system-config-firewall - en to da translation catalogue (305 entries)

en: 
    ERROR - You must be root to run %s.
da: 
    FEJL - Du skal være administrator (root) for at køre %s.

en: %(option)s option requires %(count)s arguments
da: %(option)s indstillingen behøver %(count)s argumenter

en: %s is not a valid protocol.
da: %s er ikke en gyldig protokol.

en: %s is not a valid range (start port >= end port).
da: %s er ikke et gyldigt interval (start port >= slut port).

en: %s option does not take a value
da: %s indstillingen tager ikke en værdi

en: %s option requires an argument
da: %s indstillingen behøver et argument

en: (modified)
da: (ændret)

en: <b>Basic Firewall Settings</b>
da: <b>Grundlæggende firewallindstillinger</b>

en: <b>Configuration</b>
da: <b>Konfiguration</b>

en: <b>Source</b>
da: <b>Kilde</b>

en: <b>User Skill Level</b>
da: <b>Bruger evneniveau</b>

en: <b>Your current configuration is empty, all traffic will be blocked.</b>
da: <b>Din nuværende konfiguration er tom, alt trafik vil blive blokeret.</b>

en: <big><b>Firewall Configuration Wizard</b></big>
da: <big><b>Konfigurationsguide til firewall</b></big>

en: <i>Save on stop</i> and <i>Save on restart</i> additionally save rule and chain counter.
da: <i>Gem ved stop</i> og <i>Gem ved genstart </i> gemmer også regel og kædetæller.

en: <interface>
da: <grænseflade>

en: <mode>
da: <tilstand>

en: <module>
da: <modul>

en: <port>[-<port>]:<protocol>
da: <port>[-<port>]:<protokol>

en: <service>
da: <tjeneste>

en: A <i>"System without network access"</i> does not need a firewall at all. This selection disables the firewall. Otherwise, choose <i>"System with network access"</i>.
da: Et <i>"System uden netværksadgang"</i> behøver overhovedet ikke en firewall. Dette valg deaktiverer firewallen. Ellers skal du vælge <i>"System med netværksadgang"</i>.

en: A firewall allows other computers to access selected services on your computer and helps to prevent unauthorized access beyond these selections. Select the services to which the firewall should allow access.
da: En firewall tillader andre computere adgang til valgte tjenester på din computer og hjælper med at beskytte mod uautoriseret adgang udover disse valg. Vælg de tjenester som firewallen skal tillade adgang til.

en: A firewall protects against unauthorized network intrusions. Enabling a firewall blocks all incoming connections. Disabling a firewall allows all connections and is not recommended.
da: En firewall beskytter mod utilladt adgang til netværket. Aktivering af en firewall blokerer al indkommende adgang. Deaktivering af en firewall tillader alle opkoblinger og er ikke anbefalet.

en: Add
da: Tilføj

en: Add Entry
da: Tilføj punkt

en: Add Interface
da: Tilføj grænseflade

en: Add additional ports or port ranges, which need to be accessible for all hosts or networks.
da: Tilføj yderligere porte eller portintervaller, som skal være tilgængelige for alle værter og netværk.

en: Add entries to forward ports either from one port to another on the local system or from the local system to another system. Forwarding to another system is only useful if the interface is masqueraded. Port forwarding is IPv4 only.
da: Tilføj indgange til videresendingsporte, enten fra en port til en anden på det lokale system eller fra det lokale system til et andet system. Videresending til et anden system er kun brugbart, hvis grænsefladen er maskeret. Videresending af port er kun for IPv4.

en: Address '%s' is not valid.
da: Adresse "%s" er ikke gyldig.

en: All %s devices
da: Alle %s enheder

en: Allow access to necessary ports or port ranges, only.
da: Tillad kun adgang til nødvendige porte eller portintervaller.

en: Allow access to necessary services, only.
da: Tillad kun adgang til nødvendige tjenester.

en: Allow all traffic on the specified device
da: Tillad al trafik på den angivne enhed

en: Amanda Backup Client
da: Amanda sikkerhedskopieringsklient

en: Apply
da: Tilføj

en: Apply changes
da: Tilføj ændringer

en: Authentication is required to read and modify firewall settings
da: Godkendelse er påkrævet for at læse og ændre firewallindstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Backwards compatibility, aliased to --enabled
da: Bagudkompatibilitet, det samme som --enabled

en: Bacula Client
da: Bacula-klient

en: Bacula is a network backup solution. Enable this option, if you plan to provide Bacula backup, file and storage services.
da: Bacula er en netværksløsning til sikkerhedskopiering. Aktivér denne indstilling, hvis du har planet om at tilbyde Bacula-sikkerhedskopiering-, -fil- og -opbevaringstjenester.

en: Be more verbose
da: Vær mere uddybende

en: Beginner
da: Begynder

en: Beginner
    Expert
da: Begynder
    Ekspert

en: Block this ICMP type. The default is to accept all ICMP types.
da: Blokér denne ICMP-type. Standard er at acceptere alle ICMP-typer.

