρημένος

en: Failed to remove %s.
el: Αποτυχία αφαίρεσης %s.

en: Failed to start %s.
el: Αποτυχία έναρξης %s.

en: Failed to stop %s.
el: Αποτυχία διακοπής %s.

en: Failed to write %s.
el: Αποτυχία εγγραφής %s.

en: Failed to write selinux configuration.
el: Αποτυχία εγγραφής ρυθμίσεων selinux.

en: File
el: Αρχείο

en: File:
el: Αρχείο:

en: Filename
el: Όνομα αρχείου

en: Firewall Configuration
el: Ρύθμιση Firewall

en: Firewall Configuration Startup
el: Ρύθμιση εκκίνησης  Firewall

en: Firewall Configuration Wizard
el: Βοηθός ρύθμισης Firewall

en: Firewall Table
el: Πίνακας Firewall

en: Firewall Table:
el: Πίνακας Firewall:

en: Firewall authorization
el: Πιστοποίηση Firewall

en: Forward
el: Προώθηση

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
el: Προωθήστε την είσοδο με το πρωτόκολλο για την διεπαφή είτε σε μια άλλη τοπική πύλη προορισμού (δεν δίνεται διεύθυνση προορισμού) είτε σε μια άλλη διεύθυνση προορισμού με πύλη προορισμού κατ'επιλογή. Αυτό είναι μόνο ΙPv4.

en: Forward to another port
el: Προώθηση σε άλλη θύρα

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
el: Πατήστε <i>OK</i> για να γίνει η εφαρμογή των αλλαγών σας. Δεν χρειάζεται να επανεκκινήσετε τον firewall, οι αλλαγές εφαρμόζονται άμεσα.

en: Hit enter to continue.
el: Πατήστε enter για να συνεχίσετε.

en: ICMP Filter
el: Φίλτρο ICMP

en: ICMP Type
el: Τύπος ICMP

en: IMAP over SSL
el: IMAP πάνω σε SSL

en: IP address:
el: Διεύθυνση IP:

en: IPv6 has no nat support.
el: Το IPv6 δεν διαθέτει υποστήριξη nat.

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
el: Η εκκαθάριση του κουμπιού <i>διατήρηση ρύθμισης</i> θα έχει σαν αποτέλεσμα την αντικατάσταση των υπάρχουσων ρυθμίσεων του firewall.

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
el: Αν ενεργοποιήσετε την τοπική προώθηση, τότε θα πρέπει να μια θύρα. Η θύρα θα πρέπει να είναι διαφορετική από τη θύρα προέλευσης.

en: Ignore
el: Αγνόηση

en: Ignore All
el: Αγνόηση όλων

en: Ignore actual settings
el: Αγνοήστε τις παρούσες ρυθμίσεις

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Interface '%s' is not valid.
el: Η διεπαφή %s' δεν είναι έγκυρη

en: Interface:
el: Διεπαφή:

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
el: Το Internet Protocol Security (IPsec) ενσωματώνει την ασφάλεια για τις μεταδόσεις του δικτύου απευθείας στο Internet Protocol (IP). Το IPsec παρέχει μεθόδους τόσο για την κρυπτογράφηση δεδομένων και ελέγχου ταυτότητας για τον κεντρικό υπολογιστή ή το δίκτυο που στέλνει. Αν σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε ένα vpnc server ή FreeS/WAN, μην απενεργοποιήσετε αυτή την επιλογή.

en: Invalid argument %s
el: Μη έγκυρη παράμετρος %s

en: Keep Configuration
el: Διατήρηση ρυθμίσεων

en: Key:
el: Κλειδί:

en: List predefined services.
el: Λίστα προκαθορισμένων υπηρεσίων

en: List the supported icmp types.
el: Λίστα με υποστηριζόμενους τύπους icmp

en: Load
el: Φόρτωση

en: Load _Default Configuration
el: Φόρτωση _προεπιλεγμένης ρύθμισης

en: Local forwarding
el: Τοπική προώθηση

en: Mail (SMTP)
el: Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
el: Βεβαιωθείτε ότι έχετε ανοίξει τη θύρα προορισμού στο απομακρυσμένο σύστημα.

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
el: Σημειώστε τις διεπαφές που θα γίνουν masquerade.