en: Cancel
da: Annullér

en: Clicking the 'Yes' button will override any existing firewall configuration. Are you sure that you want to do this?
da: Trykker du på knappen "Ja" vil du overskrive enhver eksisterende firewallkonfiguration. Er du sikker på at du vil at gøre dette?

en: Close
da: Luk

en: Configuration failed
da: Konfiguration mislykkedes

en: Configure SELinux mode: %s
da: Konfigurér SELinux-tilstand: %s

en: Configure SELinux type: Usually targeted or strict Policy
da: Konfigurér SELinux-type: Normalt targeted- eller strict-politik

en: Configure Service Settings
da: Konfigurér tjenesteindstillinger

en: Configure firewall but do not activate the new configuration
da: Konfigurér firewallen, men aktivér ikke den nye konfiguration

en: Configure firewall helper modules for connection tracking
da: Konfigurér firewallhjælpemoduler til forbindelsessporing

en: Configure firewall rules
da: Konfigurér regler for firewall

en: Configure the iptables and ip6tables service settings.
da: Konfigurér serviceindstillinger for iptables og ip6tables.

en: Conntrack Helper
da: Conntrack-hjælper

en: Converting %s
da: Konverterer %s

en: Custom Rules
da: Tilpassede regler

en: Custom Rules File
da: Tilpasset regelfil

en: Customize
da: Tilpas

en: Default:
da: Standard:

en: Description
da: Beskrivelse

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Desktop
    Server
da: Skrivebord
    Server

en: Destination (at least one needed)
da: Destination (nødvendigt med mindst én)

en: Destination Unreachable
da: Destinationen kunne ikke nås

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable Firewall
da: Deaktivér firewall

en: Disable Internet Printing Protocol (IPP)
da: Deaktivér Internet Printing Protocol (IPP)

en: Disable Internet Protocol Security (IPsec)
da: Deaktivér Internet Protocol Security (IPsec)

en: Disable Multicast DNS (mDNS)
da: Deaktivér Multicast DNS (mDNS)

en: Disable an iptables module
da: Deaktivér et "iptables"-modul

en: Disable firewall
da: Deaktivér firewall

en: ERROR: FirewallD is active, please use firewall-config.
da: FEJL: FirewallID er aktiv, brug venligst firewall-config.

en: Echo Reply (pong)
da: Ekkosvar (pong)

en: Echo Request (ping)
da: Ekkoforespørgsel (ping)

en: Edit
da: Redigér

en: Edit Entry
da: Redigér punkt

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable Firewall
da: Aktivér firewall

en: Enable an iptables module
da: Aktivér et "iptables"-modul

en: Enable firewall
da: Aktivér firewall

en: Enable firewall (default)
da: Aktivér firewall (standard)

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with SASL authentication and encryption (digest-md5 passwords or GSSAPI/Kerberos). The libvirtd service is needed for this option to be useful.
da: Aktivér denne indstilling, hvis du ønsker at tillade fjernhåndtering af virtuelle maskiner med SASL-godkendelse og kryptering (digest-md5-adgangskoder eller GSSAPI/Kerberos. Tjenesten libvirtd er nødvendig for at denne indstilling er brugbar.

en: Enable this option if you want to allow remote virtual machine management with TLS encryption, x509 certificates and optional SASL authentication. The libvirtd service is needed for this option to be useful.
da: Aktivér denne indstilling, hvis du ønsker at tillade fjernhåndtering af virtuelle maskiner med TLS-kryptering, x509-certifikater og valgfri SASL-godkendelse. Tjenesten libvirtd er nødvendig for at denne indstilling er brugbar.

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Error
da: Fejl

en: Expert
da: Ekspert

en: FTP is a protocol used for remote file transfer. If you plan to make your FTP server publicly available, enable this option. You need the vsftpd package installed for this option to be useful.
da: FTP er en protokol til ekstern filoverførsel. Hvis du planlægger at gøre din FTP-server offentligt tilgængelig, skal du aktivere denne indstilling. Du skal have vsftpd-pakken installeret for at denne indstilling skal være brugbar.

en: Failed to remove %s.
da: Kunne ikke fjerne %s.

en: Failed to start %s.
da: Kunne ikke starte %s.

en: Failed to stop %s.
da: Kunne ikke stoppe %s.

en: Failed to write %s.
da: Kunne ikke skrive %s.

en: Failed to write selinux configuration.
da: Skrivning af selinux-konfiguration mislykkedes.

en: File
da: Fil

en: File:
da: Fil:

en: Filename
da: Filnavn

en: Firewall Configuration
da: Konfiguration af firewall

en: Firewall Configuration Startup
da: Opstart af firewallkonfiguration

en: Firewall Configuration Wizard
da: Konfigurationsguide til firewall

en: Firewall Table
da: Firewalltabel

en: Firewall Table:
da: Firewalltabel:

en: Firewall authorization
da: Firewall autorisering

en: Forward
da: Fremad

en: Forward the port with protocol for the interface to either another local destination port (no destination address given) or to an other destination address with an optional destination port. This is IPv4 only.
da: Videresend porten med grænsefladens protokol til enten en anden lokal målport (ingen måladresse opgivet) eller til en anden målport med en valgfri målport. Dette er kun for IPv4.

en: Forward to another port
da: Videresend til en anden port

en: HTTP is the protocol used to serve Web pages. If you plan to make your Web server publicly available, enable this option. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages.
da: HTTP er protokollen som bruges til at vise internetsider. Hvis du planlægger at gøre din internetserver offentligt tilgængelig, skal du aktivere denne indstilling. Denne indstilling er ikke nødvendigt for at vise sider lokalt og udvikle internetsider.

en: HTTPS is a modified HTTP used to serve Web pages when security is important. Examples are sites that require logins like stores or web mail. This option is not required for viewing pages locally or developing Web pages. You need the httpd package installed for this option to be useful.
da: HTTPS er en ændret HTTP som bruges til at vise internetsider, når sikkerhed er vigtigt. Eksempler kunne være sider der behøver logind til butikker og internet e-post. Denne indstilling er ikke nødvendig for at se sider lokalt eller udvikle internetsider. Du skal have httpd-pakken installeret for at denne indstilling er brugbar.

en: Here you can define which services are trusted. Trusted services are accessible from all hosts and networks.
da: Her kan du definere hvilke tjenester du tror på. Pålidelige tjenester er tilgængelige fra alle værter og netværk.

en: Hit <i>OK</i> to apply your changes. You do not need to restart the firewall, the changes are effective as soon as they are applied.
da: Tryk <i>O.k.</i> for at tilføje dine ændringer. Du behøver ikke at genstarte firewallen, ændringerne træder i kraft så snart de er tilføjet.

en: Hit enter to continue.
da: Tryk enter for at fortsætte.

en: ICMP Filter
da: ICMP-filter

en: ICMP Type
da: ICMP-type

en: IP address:
da: IP-adresse:

en: IPv6 has no nat support.
da: IPv6 har ikke understøttelse for nat.

en: If you clear the <i>keep configuration</i> button, the actual firewall configuration will be overwritten.
da: Hvis du rydder knappen <i>Behold konfigurationen</i> vil den nuværende firewallkonfiguration blive overskrevet.

en: If you enable local forwarding, you have to specify a port. This port has to be different to the source port.
da: Hvis du aktiverer lokal videresending, skal du angive en port. Denne port skal være forskellig fra kildeporten.

en: If you enable masquerading, IP forwarding will also be enabled for your IPv4 networks.
da: Hvis du aktiverer maskering vil IP-videresending også blive aktivere for dine IPv4-netværk.

en: If you need further firewall settings, please modify your configuration by hand, but keep in mind, that this tool is not able to load your custom configuration. If you are using this tool, all your manual changes will be lost. If you do not want to lose your manual configuration changes, leave this program without applying.
da: Hvis du har brug for yderligere firewallindstillinger, skal du ændre din konfiguration manuelt, men husk at dette værktøj ikke er i stand til at indlæse din tilpassede konfiguration. Hvis du bruger dette værktøj vil alle dine manuelle ændringer gå tabt. Hvis du ikke ønsker at miste dine manuelle konfigurationsændringer, skal du afslutte dette program uden at tilføje.

en: Ignore
da: Ignorér

en: Ignore All
da: Ignorér alle

en: Ignore actual settings
da: Ignorér nuværende indstillinger

en: Interface
da: Grænseflade

en: Interface '%s' is not valid.
da: Grænseflade "%s" er ikke gyldig.

en: Interface:
da: Grænseflade:

en: Internet Protocol Security (IPsec) incorporates security for network transmissions directly into the Internet Protocol (IP). IPsec provides methods for both encrypting data and authentication for the host or network it sends to. If you plan to use a vpnc server or FreeS/WAN, do not disable this option.
da: Internet Protocol Security (IPsec) indarbejder sikkerhed til netværksoverførsler direkte ind i Internet Protocol (IP). IPsec tilbyder metoder til både kryptering af data og godkendelse af værten eller netværk det sender til. Hvis du planlægger at bruge en vpnc-server eller FreeS/WAN, skal du ikke deaktivere denne indstilling.

en: Invalid argument %s
da: Ugyldigt argument %s

en: Keep Configuration
da: Behold konfiguration

en: Key:
da: Nøgle:

en: List predefined services.
da: Vis fordefinerede tjenester.

en: List the supported icmp types.
da: Vis de understøttede icmp-typer.