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
el: Κάνει masquerade το traffic από τη συγκεκριμένη συσκευή. Αυτό είναι μόνο για  IPv4.

en: Move Entry Down
el: Μετακίνηση καταχώρισης προς τα κάτω

en: Move Entry Up
el: Μετακίνηση καταχώρισης προς τα κάτω

en: No
el: Όχι

en: No configuration
el: Χωρίς ρύθμιση

en: Not configured
el: Δεν έχει ρυθμιστεί

en: Numeric status output
el: Εξαγωγή αριθμού

en: OK
el: Εντάξει

en: Old firewall configuration.
el: Παλαιά ρύθμιση Firewall

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
el: Άνοιγμα συγκεκριμένων θυρών στο  firewall (π.χ, ssh:tcp)

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
el: Άνοιγμα του Firewall για μια υπηρεσία (πχ ssh)

en: Other Ports
el: Άλλες θύρες

en: POP-3 over SSL
el: POP-3 πάνω σε SSL

en: Parameter Problem
el: Πρόβλημα παραμέτρου

en: Parse error in config file
el: Ανάλυση σφάλματος σε αρχείο ρυθμίσεων

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
el: Παρακαλώ ελέγξτε τις ρυθμίσεις του firewall μετά την εφαρμογή των προσαρμοσμένων κανόνων.

en: Please enter a port or port range and protocol.
el: Παρακαλώ εισάγετε μια θύρα ή ένα εύρος θυρών και πρωτόκολλο

en: Please enter a valid port number, service name or range.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα έγκυρο αριθμό θύρας, όνομα υπηρεσίας ή  εύρος.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
el: Θυμηθείτε να ελέγξετε αν είναι ενεργοποιημένες οι υπηρεσίες iptables και ip6tables.

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
el: Παρακαλώ θυμηθείτε να ελέγξετε τις ρυθμίσεις του firewall πριν το χρησιμοποιήσετε.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
el: Παρακαλώ επιλέξτε το τύπο του πρωτοκόλλου, τον πίνακα firewall και το αρχείο που περιέχει τους κανόνες.

en: Please specify your firewall skills.
el: Kαθορίστε το επίπεδο εμπειρίας σας.

en: Port
el: Θύρα

en: Port / Port Range:
el: Θύρα / Εύρος θύρας:

en: Port Forwarding
el: Προώθηση θύρας

en: Port and Protocol
el: Θύρα και πρωτόκολλο

en: Port or port range '%s' is not valid.
el: Η θύρα ή το εύρος θύρας '%s' δεν είναι έγκυρο.

en: Port/Protocol
el: Θύρα/Πρωτόκολλο

en: Port:
el: Θύρα:

en: Predefined Services with Default Environment:
el: Προκαθορισμένες υπηρεσίες με προεπιλεγμένο περιβάλλον

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
el: Εκτύπωση ενός μετρητή/αριθμού για κάθε κανόνα στο αποτέλεσμα κατάστασης.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
el: Εκτυπώσετε τις διευθύνσεις και τις εισόδους με αριθμούς για την παραγωγή στάτους

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
el: Εκτυπώστε τις πληροφορίες για τον αριθμό των πακέτων και bytes συν το <ι> εισαγωγή </ι> και <ι> συσκευή εξαγωγής </ι> στην παραγωγή στάτους

en: Protocol
el: Πρωτόκολλο

en: Protocol '%s' is not valid.
el: Το πρωτόκολλο '%s' δεν είναι έγκυρο.

en: Protocol Type
el: Τύπος Πρωτοκόλλου

en: Protocol Type:
el: Τύπος πρωτοκόλλου:

en: Protocol:
el: Πρωτόκολλο:

en: Quit
el: Έξοδος

en: Redirect
el: Ανακατεύθυνση

en: Reload
el: Ανανέωση

en: Reload current configuration
el: Ανανέωση τρέχουσας ρύθμισης

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove Entry
el: Αφαίρεση καταχώρισης

en: Router Advertisement
el: Δήλωση παρουσίας router

en: Router Solicitation
el: Συγκέντρωση δρομολογητή

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
el: Μη αναδραστική εκτέλεση- εκτέλεση μόνο των παραμέτρων της γραμμής εντολών

en: SELinux Options (deprecated)
el: Επιλογές SELinux (αποδοκιμάστηκε)