en: Load
da: Indlæs

en: Load _Default Configuration
da: Indlæs standar_d konfiguration

en: Local forwarding
da: Lokal videresending

en: Mail (SMTP)
da: Post (SMTP)

en: Make sure to open the destination port on the remote system.
da: Husk at åbne destinationsporten på fjernsystemet.

en: Mark all interfaces as trusted which should have full access to the system.
da: Markér alle grænseflader som er pålidelige, og som skal have fuld adgang til systemet.

en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
da: Markér de ICMP-typer i listen, der skal afvises. Alle andre ICMP-typer er tilladt at passere firewallen. Som standard er der ingen begrænsninger.

en: Mark the interfaces to be masqueraded.
da: Markér alle grænsefladerne som skal maskeres.

en: Masquerades traffic from the specified device. This is IPv4 only.
da: Maskér trafik fra den angivne enhed. Dette er kun for "IPv4".

en: Masquerading
da: Maskerede

en: Masquerading allows you to set up a host or router that connects your local network to the internet. Your local network will not be visible and the hosts appear as a single address on the internet. Masquerading is IPv4 only.
da: Maskering tillader dig at sætte en vært eller en ruter op, som forbinder til dit lokale netværk til internettet. Dit lokale netværk vil ikke blive synligt og værterne vises som en enkelt adresse på internettet. Maskering er kun for IPv4.

en: Move Entry Down
da: Flyt punkt ned

en: Move Entry Up
da: Flyt punkt op

en: No
da: Nej

en: No configuration
da: Ingen konfiguration

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Numeric status output
da: Numerisk statusuddata

en: OK
da: O.k.

en: Old firewall configuration.
da: Gammel firewallkonfiguration.

en: Only mark interfaces if you can trust all participants on that network interface.
da: Markér kun en grænseflade, hvis du kan stole på alle deltagere på den netværksgrænseflade.

en: Open specific ports in the firewall (e.g, ssh:tcp)
da: Åbn specifikke porte i firewallen (f.eks. "ssh:tcp")

en: Open the firewall for a service (e.g, ssh)
da: Åbn firewallen for en tjeneste (f.eks. ssh)

en: OpenVPN is a virtual private network (VPN) solution. It is used to create encrypted point-to-point tunnels between computers. If you plan to provide a VPN service, enable this option.
da: OpenVPN er en virtuelt privat netværk (VPN)-løsning. Det bruges til at lave krypterede punkt-til-punkt tuneller mellem computere. Hvis du planlægger at tilbyde en VPN-tjeneste, skal du aktivere denne indstilling.

en: Other Ports
da: Andre porte

en: Parameter Problem
da: Parameterproblem

en: Parse error in config file
da: Fortolkningsfejl i konfigurationsfil

en: Please answer the questions in the following configuration steps. The wizard leads you back to the main application and hides all unnecessary configuration options.
da: Svar venligst på spørgsmålene i de følgende konfigurationstrin. Guiden vil lede dig tilbage til hovedprogrammet og gemme alle unødvendige konfigurationsindstillinger.

en: Please check your firewall settings after applying custom rules.
da: Kontrollér venligst dine firewallindstillinger efter tilføjelse af tilpassede regler.

en: Please enter a port or port range and protocol.
da: Indtast venligst en port eller et portinterval og protokol.

en: Please enter a valid port number, service name or range.
da: Indtast venligst et gyldigt portnummer, tjenestenavn eller interval.

en: Please load a default configuration from the <i>Options</i> menu or use the wizard.
da: Indlæs venligst en standard konfiguration fra <i>Indstillinger</i>-menuen eller brug guiden.

en: Please remember to check if the services iptables and ip6tables are enabled.
da: Husk at kontrollere om iptables- og ip6tables-tjenesterne er aktiveret.

en: Please remember to check your firewall configuration before using it.
da: Husk venligst at kontrollere din firewallkonfiguration før du tager den i brug.

en: Please select an entry from the list or enter a interface further down.
da: Vælg venligst et punkt fra listen eller indtast en grænseflade længere nede.

en: Please select an entry from the list or enter a port and protocol further down.
da: Vælg venligst et punkt fra listen eller indtast en port og protokol længere nede.

en: Please select keep configuration or choose to load a default configuration.
da: Vælg venligst om du vil beholde konfigurationen eller indlæse en nuværende konfiguration.

en: Please select the protocol type, the firewall table and the file containing the rules.
da: Vælg venligst protokoltypen, firewalltabellen og filen der indeholder reglerne.

en: Please select the source and destination options according to your needs.
da: Vælg venligst kilden og destinationsindstillingerne som passer til dine behov.

en: Please specify your firewall skills.
da: Angiv venligst dine firewallevner.

en: Port / Port Range:
da: Port / portinterval:

en: Port Forwarding
da: Videresending af port

en: Port and Protocol
da: Port og protokol

en: Port or port range '%s' is not valid.
da: Port eller portinterval "%s" er ikke gyldigt.

en: Port/Protocol
da: Port/protokol

en: Predefined Services with Default Environment:
da: Foruddefinerede tjenester i standardmiljø:

en: Print a counter/number for every rule in the status output.
da: Udskriv en tæller/nummer for hver regel i statusuddataen.

en: Print addresses and ports in numeric format for the status output.
da: Udskriv adresserne og portene i numerisk format til statusuddataen.

en: Print information about the number of packets and bytes plus the <i>input-</i> and <i>outputdevice</i> in the status output.
da: Udskriv information om antallet af pakker og byte plus <i>inddata-</i> og <i>uddataenhed</i> i statusuddataen.

en: Protocol
da: Protokol

en: Protocol '%s' is not valid.
da: Protokol "%s" er ikke gyldig.

en: Protocol Type
da: Protokoltype

en: Protocol Type:
da: Protokoltype:

en: Protocol:
da: Protokol:

en: Quit
da: Afslut

en: Redirect
da: Omdirigér

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload current configuration
da: Genindlæs nuværende konfiguration

en: Remove
da: Fjern

en: Remove Entry
da: Fjern punkt

en: Router Advertisement
da: Ruterannoncering

en: Router Solicitation
da: Ruteranmodning

en: Run noninteractively; process only command-line arguments
da: Kør ikke-interaktivt; behandl kun kommandolinjeargumenter

en: SELinux Options (deprecated)
da: Indstillinger for SELinux (forældet)

en: Samba Client
da: Samba-klient

en: Save and restore counter
da: Gem og gendan tæller

en: Save on restart
da: Gem ved genstart

en: Save on stop
da: Gem ved stop

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before restarting the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
da: Gem den aktive firewallkonfiguration med alle ændringer siden sidste start før firewallen bliver genstartet. Gør kun dette hvis du vil gemme den aktive status til næste opstart.

en: Save the active firewall configuration with all changes since the last start before stopping the firewall. Only do this if you need to preserve the active state for the next start.
da: Gem den aktive firewallkonfiguration med alle ændringer siden sidste start før firewallen bliver stoppet. Gør kun dette hvis du vil gemme den aktive status til næste opstart.

en: Secure Shell (SSH) is a protocol for logging into and executing commands on remote machines. It provides secure encrypted communications. If you plan on accessing your machine remotely via SSH over a firewalled interface, enable this option. You need the openssh-server package installed for this option to be useful.
da: Secure Shell (SSH) er en protokol til indlogning og eksekvering af kommandoer på eksterne maskiner. Dette giver sikker, krypteret kommunikation. Hvis du planlægger at forbinde til din maskine eksternt via SSH over en grænseflade med firewallbeskyttelse skal du aktivere denne indstilling. Du skal have openssh-server-pakken installeret for at denne indstilling skal være brugbar.

en: Secure WWW (HTTPS)
da: Sikker WWW (HTTPS)

en: Select
da: Vælg

en: Select <i>"Expert"</i> if you are familiar with firewall configurations or if you need to add user customized rules. Otherwise, choose <i>"Beginner"</i>.
da: Vælg <i>"Ekspert"</i> hvis du er bekendt med konfigurering af firewalls eller har brug for at tilføje brugertilpassede regler. Ellers skal du vælge <i>"Begynder"</i>.

en: Select a File
da: Vælg en fil

en: Service
da: Tjeneste

en: Service Settings
da: Serviceindstillinger

en: Set firewall default type: %s. This overwrites any existing configuration.
da: Sæt standard firewalltype: %s. Dette overskriver den eksisterende konfiguration.

en: Show this help message
da: Vis denne hjælpebesked

en: Show version
da: Vis version

en: Source (all needed)
da: Kilde (alle er nødvendige)

en: Source Quench
da: Kildeslukker

en: Specify a custom rules file for inclusion in the firewall, after the default rules. Default protocol type: ipv4, default table: filter. (Example: ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon)
da: Angiv en tilpasset regelfil til inkludering i firewallen, efter standardreglerne. Standard protokoltype: "ipv4", standard tabel: "filter". (Eksempel: "ipv4:filter:/etc/sysconfig/ipv4_filter_addon")

en: Start Wizard
da: Start guide

en: Start configuration wizard
da: Start konfigurationsguiden

en: Status line numbers
da: Status linjenumre

en: Supported icmp types:
da: Understøttede icmp-typer:

en: System without network access
    System with network access
da: System uden netværksadgang
    System med netværksadgang

en: TFTP Client
da: TFTP-klient

en: TODO
da: Gøremål

en: Table
da: Tabel

en: The Amanda backup client option allows you to connect to a Amanda backup and archiving server. You need the amanda-client package installed for this option to be useful.
da: Amanda sikkerhedskopieringsklient-indstillingen giver dig mulighed for at forbinde til Amanda sikkerhedskopi- og arkiveringsserver. Du skal have amanda-client pakken installeret for at denne indstilling er brugbar.