en: Samba Client
el: Πελάτης Samba

en: Save and restore counter
el: Αποθήκευση και επαναφορά μετρητή

en: Save on restart
el: Αποθήκευση κατά την επανεκκίνηση

en: Save on stop
el: Αποθήκευση κατά,τη διακοπή

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
el: Αποθήκευση της ενεργής ρύθμισης του firewall μαζί με όλες τις αλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί από την τελευταία εκκίνηση πριν από την επανεκκίνηση του firewall. Ο μόνος λόγος να το κάνετε αυτό είναι για να αποθηκεύσετε την τρέχουσα κατάσταση για την επόμενη εκκίνηση.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
el: Αποθήκευση της ενεργής ρύθμισης του firewall μαζί με όλες τις αλλαγές που έχουν πραγματοποιηθεί από την τελευταία εκκίνηση πριν από την διακοπή του firewall. Ο μόνος λόγος να το κάνετε αυτό είναι για να αποθηκεύσετε την τρέχουσα κατάσταση για την επόμενη εκκίνηση.

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
el: To Secure Shell (SSH) είναι ένα πρωτόκολλο για τη σύνδεση με και την εκτέλεση εντολών σε απομακρυσμένα μηχανήματα. Παρέχει ασφαλή κρυπτογραφημένη επικοινωνία. Αν σκοπεύετε να έχετε πρόσβαση στον υπολογιστή σας εξ αποστάσεως μέσω SSH πανω απο μια διασύνδεση προστατευμένη, ενεργοποιήστε αυτή την επιλογή. Για να είναι χρήσιμη αυτή η επιλογή χρειάζεται το πακέτο openssh-server να είναι εγκατεστημένο.

en: Secure WWW (HTTPS)
el: Ασφαλές WWW (HTTPS)

en: Select
el: Επιλογή

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
el: Επιλέξτε <i>"Προχωρημένος"</i> αν γνωρίζετε πως να ρυθμίσετε τον ή χρειάζεστε να προσθέσετε προσαρμοσμένους κανόνες. Αλλιώς επιλέξτε <i>"Αρχάριος"</i>.

en: Select a File
el: Επιλογή ενός αρχείου

en: Server
el: Εξυπηρετητής

en: Service
el: Υπηρεσία

en: Service Settings
el: Ρυθμίσεις υπηρεσίας

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
el: Ορισμός του προεπιλεγμένου τύπου του τείχους προστασιας: %s. Αυτό αντικαθιστά οποιαδήποτε υπάρχουσα διαμόρφωση.

en: Show this help message
el: Προβολή αυτού του βοηθητικού μηνύματος

en: Show version
el: Εμφάνιση έκδοσης

en: Source Quench
el: Σβήσιμο Πηγής

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
el: Καθορίστε ένα αρχείο προσαρμοσμένων κανόνων για να συμπεριληφθεί στον firewall, μετά από τους προεπιλεγμένους κανόνες.  Προεπιλεγμένος τύπος πρωτοκόλλου: ipv4, προεπιλεγμένος πίνακας: φίλτρο. (Παράδειγμα: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)

en: Start Wizard
el: Εκκίνηση βοηθού

en: Start configuration wizard
el: Έναρξη Βοηθού ρύθμισης Firewall

en: Status line numbers
el: Αριθμοί γραμμής κατάστασης

en: Supported icmp types:
el: Υποστηριζόμενοι τύποι icmp:

en: System without network access
    System with network access
el: Σύστημα χωρίς δικτυακή πρόσβαση
    Σύστημα με δικτυακή πρόσβαση

en: TFTP Client
el: Πελάτης TFTP

en: Table
el: Πίνακας

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
el: Ο Αριθμός Πρωτοκόλου Εκτύπωσης από το Διαδίκτυο, χρησιμοποιείται για την κατανομή του υλικού της εκτύπωσης, ΙΡΡ, (πάνω στο tcp)παρέχοντας την δυνατότητα διανομής εκτυπωτών μέσα στο διαδίκτυο. Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή αν σχεδιάζετε να μοιραστείτε εκτυπωτές μέσω κυπέλλων μέσα στο διαδίκτυο.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
el: Το ΙΡΡ (Πρωτόκολο Εκτύπωσης Ιντερνετ)χρησιμοποιείται για την κατανομή της εκτύπωσης ΙΡΡ (πάνω από udp)παρέχει την δυνατότητα να λάβεις πληροφορίες για έναν εκτυπωτή (πχ ικανότητα και κατάσταση)και να ελέγξεις τις εργασίες τουε κτυπωτή. Αν σχεδιάζετε να χρησιμοποιήσετε έναν εκτυπωτή δικτύου μέσα από κύπελλα, μην απενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή.