en: The Domain Name System (DNS) is used to provide and request host and domain names. Enable this option, if you plan to provide a domain name service (e.g. with bind).
da: Domain Name System (DNS) bruges til at tilbyde og forespørge værts- og domænenavne. Aktivér denne indstilling, hvis du planlægger at tilbyde en domænenavnstjeneste (f.eks. med bind).

en: The Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) allows a local client to access email on a remote server in a secure way. If you plan to provide a IMAP over SSL service (e.g. with dovecot), enable this option.
da: Internet Message Access Protocol over SSL (IMAPs) tillader en lokal klient adgang til e-post på en ekstern server på en sikker måde. Hvis du planlægger at udbyde en IMAP- over SSL-tjeneste (f.eks. med dovecot), skal du aktivere denne indstilling.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over tcp) provides the ability to share printers over the network. Enable this option if you plan to share printers via cups over the network.
da: Internet Printing Protocol (IPP) bruges til distribueret udskrivning. IPP (over tcp) giver muligheden for at dele printere over netværket. Aktivér denne indstilling hvis du planlægger at dele printere via cups over netværket.

en: The Internet Printing Protocol (IPP) is used for distributed printing. IPP (over udp) provides the ability to get information about a printer (e.g. capability and status) and to control printer jobs. If you plan to use a remote network printer via cups, do not disable this option.
da: Internet Printing Protocol (IPP) bruges til distribueret udskrivning. IPP (over udp) giver muligheden for at modtage information om en printer (f.eks. kapacitet og status) og til at kontrollere printerjob. Hvis du planlægger at bruge en ekstern netværksprinter via cups, skal du ikke deaktivere denne indstilling.

en: The NFS4 protocol is used to share files via TCP networking. You will need to have the NFS tools installed and properly configure your NFS server for this option to be useful.
da: NFS4-protokollen bruges til at dele filer via et TCP-netværk. Du skal have NFS-værktøjerne installeret og konfigurere din NFS-server rigtigt for at denne indstilling er brugbar.

en: The Post Office Protocol version 3 (POP3) is a protocol to retrieve email from a remote server over a TCP/IP connection. Enable this option, if you plan to provide a POP3 service (e.g. with dovecot).
da: Post Office Protocol version 3 (POP3) er en protokol til at modtage e-post fra en fjernserver over en TCP/IP-forbindelse. Aktivér denne indstilling, hvis du planlægger at tilbyde en POP3-tjeneste (f.eks. med dovecot).

en: The Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) is a protocol for user authentication over networks. It is mostly used for modem, DSL or wireless user authentication. If you plan to provide a RADIUS service (e.g. with freeradius), enable this option.
da: Remote Authentication Dial In User Service (RADIUS) er en protocol til brugergodkendelse over netværk. Den bruges mest til modem-, DSL-, eller trådløs brugergodkendelse. Hvis du planlægger at tilbyde en RADIUS-tjeneste (f.eks. med freeradius), skal du aktivere denne indstilling.

en: The Trivial File Transfer Protocol (TFTP) is a protocol used to transfer files to and from a remote machine in s simple way. It is normally used only for booting diskless workstations and also to transfer data in the Preboot eXecution Environment (PXE).
da: Trivial File Transfer Protocol (TFTP) er en protokol, som bruges til at overføre filer til og fra en fjernmaskine på en simpel måde. Den er normalt kun brugt til opstart af diskløse arbejdsstationer og til at overføre data i et Preboot eXecution Environment (PXE).

en: The file '%s' does not exist.
da: Filen "%s" findes ikke.

en: The firewall configuration is not consistent.
da: Firewallkonfigurationen er ikke konsistent.

en: The firewall is disabled.
da: Firewallen er deaktiveret.

en: The firewall is enabled.
da: Firewallen er aktiveret.

en: The firewall table '%s' is not valid.
da: Firewalltabellen "%s" er ikke gyldig.

en: The following files are missing or unusable:
    	%s
    
    Apply your firewall configuration now to correct this problem.
da: Følgende filer mangler eller er ikke brugbare:
    	%s
    Tilføj din firewallkonfiguration nu for at rette op på dette problem.

en: The protocol type '%s' is not valid.
da: Protokoltypen "%s" er ikke gyldig.

en: There are unapplied changes, do you really want to quit?
da: Der er ændringer som ikke er tilføjet, ønsker du virkelig at afslutte?

en: This error message informs a host to send packets on another route.
da: Denne fejlbesked informerer en vært om at sende pakker på en anden rute.

en: This error message is generated by a host or gateway if the destination is not reachable.
da: Denne fejlmeddelse er genereret af en vært eller gateway, hvis mål ikke kan nås.

en: This error message is generated if the IP header is bad, either by a missing option or bad length.
da: Denne fejlmeddelse er genereret hvis IP-hovedet er forkert, enten fordi den mangler en indstilling eller en forkert længde.