en: The file '%s' does not exist.
el: Το αρχείο '%s' δεν υπάρχει.

en: The firewall configuration is not consistent.
el: Η ρύθμιση του Firewall δεν είναι σωστή.

en: The firewall is disabled.
el: Ο Firewall είναι ανενεργός.

en: The firewall is enabled.
el: Ο Firewall είναι ενεργός.

en: The firewall table '%s' is not valid.
el: Ο πίνακας firewall  '%s'  δεν είναι έγκυρος.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
el: Τα ακόλουθα αρχεία λείπουν ή δεν είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθούν:
    	%s
    
    Εφαρμόστε τώρα τις ρυθμίσεις του firewall για να διορθώσετε το πρόβλημα

en: The protocol type '%s' is not valid.
el: Ο τύπος πρωτοκόλλου '%s'  δεν είναι έγκυρος

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
el: Υπάρχουν μη εφαρμοσμένες αλλαγές, θέλετε σίγουρα να εγκαταλείψετε;

en: This error message informs a host to send packets on another route.
el: Αυτό το μήνυμα σφάλματος ειδοποιεί το σύστημα να στείλει πακέτα σε άλλη διαδρομή.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
el: Αυτό το μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται από ένα σύστημα ή ένα gateway όταν ο προορισμός δεν είναι προσβάσιμος

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
el: Αυτό το μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται όταν μια κεφαλίδα IP είναι εσφαλμένη, ή λόγω έλλειψης παραμέτρου ή εσφαλμένου μήκους.

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
el: Αυτό το μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται αν έχει γίνει υπέρβαση του time-to-live λόγω είτε ενός πακέτου ή της επανασυναρμολόγησης ενός κατακερματισμένου πακέτου.

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
el: Αυτό το μήνυμα σφάλματος εμφανίζεται για να ειδοποιήσει ένα σύστημα ώστε να μειώσει την ταχύτητα με την οποία στέλνει πακέτα.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
el: Αυτό το μήνυμα είναι η απάντηση σε μια <i>Echo Request</i>.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
el: Αυτό το μήνυμα χρησιμοποιείται από ένα πλαίσιο συνημένο σε έναν σύνδεσμο πολλαπλής φόρμας για να ζητήσει <Διαφήμιση Router>

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
el: Αυτό το μήνυμα χρησιμοποιείται από τους routers για την περιοδική ανακοίνωση της διεύθυνσης IP μιας διεπαφής multicast.

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
el: Αυτό το μήνυμα χρησιμοποιείται για δοκιμάσει το αν ένα σύστημα είναι προσβάσιμο μέσω του εργαλείου <i>ping</i>.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
el: Αυτό το πρόγραμμα είναι ελεύθερο λογισμικό· επιτρέπεται η αναδιανομή ή/και η τροποποίησή του υπό τους όρους της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL), όπως αυτή έχει δημοσιευτεί από το Ίδρυμα Ελεύθερου Λογισμικού (FSF) — είτε  της έκδοσης 2 της Άδειας, είτε (κατ' επιλογήν σας) οποιασδήποτε μεταγενέστερης έκδοσης.
    
    Το πρόγραμμα διανέμεται με την ελπίδα ότι θα αποδειχθεί χρήσιμο, παρόλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ — χωρίς ούτε και την σιωπηρή εγγύηση ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΟΤΗΤΑΣ ή ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΕΙΔΙΚΟ ΣΚΟΠΟ. Για περισσότερες λεπτομέρειες ανατρέξτε στη Γενική Άδεια Δημόσιας Χρήσης GNU (GPL).
    
     Θα πρέπει να έχετε λάβει αντίγραφο της Γενικής Άδειας Δημόσιας Χρήσης GNU  (GPL) μαζί με το πρόγραμμα. Αν όχι, γράψτε στο Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
el: Αυτό το πρόγραμμα θα σας βοηθήσει να ρυθμίσετε ένα βασικό firewall για το σύστημα σας.

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
el: Αυτός ο βοηθός θα σας οδηγήσει σε μια καθαρή ρύθμιση του firewall για το σύστημα σας.

en: Time Exceeded
el: Υπέρβαση ορίου χρόνου

en: To Address
el: Σε διεύθυνση

en: To Port
el: στη θύρα

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
el: Για να υπάρχει μια σταθερή λειτουργία, θα πρέπει να απενεργοποιηθούν τα αρθρώματα firewall του kernel, όταν ο firewall επανεκκινείται ή διακόπτεται.

en: Trusted Interfaces
el: Έμπιστες υπηρεσίες

en: Trusted Services
el: Έμπιστες υπηρεσίες

en: Type
el: Τύπος

en: Unload modules on restart and stop
el: Εκφόρτωση αρθρωμάτων στην επανεκκίνηση και διακοπή

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
el: Ενημέρωση του firewall με μη διαδραστικό τρόπο αν το firewall ενεργοποιηθεί. Αυτό θα συμβάλλει στην επανέναρξη του firewall. Οι επιλογές -n και f θα αγνοηθούν.

en: User Defined
el: Ορισμός από το χρήστη

en: User Skill Level
el: Επίπεδο εμπειρίας χρήστη

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
el: Χρησιμοποιώντας αυτές τις επιλογές, χωρίς πρόσθετες επιλογές τείχους προστασίας δεν θα δημιουργήσει ή να τροποποιήσει τη διαμόρφωση του τείχους προστασίας, μόνο το SELinux θα ρυθμιστεί.

en: Valid values: %s
el: Έγκυρες τιμές: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
el: Έγκυρες τιμές: <port>[-<port>], όπου θύρα είναι είτε ένας αριθμός [0..65535] ή ένα όνομα υπηρεσίας.

en: Valid values: tcp, udp
el: Έγκυρες τιμές : tcp, udp

en: Verbose status
el: Πολύλογο στάτους

en: Virtual Machine Management
el: Διαχείρηση Εικονικής Μηχανής

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: What kind of system do you have?
el: Τι τύπο συστήματος έχετε;

en: Wizard
el: Οδηγός

en: Yes
el: Ναι

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
el: Μπορείτε να αλλάξετε και μετά τις ρυθμίσεις  μέσω του μενού <i>Επιλογές</i>

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
el: Η ρύθμιση του firewall σας έχει μετατραπεί από μια παλιά έκδοση. Επιβεβαιώστε τις ρυθμίσεις και κάντε την εφαρμογή.

en: [<type>:][<table>:]<filename>
el: [<τύπος>:][<πίνακας>:]<όνομα αρχείου>

en: _About
el: _Περί

en: _File
el: _Αρχείο

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Options
el: _Επιλογές

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: _Start Configuration Wizard
el: Έναρξη βοηθού ρύθμισης

en: configuration
el: ρύθμιση

en: invalid interface '%s'.
el: μη έγκυρη διεπαφή '%s'.

en: invalid port definition %s.
el: Μη έγκυρος ορισμός θύρας  %s.

en: invalid service '%s'.
el: μη έγκυρη υπηρεσία '%s'.

en: ipv6 has no nat support.
el: το ipv6 δεν έχει υποστήριξη nat

en: local
el: τοπικό

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
el: Το mDNS παρέχει την δυνατότητα για χρήση διεπαφών προγραμμάτων DNS, φόρμες και σημεία χειρισμού σε ένα μικρό δίκτυπ χωρίς έναν συμβατικό διακομιστή DNS. Αν σχεδιάζετε να χρησιμοποιήσετε το Avahi μην απενεργοποιήσετε αυτήν την επιλογή.

en: modified label
el: τροποποιημένη ετικέτα

en: no such option: %s
el: δεν υπάρχει τέτοια επιλογή: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
el: επιλογή %(option)s: μη έγκυρο forward_port '%(value)s'.

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
el: επιλογή %(option)s: μη έγκυρο forward_port '%(value)s': %(error)s.

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
el: επιλογή %(option)s: μη έγκυρος τύπος icmp '%(value)s'.

en: port range %s is not unique.
el: το εύρος θυρών %s δεν είναι μοναδικό