en: This error message is generated if the time-to-live was exceeded either of a packet or of the reassembling of a fragmented packet.
da: Denne fejlbesked er genereret hvis levetiden var overskredet, enten af en pakke eller af gensamlingen af fragmenterede pakker.

en: This error message is generated to tell a host to reduce the pace at which it is sending packets.
da: Denne fejlbesked er genereret til at bede en vært om at reducere hastigheden som den sender pakker med.

en: This message is the answer to an <i>Echo Request</i>.
da: Denne besked er svaret til en <i>Ekko forespørgsel</i>.

en: This message is used by a host attached to a multicast link to request a <i>Router Advertisement</i>
da: Denne besked bruges af en vært hæftet til en multicastlænke til at forespørge en <i>Ruterannoncering</i>

en: This message is used by routers to periodically announce the IP address of a multicast interface.
da: Denne besked bruges af ruterne til periodisk at annoncere IP-adressen for en rundsendingsgrænseflade.

en: This message is used to test if a host is reachable mostly with the <i>ping</i> utility.
da: Denne besked bruges til at teste om der er forbindelse til en vært med <i>ping</i>-værktøjet.

en: This option allows a Bacula server to connect to the local machine to schedule backups. You need the bacula-client package installed for this option to be useful.
da: Denne indstilling tillader en Bacula-server at forbinde til den lokale maskine for at planlægge sikkerhedskopieringer. Du skal have bacula-client-pakken installeret for at denne indstilling er brugbar.

en: This option allows incoming SMTP mail delivery. If you need to allow remote hosts to connect directly to your machine to deliver mail, enable this option. You do not need to enable this if you collect your mail from your ISP's server by POP3 or IMAP, or if you use a tool such as fetchmail. Note that an improperly configured SMTP server can allow remote machines to use your server to send spam.
da: Denne indstilling tillader levering af indkommende e-post. Hvis du skal tillade fjernværter at forbinde direkte til din maskine og levere e-post, skal du aktivere denne indstilling. Du behøver ikke at aktivere dette hvis du henter din e-post fra din internetleverandørs server ved hjælp af POP3 eller IMAP, eller hvis du bruger et værktøj som fetchmail. Bemærk at at en forkert konfigureret SMTP-server kan tillade eksterne maskiner at bruge din til at sende affaldspost (spam).

en: This option allows you to access Trivial File Transfer Protocol (TFTP) servers. You need the tftp package installed for this option to be useful.
da: Denne indstilling giver dig adgang til Trivial File Transfer Protocol (TFTP)-servere. Du skal have tftp-pakken installeret for at denne indstilling er brugbar.

en: This option allows you to access Windows file and printer sharing networks. You need the samba-client package installed for this option to be useful.
da: Denne indstilling giver dig læse- og skriverettigheder til Windows fil- og printerdelingsnetværk. Du skal have samba-client-pakken installeret for at denne indstilling er brugbar.

en: This option allows you to access and participate in Windows file and printer sharing networks. You need the samba package installed for this option to be useful.
da: Denne indstilling tillader dig adgang og skriverettigheder i Windows fil- og printerdelingsnetværk. Du skal have samba-pakken installeret for at denne indstilling skal være brugbar.

en: This option allows you to use the Red Hat Cluster Suite. Ports are opened for openais, ricci and dlm. You need the Red Hat Cluster Suite installed for this option to be useful.
da: Denne indstilling tillader dig at bruge Red Hat Cluster Suite. Porte er åbnet for openais, ricci og dlm. Du skal have Red Hat Cluster Suite installeret for at denne indstilling er brugbar.

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    This program is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: Dette program er fri software. Du kan redistribuere og/eller modificere det under de betingelserne som er angivet i GNU General Public License, som er udgivet af Free Software Foundation. Enten version 2 af licensen eller (efter eget valg) enhver senere version.
    Dette program distribueres i håb om at det vil vise sig nyttigt, men UDEN NOGEN FORM FOR GARANTI, uden selv de underforståede garantier omkring SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL. Yderligere detaljer kan læses i GNU General Public License.
    Du skulle have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med dette program. Hvis ikke, kig på <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: This program will help you to set up a basic firewall for your system.
da: Dette program hjælper dig med at sætte en grundlæggende firewall op på dit system.

en: This wizard helps you to set up a clean firewall configuration for your system.
da: Denne guide hjælper dig med at sætte en ren firewallkonfiguration op på dit system.

en: Time Exceeded
da: Tiden er overskredet

en: To Address
da: Til adresse

en: To Port
da: Til port

en: To ensure a sane state, the kernel firewall modules must be unloaded when the firewall is restarted or stopped.
da: For at sikre en sund status, skal kernens firewallmoduler aflades når firewallen er genstartet eller stoppet.

en: Trusted Interfaces
da: Pålidelige tjenester

en: Trusted Services
da: Pålidelige tjenester

en: Unload modules on restart and stop
da: Aflad moduler ved genstart og stop

en: Update firewall non-interactively if the firewall is enabled. This will also restart the firewall. The -n and -f options will be ignored.
da: Opdatér firewall ikke-interaktivt, hvis firewallen er aktiveret. Dette vil også genstarte firewallen. -n og -f indstillingerne vil blive ignoreret.

en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
da: Brug tilpassede regelfiler til yderligere regler i firewallen. De tilpassede regler er tilføjet efter standardreglerne. Filerne skal være i iptables-save-formatet.

en: User Defined
da: Brugerdefineret

en: User Skill Level
da: Bruger evneniveau

en: Using these options with no additional firewall options will not create or alter firewall configuration, only SELinux will be configured.
da: At bruge disse indstillinger uden nogen yderligere firewallindstillinger vil ikke oprette eller ændre firewallkonfigurationen, kun SELinux vil blive konfigureret.

en: Valid values: %s
da: Gyldige værdier: %s

en: Valid values: <port>[-<port>], where port is either a number [0..65535] or a service name.
da: Gyldige værdier: <port>[-<port>], hvor port enten er et nummer [0..65535] eller et tjenestenavn.

en: Valid values: tcp, udp
da: Gyldige værdier: tcp, udp

en: Verbose status
da: Uddybende status

en: Virtual Machine Management
da: Håndtering af virtuel maskine

en: Virtual Machine Management (TLS)
da: Håndtering af virtuel maskine (TLS)

en: Warning
da: Advarsel

en: What kind of system do you have?
da: Hvilket slags system har du?

en: Wizard
da: Guide

en: Yes
da: Ja

en: You can change the settings in the <i>Options</i> menu afterwards.
da: Du kan ændre indstillinger i <i>Indstillinger</i>-menuen efterfølgende.

en: Your firewall configuration was converted from an old version. Please verify the configuration and apply.
da: Din firewallkonfiguration er konverteret fra en gammel version. Kontrollér venligst konfigurationen og tilføj.

en: [<type>:][<table>:]<filename>
da: [<type>:][<tabel>:]<filname>

en: _About
da: _Om

en: _File
da: _Fil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Options
da: _Indstillinger

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Start Configuration Wizard
da: _Start konfigurationsguiden

en: configuration
da: konfiguration

en: if=<interface>:port=<port>:proto=<protocol>[:toport=<destination port>][:toaddr=<destination address>]
da: if=<grænseflade>:port=<port>:proto=<protokol>[:toport=<målport>][:toaddr=<måladresse>]

en: invalid interface '%s'.
da: ugyldig grænseflade "%s".

en: invalid port definition %s.
da: ugyldig portdefinition %s.

en: invalid service '%s'.
da: ugyldig tjeneste "%s".

en: ipv6 has no nat support.
da: ipv6 har ikke understøttelse for nat.

en: local
da: lokal

en: mDNS provides the ability to use DNS programming interfaces, packet formats and operating semantics in a small network without a conventional DNS server. If you plan to use Avahi, do not disable this option.
da: mDNS giver muligheden for at bruge DNS-programmeringsgrænseflader, pakkeformater og opererende betydningslære i et lille netværk uden en konventionel DNS-server. Hvis du planlægger at bruge Avahi, skal du ikke deaktivere denne indstilling.

en: modified label
da: ændret etiket

en: no such option: %s
da: ingen sådan indstilling: %s

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s'.
da: indstilling %(option)s: ugyldig videresendings_port "%(value)s".

en: option %(option)s: invalid forward_port '%(value)s': %(error)s.
da: indstilling %(option)s: ugyldig videresendings_port "%(value)s": %(error)s.

en: option %(option)s: invalid icmp type '%(value)s'.
da: indstilling %(option)s: ugyldig icmp-type "%(value)s".

en: port range %s is not unique.
da: portinterval %s er ikke unikt.

[ctx: yes]
en: Firewall Configuration
da: Konfiguration af firewall

[ctx: yes]
en: Mark the ICMP types in the list, which should be rejected. All other ICMP types are allowed to pass the firewall. The default is no limitation.
da: Markér ICMP-typerne, som skal afvises, i listen. Alle andre ICMP-typer har tilladelse til at passere firewallen. Standard er uden begrænsning.

[ctx: yes]
en: The Internet Control Message Protocol (ICMP) is mainly used to send error messages between networked computers, but additionally for informational messages like ping requests and replies.
da: Internet control message protocol (ICMP) bruges hovedsageligt til at sende fejlmeddelser mellem netværksforbundne computere, men også til informative beskeder som ping-forespørgsler og -svar.

[ctx: yes]
en: Use custom rules files to add additional rules to the firewall. The custom rules are added after the default rules. The files must have the iptables-save format.
da: Brug brugertilpassede regelfiler til at tilføje ekstra regler til firewallen. De brugertilpassede regler bliver tilføjet efter standardreglerne. Filerne skal være i iptables-save-formatet.
